Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ristiäiset kotona vai srk talolla?

13.03.2006 |

En osaa päättää kumpi olisi järkevämpää...Toisaalta kotona olisi tunnelmallisempaa mutta toisaalta siinä olisi enemmän hommaa ja minusta jo arjen pyörittäminen on vaativaa...Varsinkin kun on vilkas esikoinenkin hoidettavana.Itseäni hirvittää myös se, että meillä esim. matot on valkoiset ja millainen on se sotku kun kaikki rompottelevat päivä juhlakengät jalassa kaikkialla...Onko mielipiteitä?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me pidimme kastajaiset kotona. Juhlat olivat tunnelmalliset ja onnistuivat hyvin. Järjesteltävää oli jonkin verran, mutta ei kuitenkaan liikaa. Meillä on tosin vain yksi paljon nukkuva vauva, mutta vilkkaan taaperon kanssa fiilikset voisivat olla erilaisia.



Emme tehneet itse mitään vaan olimme ostaneet kaikki tarjottavat ja jakaneet muut hommat tasaisesti usealle päivälle. Lisäksi pari taloustöistä innostunutta sukulaista tuli paikalle puolta tuntia ennen auttamaan järjestelyissä ja eräs avulias teki meille perussiivouksen.



Ummikkona en edes tullut ajatelleeksi, että kastajaistilat voisi löytää seurakunnasta. Olisin saattanut harkita sitä vakavasti, sillä meidän piti lainata riittävä määrä astioita mieheni vanhemmilta ja tuolejakaan ei ollut tarpeeksi. Lisäksi kahvinkeittimemme oli liian pieni tälle vierasmäärälle ja vilkkaat lapsivieraat hajottivat minulle rakkaan maljakon.



Kreatiivi

Vierailija
2/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkien neljän lapsen ristiäiset ollaan pidetty kotona. Meillä tosin ei ole ollut hirveän paljoa vieraita (10-15). Nyt viikonloppuna oli nuorimmaisen ristiäiset ja vastoin periaatteitani tilasin leipomosta valmiin kakun,pullat ja pikkuleivät työmäärän vähentämiseksi. Voileipäkakku tehtiin itse.

Meillä on ollut ihmisellä joko toiset juhlakengät matkassa (talvella on olleet kaikki neljät ristiäiset) tai sitten ei kenkiä ollenkaan (kuten tällä kerralla). Ristiäisten jälkeen on voinut olla vapaammin ja seurustella vieraiden kanssa ja vauvakin on saanut nukkua omassa sängyssään.

Jos vieraita on tulossa paljon niin silloin varmaan on järkevää pitää seurakunnan tiloissa, mutta pienellä porukalla koti on minusta mukavampi paikka. Kakut ym voi tilata valmiina kotiinkin ja jos joku isovanhempi esim joutaa auttamaan valmisteluissa.

Kaksissa ristiäisissä olen tainnut olla jotka on pidetty seurakuntatalolla ja ei niissäkään mitään vikaa ole ollut. Paitsi tietysti se, että vauva joutuu nukkumaan jonkun sylissä eikä ole oikein paikkaa mihin laittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieraita oli 10 kpl ja tunnelmallisesti juhlittiin kotona. Mummot hoiti kaikki leipomiset ja toivat valmiit tuotteet tullessaan. Anoppi tuli paria tuntia etukäteen kattamaan kahvipöydän, tekemään viime hetken järjestelyt jne. Mä sain ite vaan olla vauvan kanssa ja huolehtia että h-hetkellä on kastemekko päällä ja itelläkin jotain muuta kuin kalsarit ;) Valkoset matot meilläkin, vaan eipä nuo miksikään juhlakengistä menny. Sitä paitsi kaikki otti kengät pois kun virallinen osuus oli. Anoppi siivos pöydät ja tiskas astiat vielä ennen lähtöään. Lapsivieraita ei ollut ja esikon kastajaiset siis kyseessä.

Vierailija
4/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli pojan ristiäiset kirkossa ja kirkon yhteydessä oli toinen sali+keittiö ym. tarpeelliset tilat, missä voitiin todella kätevästi kahvitus järjestää. Mielestäni oli todella hyvä ratkasu, sillä en ois todellakaan jaksanu puunata nurkkia ennen vieraita ja vielä vieraiden jälkeenkin. :0 Myös kaikki astiat, pöytäliinat(parin euron maksu), kynttilänjalat, maljakot ja maljat sai kaiken seurakunnalta lainaan. Kotoa ei siis tarvinut roudata kuin vauva ja itsensä. Niin ja vaunut olivat meillä mukana päikkäreitä varten. Vauva oli siis vaunujen kopassa mukanamme salissa kun kahvittelimme ja nukkui oikein hyvin. :) Ja pitäähän tietysti tarjottavat sinne myös roudata, mutta meillä nyt tulivat ne kaikki isovanhempien toimesta paikalle. Ja leipomosta ostettuna. Kun juhlat olivat ohi, astiat vaan tiskiin ja paikat järjestykseen ja pääsi puhtaaseen kotiin nauttimaan loppu päivästä. Ja jos toinenkin lapsi vielä joskus siunaantuu, niin samalla tavalla aiotaan ristiäiset pitää, niin hyvä mieli jäi tuosta järjestelystä. :)

Vierailija
5/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ristiäiset edessä ensi sunnuntaina ja kirkolta olemme varanneet tilat. Siellä on käytössä kaikki mahdollinen, ruoat, juomat, lautasliinat ja kukat joutuu tuomaan itse ja aika paljon riippuu itsestä sitten millaiset koristelut esim. haluaa. Meille on tulossa n. 40 vierasta ensimmäisen lapsemme ristiäisiin, joten olisi ollut mahdotonta pitää niitä kaksiossa. Kotiristiäiset olisi olleet myös mielestäni kivat, ne on kuitenkin niin paljon tunnelmallisemma

Vierailija
6/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja olin tosi tyytyväinen ratkasuun...Kappelin puolelta, joka on pieni ja kaunis, siirryttiin kätevästi toiseen huoneeseen, jossa kahviteltiin. Päädyttiin tähän, koska asuntoomme ei kaikki vieraat olisi kunnolla mahtuneet. Jos kyseessä olisi ollut kesä niin sitten olisi voitu kotonakin järjestää kun pihakin olisi ollut käytössä. Tuo kappelin yhteydessä oleva tila oli vielä ilmainen ja sisälsi tosiaan kaikki astiat, maljakot ja jopa vahtimestarin auttamaan. Pöytäliinoista jouduttiin vähän maksamaan ja tilaisuuden jälkeen vietiin vain astiat keittiöön ja tämä vahtimestari täytti koneet yms. Lisäksi hän tarjoili kahvit ja auttoi tarjoilupöydän kattamisessa; todellinen aarre siis ja vielä ilmaiseksi. Näin minullekin jäi aikaa seurusteluun. Meillä oli omat kynttilät ja kukat niin viihtyisyyttä tuli ihan riittävästi. Virallisten juhlien jälkeen pidettiin sitten vielä lähimmille jatkot kotonamme shamppanjan kera =))))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tähän päädyttiin juuri siksi, että koko perheellä oli vasta meneillään totutteleminen uuteen perheenjäseneen, ja en kertakaikkiaan olisi jaksanut puunata kotia juhlakuntoon mustasukkaisen esikoisen sotkiessa perässä. Oli meille tällä kertaa ehdottomasti järkevämpi ratkaisu, ettei tarvinnut käyttää aikaa siivoamiseen. Leipomisessakin mummot auttoivat valtavasti, joten pääsin kyllä siinäkin helpolla. Tilankin puolesta olisi saattanut tulla ahdasta kotona.



Kumpikin vaihtoehto on mielestäni ihan hyvä, kannattaa vaan miettiä, riittääkö kotona tilaa ja astioita jne. Niin ja jaksaako siivoilla ja silitellä pöytäliinoja.

Vierailija
8/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieraita tulossa n.15 aikuista, 5lasta mutta silti kotona olisi ollut ahdasta kun meillä on sellainen perusrivari (2kerrosta, 3h+k) niin eipä alakertaan kyllä olisi mahtunut. Lisäksi koira olisi saanut vähintäänkin hepulin.



Srk-talo on meidän lähellä, vajaa km matkaa. Siellä kaikki astiat ja jutut valmiina ja ei tartte paljoa sitten siivosta murehtia. Toki pitää tiskata jne mutta siinä on sitten sitä porukkaa -mummoja ja sisaruksia auttamassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perustelut:

-vieraita ei ollut kovin paljon (aikuisia 10, lapsia 4)

-kotona tunnelmallisempaa/viihtyisämpää kuin srk:n vähän karuissa tiloissa

-vauvan hoidon kannalta kätevää

-myös vieraiden kannalta kätevää kun seremonia ja kahvitilaisuus on samoissa tiloissa

En ruvennut itse väsäämään mitään tarjoiluja vaan käytin pitopalvelua ja mummojen apua. En myöskään ruvennut suursiivoukseen, koska meillä on aina perussiistiä - kunhan vaan korjailin ylimääräiset roinat pois silmistä ja imuroin ehkä vähän huolellisemmin kuin normaalisti. En kokenut että vieraiden kengät olisivat lianneet mattoja, koska talvella on selvää, että ihmiset vaihtavat puhtaat sisäkengät kun tulevat sisätiloihin.



Omasta kokemuksesta voisin suositella omassa kodissa (tai miksei myös vauvan isovanhempien kodissa) pidettävää kastejuhlaa - koti tuntuu jotenkin parhaalta paikalta tämmöiselle intiimille perhejuhlalle. Mutta makuasiahan tämä on.













Vierailija
10/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen kastettiin kotona ja olin jotenkin pitänyt itsestään selvänä että nämäkin ristiäiset on kotona.Rupesin vain empimään kun olen ollut melko väsynyt ihan tästä arjestakin.Oma äitini hermostui ihan täysin kun ehdotin srk taloa ja oli sitä mieltä että on sitä ennenkin 2 lapsen kanssa jaksettu ristiäiset pitää...



Tuntuu jotenkin että minulla ei ole oikeutta ja lupaa väsyä, kun ennenkin on käyty lypsyllä ja synnytetty samana päivänä jne.Omat vanhempanikin sanovat että onhan se raskasta kahden kanssa mutta samaan hengenvetoon olettavat että esikoinen on aina siisti, puettu kauniisti, ulkoillut joka päivä, leipä on tuoretta kotileipää, koti on imuroitu ja pyykit taiteltu yms.Niin ja muistavat kertoa kuinka he ovat kasvattaneet 5 lasta väsymättä (ei pidä paikkaansa!)Itse en pedanttina ihmisenä varmaan oikein osaa katsoa asioita läpi sormien vaan haluan asioiden olevan tip top viimeisen päälle ja kodin puunattu ristiäisiin jaksoin tai en.



Ehkä harkitsen vielä miten teemme, onneksi nimi on nyt melkein keksitty:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin...kuten näissä kirjoituksissa on jo tullut esille asioita, totean, että onhan ne kotijuhlat intiimit ja meillä ainakin olisi ollut erittäin tiivis tunnelma, jos kaikki 40-50 vierasta olisi kolmioomme aina tulleet. Kaikki muut juhlat kun vietämme tuolla kokoonpanolla, on tunnelma todella tiivis;)



Meillä on lähellä muutaman vuoden vanha seurakuntatalo, jonka saa maksutta käyttöön jo edellisenä iltana, jolloin voi rauhassa kattaa pöydät, koristella tilan ja viedä tarjoilut sinne. Keittiö on vimpan päälle hieno, astiat löytyy liki sadalle, vaikka järjestäisi ruokakemut, kahvinkeittimetkin on sitä luokkaa, että voi keittää 80 kupillista kerralla, tai tarvittaessa tietysti vähemmän.

Kotona ei olisi riittänyt edes jääkaappitilat.

Itse suosittelen kyllä miettimään seurakunnan tiloja, jos ihmisiä on paljon, kymmentä tai viittätoista kestitsisin kylläkin kotona.



Vierailija
12/12 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pidettiin ristiäiset kirkon tiloissa vaikka osallistujia oli kaikkinensa vain 12. Oli ihanaa laittaa vain itsensä ja vauva kuntoon, ei tarvinnut siivoilla kotona mitään. Kahvitustila oli kirkon yhteydessä käytävän toisella puolella ja juuri passeli ja kodikas meidän porukalle. Keittiö oli hyvä ja astiat ja srk:n henkilö keitti kahvit ja teet toimituksen aikana ihan oma-aloitteisesti.

Tarjoilupöytään tuotiin oma liina ja kukat, muissa käytettiin seurakunnan juttuja.

Tilaisuuden jälkeen oli ihana tulla rauhassa kotiin oman perheen kesken eli jos oltaisiin pidetty homma kotona niin esim. isovanhemmat ei varmaan olis tajunneet lähteä ajoissa pois...

Paljon riippuu tietty seurakunnan tiloistakin miten kodikas ja intiimi tilaisuudesta tulee ja miten sen kokee. Meillä kyllä pidetään jatkossakin ristiäisen muualla kun kotona jos lisää lapsia siunaantuu.