Lue keskustelun säännöt.
VYÖHYKETERAPIA, onko kokemusta?
07.01.2006 |
Meidän 6 viikkoinen prinsessamme kärsii vatsaväänteistä; ähkii ja puhkii päivät ja sitten illalla saa puristettua yhden kakan!
Onko kokemusta vyöhyketerapiasta ja osaatteko suositella jotain paikkaa täällä Helsingissä?
:)
Kommentit (2)
Kiitoksia vastauksestasi! Olen itse myös hieronnut neitimme masua ja jalanpohjia. Tuntuu rauhoittavan. Olet oikeassa että hieronta ja kosketus ovat vauvalle tärkeätä.
T.Kitty ja prinsessa 6 vk
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
On meillä kokemusta, mutta ei tästä ollut mitään apua. Vauvamme kärsi koliikeista 3 kuutautta. Nyt tämä jakso on onneksi ohi. Ainoa asia, joka auttoi, on kantoliinassa kantaminen. Mikään muu ei tepsinyt.
Kävimme vyöhyketerapiassakahdessa paikassa. Toinen oli tosi huono, koska menin tuntemattomalle ns. " terapeutille" , joka ei edes ottanut pojastani vaippaa pois ja suuttui, kun poikani itki koko ajan ja potki. Siis en suosittele mennä tuntemattoman ihmisen luo.
Kävimme sitten Eiran sairaalassa, siellä oli tosi kiva nuori terapeutti, en muista nimeä, jolla oli itselläkin pieni koliikkivauva. Hän sanoi, että vyöhyketerapia ei yleensä auta vauvaa mitenkään, vaan enimmäkseen vanhempia. Siis vanhemmille tulee tästä parempi omatunto. Hän näytti meille, miten voisi tehdä vyöhyketerapiaa kotona itse. Tein vauvalleni hieronnan joka aamu ja ilta ja jatkan edelleenkin, vaikkapa koliikki on ohi. Siis parhaat keinot: ÄIDIN RAKKAUS JA KOSKETUS.