Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

KELA-asiaa jälkitarkastuksesta

07.03.2006 |

KELA:n sivuilla sanotaan, että jälkitarkastuksen pitäisi olla 5-12 vk synnytyksestä (laki). Mulla se oli 4.5 vk synnytyksestä. Ei kait pari pv voi olla este rahojen saannille?? Onks kellään muulla jälkitarkastusaika poikennut tuosta 5-12 vk:sta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kela penää sitä todistusta sen takia, että kaikki siinä varmasti kävisivät. En voisi uskoa, että parilla päivällä (sinne tai tänne) olisi mitenkään asiaan vaikutusta. No, toisaalta kelasta saa kyllä tämän tästä kuulla mitä ihmeellisimpiä juttuja. Mun veljellä oli esim. lääkärille aika, jossa oli tarkoitus jatkaa sairauslomaa. Lääkäri perui aikansa (ja sopi uuden myöhemmäksi). Kela oli pitkään sitä mieltä, että myöhemmällä kerralla annettu sairauslomalappu koski uutta tautia, koska väliin mahtui " tavallisia" päiviä. Kyllä joutui veli rautalangasta asiaa selvittämään usean kelaihmisen kanssa ennenkuin jatkoivat alkuperäistä lomaa.

Vierailija
2/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolatäti kun kävi synnytyksen jälkeen kotona niin samalla katsoi ajan ja laski sen että tuli 5vko täyteen samana päivänä. En kuitenkaan usko tuon 4,5vkon tuottavan ongelmaa, tosiaankin sillä haetaan takaa, että kaikki siinä kävisivät.=)

Mehiz ja neiti 9kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla meni jälkitarkastus muutaman päivän yli tuon 12 vk kun oli tk:ssa kesälomia ja sitten omia kesälomareissuja ja aiemmin ei saatu sopivaa aikaa. Olin jo varautunut että joudun tekemään Kelalle jonkun erillisen selvityksen, miksi jälkitarkastus oli vasta tuolloin, mutta ei ne sitä pyytäneetkään vaan päätös tuli ihan normaalisti. Että ei kait se niin muutaman päivän päälle ole.

Vierailija
4/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla meni myös päivän yli 12 viikkoa neuvolan sotkujen takia. Meille oli varattu ekalle neuvolakäynnille liian lyhyt aika, ja lääkäri halusi tarkistaa vauvan, joka oli tarkistettu vasta muutama päivä aiemmin Kättärillä ennen kotiuttamista. Sitten oli henkilöstöpulaa ja sairastumisia, mutta lopulta pääsin tarkastukseen, uuden vuoden aattona.



Eipä tuo mitään haitannut.

Vierailija
5/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aika hieman heittänyt. Olin juuri muuttamassa tuolloin paikkakuntaa ja halusin käydä vanhalla paikkakunnalla lääkärissä.