onko kellään tällaista vatsatautia?
Eli 6-v tytöllä nyt kolmatta päivää pahoinvointia,voimattomuutta.Ei ole oksentanut kertaakaan,vaan oksettava olo tulee lähinnä ruokailun jälkeen.On lisäksi huonon värinen.Muilla perheestämme ei vielä oireita.Inhottaa tämmöinen epämääräinen oireilu ja (yli)huolehtivalla äidillä rupeaa kohta mielikuvitus laukkaamaan kaikennäköisista sairauksista.Siksi olis mielenkiintoista tietää onko kellään muulla ollut vastaavaa?
Kommentit (3)
...mun sisko ja pari muutakin sukulaista sai meiltä taudin ja heillä on ollut juuri noi oireet. Eli ei mitään muuta kuin tosi monta päivää huono olo, varsinkin, jos jotain yrittää syödä.
Hei
Me olimme koko perhe vatsataudissa. Isä yrjösi 2 kertaa mutta tytär 1v10kk ja äiti makasi viikon.
Olimme mummolassa kun alkoi ja kuulemma mummolle tuli huono olo (mutta ei yrjönnyt) ja kuumetta.
Me joimme paljon Osmosalia ja jätettiin kaikki maitotuotteet pois.
Kävimme lääkärissä kun tyttö oli 5:ttä pv kipeä ja lääkäri sanoi että tauti pahasti kesken. Siitä jatkoimme Osmosalia ja lepoa. N. 7s päivää alkoi ruokaakin maistua neidille. Äidillä kesti hieman kauemmin kun raskauspahoinvointi päällä myös.
Omakohtaista kokemusta minulla ei ole....mutta siskoni 7v pojalla oli myös jonkinsortin vatsatauti. Poika on ERITTÄIN vilkasliikkeinen nuori herra. Koko viime viikon (tietysti hiihtolomaviikko) poika oli kun maan matonen. Söi huonosti ja valitti huonoa oloa. Oli kalpea ja väsähtänyt. Kerran ripuloi mutta ei oksentanut. Valitti että vatsassa kiertää. Meni nyt viikonlopun aikana ohi.