***HELMIEN VIIKONLOPPU***
Kommentit (20)
Elämä voittaa... olen viime yön nukkunut heräämättä kertaakaan kun mies on hoitanut poitsun syöttämisen lypsymaidolla ja Nannilla =) Kyllä teki hyvää tuo 10 tunnin unimaratooni kun on viikon verran syöttänyt tunnin välein joka yö... Poika oli sitten ensin lypsymaitoa syönyt puolilta öin ja herännyt yhdeltä syömään uudelleen, silloin saanut Nannia ja nukkunut siitä sitten viiteen!!!! Nyt mietityttääkin pitäisikö tässä miettiä jos siirtyisi tuohon Nanniin öisin jos vaikka saisi paremmin nukuttua kun minun maito ei näköjään nälkää pidä tuntia pidempään =(
Fassiloora: Mulla kirvely jatkuu edelleen vessassa käydessä ja iltaisin kun on nukkumaan menossa tuntuu että syyhyää ja kirvelee koko alapää edestä ja takaa... Tosin nyt huomasin eilen että taitaa pukamia olla mullakin kun verta tuli pyyhkiessä persaukosta...Ehkäpä voi tuo kirvely johtua niistäkin, tai tiedä häntä... Mainitsen ens kerralla neuvolassa asiasta. Mullakin oli esikon kanssa toisen asteen repeämät, ja niistä toipuminen oli paljon työläämpää kun nyt... Tosin tälläkertaa tuo kutina tässä toipumisvaiheessa on sietämättömämpää kun nyt repesin edestäpäin, eli melkein koko klitoris repesi irti (jäi vähän vasemmalta sivulta kiinni) ja tuossa edessä tikkien sulaminen aiheuttaa ihan järjetöntä kutinaa ja syyhyntää... kaupassa hävettää välillä kun ei meinaa pystyä normaalisti kävelemään. =)
Meillä on nyt ristiäisjärjestelyt tehty, kahden viikon päästä Elmeri saa oikean nimen, ja tuntuu että en malta odottaa että saan paljastaa kaikille nimen... En ole edes äidilleni kertonut koska mies haluaa pitää sen salaisuutena kasteeseen saakka. Itse meinaan välillä liitoksistani revetä kun olen niin tyytyväinen nimivalintaamme että haluaisin oikeasti alkaa jo käyttää nimeä. Miten teillä muilla, pidättekö vauvan nimen salassa ristiäisiin saakka?
Jaahas, meijeriä kutsutaan... eikun tissiä pojalle suuhun.
sina77 & Elmeri 3vko
Meillä poika nukkuu edelleen öisin ihan mukavasti, viime yönäkin pisin uniaika oli vähän yli neljä tuntia. Mutta poika on alkanut pitämään unissaan välillä sellaista ähinää ja möhkimistä, että minä en saa nukuttua kunnolla siinä vieressä. Kai se ähkiminen johtuu ilmavaivoista. Iltaisin poika on ollut vähän itkuinen, mutta rauhoittuu sylissä ja lopettaa kitinän onneksi ennen yötä.
Mulla oli eilen päivällä muutaman tunnin sellaista aika kovaa menkkakipujen tyyppistä kipua, ja otin sitten iltapäivällä särkylääkettä ja menin lämpimään suihkuun. Sieltä tullessa kävin vessassa ja pissatessa tuli sellainen kananmunan kokoinen hyytymä(anteeksi ällö kuvaus), olin jo varma kohtutulehduksesta ja soitin synnytysvastaanottoon. Ei kuulemma hätää jos ei nouse kuume tai jos hyytymiä ei tule enempää. Onneksi vuoto on sen jälkeen ollut normaalia. Ehdin kyllä pelästyä!
Täällä oli ollut keskustelua nimistä. Meidän möhkiksen nimi on ollut päätettynä jo ennen hänen syntymäänsä ja kummitkin on jo pyydetty hyvissä ajoin.
Enni! Olitko tänään Turtolan cittarissa? Ainakin luulin nähneeni sinut siellä, mutta en ollut aivan varma. Tai sitten sinulla on kaksoisolento=)
Maanantaina pojulla on ensimmäinen neuvola, saa nähdä paljonko on tullut painoa, ruoka ainakin maistuu. Ja tiistaina on sitten isyyden tunnustus, kun ei olla naimisissa. Mun mielestä koko isyyden tunnustus on turhanpäiväinen muinaisjäänne!
Nyt pitää mennä avaamaan maitobaari=)
nonnu78 ja möhkis 15 vrk
Pikku mies nukkuu joten pieni hetki aikaa :)
Meillä menee yöt tosi hienosti , nyt on ollu jo muutama yö että herää 3 tunnin välein syömään ja nukkuu välit tosi sikeästi sitten seurustelematta elikäs tänä aamuna kun sitten silmänsä avasi niin pissat oli tullu vaipan läpi ja mojovat rieskatkin oli mut meidän herra ei ollu moksiskaan !
Miten tuo ULKOILU ? Joko me voidaan käydä edes jossain ? Vaikka kaupassa ? terkka kyllä sanoi että kaksi viikkoa on raja mut mä pakahdun tänne neljän seinän sisään !! Yksin en viitsi lähteä kun tuo poika ei pulloa huoli niin ei tarviis sitten nälkäänsä huutaa !!
Meillä on ollu kyllä pakkasta se -12 että raja oli kai -10 !! Mutta edes kauppaan ??
Alapäästä ollu puhetta, mä en istu edelleen -mulla uimarengas viritelmät joka tuolilla kun ei pysty . Väliliha siis leikattiin niin eestä että takaa ja piru et on kipeä !!!!!!! ja kirvelee !!!!! Ja on sata tikkiä ainakin. . . Siis vaikka poika oli vaan 3390 g niin ei taas olis mahtunu tulemaan ilman leikkausta -on kuulemma niin kireät paikat ! Jep sanon mie murinaa.....
mutta tää mamma menee hiukan sohvalle kerää voimia ja aha ähkinä kuuluu jo
minkki kera oskarin 12 vrk
Ekaa kertaa tänne puolelle kirjoittelen. Pieni info lienee paikallaan... Eli pikkukakkosen LA oli 23.2., mutta pieni neiti (3 440 g ja 51,5 cm) päätti tulla maailmaan jo maanantaina 20.2. isosiskonsa 4-vuotissyntymäpäivänä :o) Synnytys alkoi klo 18.10 lapsiveden menolla ja neiti näki päivänvalon klo 21.17.
Imetys on sujunut ihan ok, paitsi ärsyttää kun toisesta tissistä tursuaa maitoa litratolkulla kun toisesta imettää, argh! Joka paikka märkänä. Viides paketti jo liivinsuojuksia menossa. Esikoista imetin vain 2 kuukautta, ja hän sai samalla lisämaitoa. Imetys oli silloinkin kamalaa, koska maidontulo ei tasoittunut lisämaidon takia, ja maitoa tursusi joka paikkaan silloinkin... Nyt ei olla lisämaitoa annettu, ja toivottavasti pian maidontulo tasoittuu ja saisi imetellä ilman Niagaran putousta...
Nimestä: Perinteenä on, että nimeä ei paljasteta ennen ristiäisiä (jotka luultavasti ovat joskus huhtikuussa). Vauvaa kutsutaan tällä hetkellä Piipiksi, koska puhuin siskoille vauvasta ' piip *sukunimi*' , siis puhuin, että vauvan nimi oli sairaalaan papereissa ' piip Virtanen' (vaikka se ei meidän sukunimi ole =) ). Vauva on siis Piipi.
[color=red]Minkki: Kyllä mun käsittääkseni " ulkonaliikkumiskielto" koskee ihan vaan vaunuilua, eli oikein ulkona oleilua. Kyllä me ollaan käyty kaupassa, ja kylässäkin jo kaksi kertaa (mummulassa). Autossahan kumminkin on lämmin (jos lämmittää valmiiksi), ja kaupassa/kyläpaikassa. Korjatkoon viisaammat, jos olen väärässä...[/color]
Terkuin Pikri & Neiti 12 vrk
En olekkaan vielä tänne vauvapuolelle kirjoittanutkaan. Meille siis syntyi tyttö 19.2 sektiolla.
Tai aluksi toki yritettiin alakautta. yöllä jo lähdettiin silloin sairaalaan ja siellä oltiin joskus puoli kaksi. Mutta koko illan supisteluista oli tasan se hyöty että kohdunsuu auki reilulle sormelle ja kaulaa jäljellä. noh.. jäätiin miehen kanssa tarkkailuhuoneeseen, sain peditriiniä pakaraan ja unilääkettä. Suppareita tuli koko yön 3-8 min. välein mutta heikkenivät taas aamua kohden. Aamulla tilanne sama, auki reilulle sormelle ja kaulaa jäljellä. Lääkäri katsoi minut ennen yhtätoista ja totesi ettei vauva mahdu edes laskeutumaan lantioon. Että mulla on siis ahdas lantio ja vauva n. nelikiloinen. sovittiin että leikkuriin mennään kun vapautuu. Tässä vaiheessa teki mieli etsiä käsiin se mieslääkäri joka oli kolme kertaa rv. 37 jälkeen sanonut että hyvin mahtuu tästä lantiosta ja että suht. pieni lapsi, ja kuristaa se.
Olo oli mielettömän pettynyt ja vihainen ja kun pääsin takaisin miehen luokse niin ei voinut muuta kun itkeä.. niin paljon VITUTTI!
Noh, onneksi kuitenkin päästiin leikkuriin suht. pian ja ihanin pieni tyttö syntyi klo 14.16. 3720g ja 50cm.
Toipuminen on ollut nopeaa ja sairaalassa vietin ainoastaan 3 yötä.
Vauva nukkuu aika hyvin. syö 2-4 kertaa yössä joten itsekkin siinä vielä saa nukuttua ihan kivasti.
Nyt pitää mennä syöttämään..
Tytsyllä vaihteeksi nälkä!
-sitruuna ja tytteli päivän vajaa 2vk-
Viime yö on nukuttu melko hyvin. Tosin ongelmana on se, että kun vauva yöllä heräilee, ei meinaa millään nukahtaa imetyksen jälkeen. Ja sitten kun nukahtaa ja yritän laittaa häntä omaan sänkyyn, niin melkein joka kerta herää uudestaan... Meidän vieressä nukkuisi kai paremmin, mutta kun en itse oikein saa nukuttua vauvan kanssa samassa sängyssä. Koko ajan vaan pelkään, että pyörähdän vauvan päälle.
Nonnu: Juu, olin cittarissa. Harmi, etten nähnyt sua. Tein mammuttiostoksia mammuttimarkkinoilla... Ja kauhea kiire oli sitten kotiin vaavin luo. En osaa olla kauaa erossa, tulee kauhea ikävä!
Nimistä joku kyseli. Meillä vauvan etunimi on kerrottu jo aika monelle. Emma siis meidän vaavista tulee. Toinen nimi on vielä salaisuus. Enimmäkseen kai siitä syystä, ettei olla sitä vielä ihan lyöty lukkoon. Kahden viikon päästä on ristiäiset, joten siihen asti voidaan miettiä...
Viikonloppuja!
Meidänkin vauveli näköjään lopetti kokonaiset yöunet, ja siirtyi normaaliin tahtiin, eli herää muutaman tunnin välein syömään. harmi vaan ei syö kunnolla kerralla, vaan ottaa muutaman hörpyn ja jatkaa unia. En saa hereille edes vaippaa vaihtamalla, että jatkaisi vielä syömistä : ).
Meidän esikoinen 2v5kk on ollut oikein kiltti, vaikkei niin rauhallisimmasta päästä olekaan. On onneksi aika itsenäinen, eli keksii kotona tekemistä ja leikkimistä yksinkin, käy itse vessanpöntöllä ja kavereiden kanssa ulkona. Ainoa missä menty takapakkia, oli levottomaksi menneet yöt, joka ratkaistiin sillä että laitettiin takaisin pinnasänkyyn nukkumaan. Vauvalle on semmoinen rottinkisänky.
Me käytiin lasten kanssa jo kaupungilla pitsalla, tosin sielläkin jouduin syöttämään tuota ahmattia niin että mies sitten pilkkoi pitsat mulle ja esikoiselle : )
Jaha, nyt vauvan suunnalta kuuluu ähkimistä, auts kun heti alkaa tissejä jomottaa. Syöttämispuuhiin siis taas!
FannyK + tytsy tasan 2 viikkoa
tyttö riippuu tississä joten voi olla muutmama kirjoitusvirhe.
me kyllä kauppailtiin viikon iässä, oli pakko mennä ukon mukaan tai olis puolet tavaroista jääneet kauppaan. kyllä sitä voi mennä ulos mut ei olla siellä,eli voi mennä kauppaa ja autoon jne. eikä saa kävellä kuitenkaan vielä älyttömiä matkoja itsekkään.
Repeämistä:mulla kans tuli mukava repeämä..pintarepeämäksi kutsuivat.kun näin alapään itku pääsi, tikit mitkä oli siellä niin eipä ollut enää viikon päästä,eli olivat ratkenneet ennen aikojaan.jälkitarkastussa pitää kuulemma valittaa et sais lähetteen uusinta kursintaan. ei tässä ilkeä jalkoja enää levitellä ;)))))
tyttö päätti aamulla herätä klo 6,eikä sitten äiti saanutkaan nukkua....katotaan moneltako tipun kanveesiin illalla.
Nimestä vielä, etunimi on jo käytössä, mitä sitä salailemaan, ja monta lempinimeä on jo tullut;isosisko nimesi vanhaksi Ladaksi kun kitisi(eli ladan käynnistysvaikeudet), siskon mies sanoin Pikku D:ksi(tuli heti Danny mieleen YÄK) eli tytön nimi alkaa D:llä. Toisesta nimestä ei ole vielä oikeen hajua ja jos ei mitään keksitä saa tyttö kulkea yhdellä nimellä.
no semmosta täällä, karmee nälkä koko ajan mulla!!!!
kuumetta ja tyttö 3 vko 1 päivä
Kyllä tuntuu tämä vauva-arki luksukselta!! Inkku nukkui viime yönä kunnon unet eli 23.30-07.00 =) Sitä ennen neiti tankkasi maitoa kunnolla. Oli ihana nukkua rauhassa koko yö, vaikka ei mun pitäs valittaa kun mies hoitaa yleensä yösyötöt. Nyt on tullut selvästi pidempiä valveilla olo jaksoja ja Inkku viihtyykin mukavasti " jumppamatolla" tai hetkittäin sitterissä.
Meillä on nimi päätetty jo aikoja sitten eikä sitä ole salailtu. Eli pikkusesta tulee Inkeri Peppilotta. Me emme kuulu kirkkoon joten meillä on nimiäiset 9.4. Alinaa ei myöskään ole kastettu. Kummit on myöskin valittu jo aikoja sitten.
Esikoinen on on reagoinut vauvan tuloon siten, että kiukuttelee meille ja paljon. Hän todella koettelee meitä! Vauva kohtaan Alina on todella herttanen, rakstava ja haluaa hoitaa kaikin tavoin. Onneksi neiti on päivät leikkikoulussa ja saa siellä purkaa energiaansa mitä on vaikka muille jakaa. Eikä hän suostuisi sieltä poiskaan olemaan :) Saan siis rauhassa keskittyä vauvaan päivisin ja touhuan sitten Alinan kanssa iltasin.
Nyt meillä alkaa Inkerin kylvetys ja se on sen verran hauskaa puuhaa, että siihen osallistuu koko perhe =)
Birdy ja Inkku (kohta1kk)
Viikonlopun loppuja kaikille!!! Meidän neito meni nyt unille joten äiti saa hetken itselleen. Kaikkea hommaa olis mutta kun en viitsi tehdä. Eiköhän nuo touhut odota...
Meidänkin vauva-arki on lähtenyt suht hyvin käyntiin. Päivisin tyttö nukkuu pitkiä pätkiä ja syö hyvin mutta sitten yöllä kukutaan parin tunnin välein ja hereillä voi vierähtää parikin tuntia. Ei vaan rauhotu sänkyyn,sylissä kyllä nukkuisi mutta mä en lähde sille tielle. Ihmeen hyvin sitä itse kuitenkin uskaltaa nyt jo nukkua. Ensimmäiset yöt sairaalassa valvoin kun koko ajan piti katsoa että varmasti hengittää eikä ole sininen... Niin vaan pahat muistot hiipi mieleen vaikka tyttö on ihan terve!!!
Meidän synnytys siis käynnistettiin mun omasta painostuksesta. LA oli silloin 17.2. ja ma 20.2. kävin neuvolassa valittamassa jälleen pahaa oloa ja pelkojani. Kaikki arvot oli ihan kohdallaan joten terkkari ei voinut kirjoittaa mulle lähetettä päivystykseen,kehoitti kuitenkin lähtemään. Soitin naistenklinikalle ja siellä oli joku kätilö tosi nihkeästi vastaanottamassa. Sanoi vaan että yritä käydä kävelyllä ja kuumassa suihkussa jospa saisin supistuksia aikaan. Raivostuin kommenteista koska mun ongelma oli se että mun jalat ei yksinkertaisesti enää kantaneet kunnolla koska olin niin kipeä!! Niin kävele nyt siinä sitten...
Lähdin sitten sinne päivystykseen ja onneksi siellä oli ymmärtäväinen lääkäri joka otti mut osastolle ensin nukkumaan yöksi ja sitten käynnistykseen. Eli ti 21.2. sain sitten aamusta ekan cytotec murun ja illalla klo18 toisen. Soittelin miehen kanssa vielä illalla yhdeksän jälkeen että ei täällä mitään tapahdu... Mutta puoli yhdentoista aikaan olin jo niin kipeä että supistukset tuntui tulevan jatkuvalla syötöllä ilman taukoa. Sanoin sitten kätilölle että pitäiskö tarkastaa tilannetta. Olin jo 4cm auki joten eikun tavarat kasaan ja salia kohti (klo23). Siinä välissä soitin sitten miehellekkin että nyt olis kiire. Sain heti salissa epiduraalin ja kun kivut hävis niin itku pääsi. Tajusin siinä sängyssä maatessani että lapsille tulee sama syntymäpäivä...
Klo 0.30 olin jo 9cm auki ja paine tuntui alapäässä mutta en saanut vielä lupaa ponnistaa koska puudutus vaikutti ja vauva ei ollut oikeassa asennossa. Kätilö halusi välttää edellisen synnytyksen pitkän ponnistusvaiheen. Siinä siis odoteltiin että paine rupeaa tuntumaan oikeassa paikassa ja puudutus hälvenee. Klo1.45 aloin sitten ponnistaa ja klo2 yöllä tyttö luiskahti maailmaan. Pituutta vain 49cm mutta painoa 4020g. Tytön hapetusta ym seurattiin heti ja hyvältä vaikutti. Silti epävarmuus painoi mielessä koko ajan. Onneksi kätilö oli ihana ja ymmärtäväinen,ei välittänyt mun hysteriasta vaan kertoili niitä hyviä asioita. Väri oli hyvä,tempperamenttia löytyi heti ja maitokin maistui...
Eli virallinen synnytysaika oli 3h ja 5min. Aika hurjaa vauhtia mentiin ja en oikein meinannut mukana pysyä. Mutta lopputulos on tärkein. Sain vaan pari tikkiä johonkin nirhaumaan ja olen kävellyt ihan normaalisti alusta asti. Itseään täytyy muistuttaa että saunaan ei voi vielä mennä,ne kaksi tikkiä pitää kuitenkin sulaa ensin...
Synnyttäneiden osastollakin meitä kohdeltiin tosi hienosti. Kätilöt kyseli vähän väliä kuinka jaksan ja haluanko apua jossakin. Se keskiviikko,22.2., meni itkiessä kun muistelin pojan syntymää ym. Ja sieltä vuodeosastolta oli näköala lstenklinikalle missä poika makasi... Päivät on ollut siis iloa ja surua,onneksi enemmän sitä iloa!!! : )
Meilläkin on neuvola huomenna,terkkari tosin kävi jo viime keskiviikkona kotona. Kaikki tuntuu olevan kunnossa ja tyttö on suurimman osan päivää hyvin tyytyväinen oloonsa!! Pieni väsymys painaa meikäläistä hetkittäin mutta kun miettii vuoden takaisia tunteita ja olemista niin en valita!!! En valita vaikka joutuisin vuorokaudet läpeensä valvomaan!!!
Meilläkin on etunimi päätetty,toisesta nimestä väännetään vielä... Mutta eiköhän tuosta yhteisymmärrykseen päästä!!! : )
Iloista sunnuntaita kaikille ja ihanaa vauva-arkea!!!
Devil&Typy 11vrk
Ensinnäkin hurjan paljon onnea Devilille pienestä terveestä tytöstä! Kyllä sitä ihminen on kummallinen kun huolehtii vieraasta ihmisestä, mutta oikiasti mulla oli huoli ja pelko kun en mitään kuulumisia löytänyt.
Itku pääsi kun luin synnytyskertomuksesi, onnea vielä kerran =)
Minä oon ollu ihan hermoraunio kohta pari päivää kun ihan näyttää siltä niinku vauvalla olis ripuli. Löysäähän se kakka on muutenkin ja voihan sitä tulla tiheään, mutta perjantaista lähtien sitä on tullut ihan kokoajan ja väri on muuttunut vihertäväksi. Aikasemmin se oli tasaista sinapinvahvuista tahnaa (ja sinapin väristä). Nyt on vihreää lientä jossa hieman ryyhkää seassa ja siitä tulee yhtä syöttöä kohti 1-3 kertaa. Soitin eilen lastenpäivystykseen ja olivat sitä mieltä ettei voi olla ripulia nuin pienellä ja että jos vointi huononee niin soitta uuelleen. Meillä kun on ollu nuo isommat lapset mahataudissa. mietin omia syömisiäni ja tuommosen lakumix-pussin oon kyllä tässä pe-la- aikana napaan vetäny, voisko se olla syypää sitten...
Meillä neiti nukkuu aika paljon vieressä kun jostain syystä omassa sängyssä kitisee ja huutaa ja sitten mun yö menee sänkyjen välissä kulkemiseen. Viimeyönä tosin pestiin pyllyä ainaki 4-5 kertaa ja pissatkin falskas yhesti että aika levoton yö oli.
Nyt vauva kutsuu. Sämpylätaikinan tein kun on tehny jo pari viikkoa mieli omatekoisia sämpylöitä, mutta sattuneesta syystä ei oo kerenny leipomaan. Ens viikolla alkaa sitten leipomis- ja siivousurakka ristiäisiä varten. Nimi meillä on päätetty yksimielisesti. Kolme nimeä tytölle tulee, eikä paljasteta sitä kenellekään ennen ristiäisiä.
matilda
Minulla myös tippa linssissä kun luin devilin tarinan. Onnea nyt ihan mielettömästi tyttövauvasta!
Meillä vetää tyttö hirsiä. Esikoinen oli yön mummolassa ja tulee vasta iltasella. En muista, koska olisin viimeksi nukkunut noin hyvin kuin viimeyönä. Tyttö nukahti puoli kymmenen maissa ja söi puoli kahelta ja neljältä. Sitten nukkui seitsemään. Kävin vaihtamassa vaipan ja otin tytön viereen ja nukuttiin puoli kymmeneen. Ihan epätoellisen pirteä olo ja olenkin tänään vaihtanut kaikkiin sänkyihin lakanat ja pessyt miljoona koneellista pyykkiä. Mä melkein nautin kotöistä kun saan tehdä ne ilman puolitoistavuotiaan " apua" . Vaikka auttaahan se poika aina vaan haluaa..
Ruuaksikin paistoin jauhelihapihvejä ja tein muussia.
Tyttö on siis melko " helppo" . Tosin syliä vaatii enemmän kuin esikoinen aikoinaan. Ensi viikolla taidan kokeilla kantoliinaa kun mies lähtee töihin.
Meillä on esikoispoika on ottanut ihme raivareita vauvan tulon jälkeen. Tai ne alkoivat kun oltiin oltu tytön kanssa muutama päivä kotona. Poika luultavasti siinä vaiheessa tajusi, ettei tuo sisko lähdekkään mihinkään vaan on tullut jäädäkseen. Onhan se varmasti sille rankkaa kun tähän asti on ollut aina huomion keskipiste ja nyt sitten tulee tommonen " rääpäle" ja meinaa viedä paikan. Täytyy vaan jaksaa ymmärtää pojan raivareita ja kestää. Tosin kyllä välillä palaa kiinni multakin.
Pikkusiskolle poika ei kyllä tee mitään, mutta meitä vanhempia läpsii ja huitoo, potkii ja puree kun raivari iskee. Sitten vaan huutaa lattialla n. 15 min. ihan suoraa huutoa ilman, että mikään auttaa. Täytyy vaan antaa huutaa kiukku pihalle.
Tyttö tulee tänään kaksi viikkoa. Päästään siis kunnolla ulkoilemaan jos pakkaset pysyy aisoissa. Kaupoissa käytiin jo kun tyttö oli päälle viikon. Ja ensimmäinen mummolareissu tehtiin perjantaina.
Meilläkin nimi päätetty, mutta enpäs kerrokkaan. Ei kerrottu esikoisen nimeäkään kenellekkään ennen kuin pappi sen lausui. Ensi viikolla alan väsäämään ristiäisiä toden teolla.
Ai niin, ja se isyyskin pitäs käydä tunnistamassa. Mun mielestä naurettava homma. Täsä kun nyt jo yksi yhteinen lapsi on ja saman katon alla asutaan niin sitte pitää vielä erikseen mennä tunnistamaan isyys kun ei olla naimisissa. Ihan kun ne sormukset ja eri sukunimi nyt vaikuttais..
pitää mennä sulattamaan pullaa.. kohta tulee TAAS vieraita!
-sitruuna ja tytsy 2vk-
Moikka pitkästä aikaa!
Olin odotuspuolella välillä enenmmän ja välillä vähemmän aktiivinen kirjoitelija ja taustailija. Nyt vauvan syntymän jälkeen olen käynyt täällä välillä lueskelemassa muiden kuulumisia ja vauva arjen sujumista;)
Niin ja HURJASTI ONNEA KAIKILLE VAUVAN SAANEILLE!
Meille syntyi 2 vko ja 1 pv sitten (18.2) poikavauva, mitoiltaan 51 cm ja 3330 g. Nyt ollaan tuoreen isin kanssa nyyttiä ihasteltu ja ollaan molemmat aivan myytyjä.
Kuitenkin miksi tänne aloin kirjoittelemaan koskee imetystä. Meillä myös imetys ontuu, ei ole oikein kunnolla missään vaiheessa onnistunutkaan. Vauva saanut jo synnäriltä saakka lisämaitoa ja sillä linjalla myös kotona jatkettu. Toki rintaa vauvalle myös tarjotaan, mutta poitsu ei tissittelystä tunnu ihmeemmin tykkäävän.
Kysymys kuuluukin nyt lähinnä BIRDYLLE JA TUULIINALLE (meniköhän nimet oikein..), kun huomasin, että teilläkin lisämaidot käytössä ja toki muillekin, joilla asiasta asiallista tietoa.
Eli paljonko vauvat yleensä sitä maitoa syö ja paljonko maitomäärä lisääntyy esim. päivittäin? Vai annatteko vauvalle maitoa niin paljon kuin tuntuu syövän? Mulla ei asiasta ole oikein mitään kunnollista tietoa ja sitähän en tiedä kuinka paljon vauva rinnasta saa. Ainostaan sen tiedän, että imetyksen jälkeen vauva ei ole tyytyväinen saamaansa määrään.
Mutta tälläistä tällä erää.
Onnellista vauva arkea kaikille toivoo Ringae ja pikku herra.
Meillä nukuttiin viime yö tosi hyvin, poitsu heräsi vasta klo 5 ekan kerran syömään, tosin nukahti vasta klo 0.30 mutta kuitenkin...
Päivä onkin sitten mennyt hereillä ollessa... On kyllä nukkunut sellaista puolta tuntia, mutta kun yleensä on nukkunut iltapäivällä neljä-viisi tuntia, niin on ihan ihmeellistä... Saa nähdä miten vaikuttaa ensi yöhön!? Ja voihan olla että vauva vaistoaa jollain tavoin, että ensi viikolla on tulossa muutoksia... Mies menee huomenna töihin! Mitenköhän sitä pärjää? Vaikka onkin " vaan" tuo vauva (+kaksi koiraa) niin tuntuu että sitä on työtä vaikka kuinka paljon kahdelle ihmiselle tässä huushollissa... Mutta toisaalta ihan kivakin kun saa aloittaa ns arjen vauvan kanssa, vaikka kyllä mä sitä aika paljon jännitän... (vaikken aikaisemmin uskonut, että minä, joka olen hoitanut lapsia monta vuotta, niin jännittäisin näin paljon jäämistä oman lapsen kanssa kaksi...??? Tuntuu ihan tyhmältä!!! Ja niinkuin sanoin niin onhan se oma lapsi, ja ehkä siksi sitä jännitänkin...) Saa nähdä mihin aikaan sitä saa puettua päivävaatteet päälle, syötyä aamupalan yms...
Meillä on nuo ristiäiset vasta huhtikuun puolessa välissä, pääsiäislauantaina. Koska isovanhemmat ovat yhteensä viisi seuraavaa viikonloppua matkoilla... Ja ristiäiset pidetään mun vanhempien luona... Nimi meillä on ollut valmiina jo pitkään, ennen raskautta... Tai oli niitä muutama vaihtoehto, mutta tää tuleva vaikutti molempien mielestä parhaalta. Ja toiseksi nimeksi tulee nimi miehen puolelta ja kolmanneksi mun puolelta... Tulee sellaiset " vanhankansan" nimet, jotka sointuvat hyvin yhteen. Mutta en paljasta mitkä! Koska ei olla kenellekään muullekaan sanottu... Pappi saa sen sitten kertoa...
Joskos tässä sais yritettyä joka päivä kirjoitettua... Jos poika antaa! Meidän pojalle on ainakin tullut kuudes aisti... Herää heti kun menen pöydän ääreen, tai rupean tekemään jotain muuta...
Äidinvaisto on ihme juttu kanssa... Toissayönä mies heräsi yöllä vessaan, en huomannut koko juttua, mutta kun pikku mies herää (hän vain ynisee, en ole kertaakaan herännyt itkuun!) niin havahdun oitis! Ihme juttu!
Jospas nyt menis katsomaan vähäksi aikaa telkkua, ennenkuin alkaa pikku miehen iltasyöpöttely...
Napero ja poitsu 3vko + 2pvä
Minäkin ilmoitan olemassaolostani... Kävin kirjoittamassa synnytyskertomuksenkin, vihdosta viimein....Käykää sieltä lukemassa. Poika siis syntyi jo 16.2, mutta en ole jaksanut aikasemmin kirjoitella.
Meillä mies ollut töissä, pitänee isyyslomansa vasta, kun muutetaan. Ollaan oltu siis lasten kanssa keskenään kotona. Onneksi mummot on keksitty. Eka viikko oltii pojan kans kahestaa kotona, mummot haki vuoropäivinä likan 2v5kk ja pojan 1v hoitoon. Kyllä tuli nukuttua!! Heti kun lapset aamulla lähti,kun olin saanut puurot syötettyä, niin takas nukkumaan! Unta piisas sekä päivälle, että yölle!
Nyt rupee piristyyn niin josko sitä sitten koittas täälläkin kirjoittelemassa käydä...
Nyt täytyy mennä kun sinappitehdas alotti toimintansa ja lehmänlypsyllekkin tarviis varmaan mennä...
sinilila ja pikkuprinssi 17 vrk
Minäkin nyt sit pääsin siirtyyn tälle puolelle. Pikkunen ei halunnu olla kovin kauaa yliaikaa, vaan muutamalla päivällä mentiin yli. Eli siis tyttö tuli, 51 senttiä ja 3930 grammaa. Ei ollu ihan niin pieni mitä raskausaikana oletettiin... Synnytys kesti kaikkiaan 20 tuntia, mutta meni oikeestaan aika hyvin. Tikkejä tais tulla aika monta tonne alapäähän, ku tota kokoa oli tytölle kertyny... Eli istuminen on aika heikkoa..
Meillä on muuten alkanu arki pikkusen kans hyvin, mut se ei vaan millään suostuis nukkuun omassa sängyssään. Syliin nukahtaa tosi helposti, mut heti ku pistää omaan sänkyyn, ni alkaa sellanen hiljanen tuhina, mikä yltyy aikamoiseks meteliks, jos ei ala mitään tapahtuun. Muutamana yönä oon luovuttanu ja ottanu meidän viereen sänkyyn. oonki sit itte joutunu nukkuun tosi varovasti.
Mut muuten tyttö on oikee enkeli. Ihanan rauhallinen ja muutenki täydellinen. =)
En tiä, ootteko jo kommentoineet aihetta, ku oottelin viä tuolla odotus-puolella... Mut kysynpä ny kuitenki... Miten teillä on paino alkanu laskeen? Mulla jäi 8 kiloo sairaalaan, enää 10 tuhottavana... Saa nähä kuinka se tästä lähtee...
Nyt kutsutaan äitiä...
Jansku ja Janika 4pv
Mies on vaippaa vaihtamassa ja sit tarttis vielä mennä taas vähän antamaan ruokaa tai oikeastaan " nukahtamistissiä" , kun nyt on taas vähän mennyt väsymys yli ja nukahtaminen on hankalaa...
Meillä on ollut mukava viikonloppu ja tyttö on ollut tosi kiltti, nukkunut ja syönyt hyvin ja ollut muutenkin suloinen. Todellista vanhemmuuden riemua on saanut kokea nyt siis roppakaupalla!
Pakko vastata janskun galluppiin, kun itsellä menee sillä ritanmalla hyvin: Mulla ylimääräisiä kiloja kertyi kaikkiaan 10, joista laitokselle jäi 6 kg ja nyt on enää jäljellä semmoiset 1,5 - 2 kg. Tyttö on nyt siis 4 vkoa ja 5 pv. Ja herkkuja oon vetänyt napaani ihan törkeitä määriä! Imetys on todella vienyt minulta kaiken syömäni (joka ei ole vähän) ja hieman ylimääräistäkin. Todella ihanaa!
Joo, vielä tarttis purkaa kestovaipatkin pyykkikoneesta... Sit vois mennä taas kattelemaan unia, vaikka tänään on herätty vasta ysiltä ja otettu päikkäritkin. Siis huomiseen helmisisareni!
Meillä oli kans esikko sellanen ettei tykännyt olla rinnalla ja söi rintamaitoa todella huonosti. Aikani koitin tyrkyttää, mutta sitten annoin pullosta ja kaikki meni paljon paremmin.
Nyt kakkosen kanssa päätin heti, että saa myös pullosta. Minä en imettämisestä pidä joten en sillä itseäni kiusaa tai stressaa. Rintaa annan aamulla ja illalla, muulloin korviketta pullosta. Laitan pulloon 50ml ja joskus menee vain yks annos ja joskus pari kolme. Vauva " tankkaa" joskus huimia määriä ja se on sama kuin ois sellanen tiheän imemisen päivä. Annetaan maitoa niin paljon kuin vain haluaa, massu täyteen :) Yleensä tollasen kovan tankkaamisen jälkeen nukkuu pitkät (6-7h) unet jotka meillä on just mukavasti sijoittunut yötä vasten. Pulloruokinta on meidän juttu ja mieskin tykkää kun hänkin voi syöttää.
Eli jos imetys tökkii niin korviketta vaan niin kaikki on tyytyväisiä. Ei esikko ainakaan ole kummemmin kieroon kasvanut vaikka ei rintaa juurikaan saanut.
Birdy
Mua väsyttää!!! Nukuin viime yönä suurin piirtein 1 h + 3 h +1 h + 1 h eli yhteensä kyllä varmaan 6 h, mutta 4 pätkässä, niin hieman taas väsyttää. Tyttö valvoi viime yönä taas kahteen otteeseen reilun tunnin kerrallaan. Minkäs teet, kun toinen ei tajua vielä, milloin on yö ja milloin päivä. Mies ja poika lähtivät puistoon ja kun poika alkaa tänään päiväunille, menen minäkin. Toivottavasti tyttö nukkuu vielä silloin, koska mies haluaa varmasti myös päiväunille valvottuaan tytön kanssa viime yönä.
Seuraavia juttuja piti vielä kommentoida vanhoista viesteistä:
YO_LARVANTO: Mä olen myös miettinyt tota ulkoimetystä talvella. Esikoinen kun oli kesävauva, niin oli helppo imettää ulkona. Mä toivon, että kun mennään vauvan ja esikoisen kanssa puistoon, niin vauva nukkuisi sen ajan, eikä toivottavasti halua syödä. Mutta jos vauva huutaa nälkäänsä, niin tuolla puistossa on onneksi sellainen lämmin sisätila, jossa voin käydä vauvan syöttämässä. Ongelma on silloin se, että missä esikoinen on sen ajan. Tuskin jaksaa olla ulkovaatteissa sitä aikaa sisällä, eikä häntä voi jättää yksi uloskaan. Jos puistossa on samaan aikaan tuttuja, voivat he varmaankin vahtia poikaa sen aikaa. Noi puiston sisätilat eivät ole tietenkään viikonloppuisin auki, joten silloin vauvaa ei voi sisällä syöttää. Puistosta kestää kävellä meille noin 10 min, mutta on kyllä tosi hankala saada esikoista puistosta kotiin ennen aikojaan, jos vauva alkaa huutamaan. Onneksi kohta tulee kevät, niin imetyskin varmaan onnistuu ulkona. Vai onko siinä suuri rintatulehduksen riski?
SINA77: Mulla on alapäässä 2 tikkiä ja alapää on ollut kyllä synnytyksestä asti ihan normaalin oloinen. Suurempi ongelma mulla on peräpukamat, jotka jokaisella " isolla hädällä" käydessä tuntuu ärtyvän, vaikka kakka ei kovaa olisikaan. Eilen " punnersin" vessassa niin kauan (ja turhaan), että peräpää on ollut siitä asti kipeä. Tosi ärsyttävää! Tänään kun alapäätä suihkuttelin, sitä kirveli ekan kerran (ei ole siis aikaisemmin kirvellyt) ja nyt pelkäänkin, että eilisen " punneruksen" johdosta on tikeille käynyt jotenkin huonosti. Esikoisen syntymästä mulle tuli II-asteen repeämät ja niihin tuli myöhemmin jotain arpikudosta, joka aiheutti kovaa kirvelyä pissatessa. Kirvelyä kesti monta kuukautta ja sitä arpikudosta yritettiin hoitaa terveyskeskuksessa, mutta lopulta menin sitten yksityiselle gynekologille, joka nyppäsi (?) arpikudoksen pois ja sen jälkeen alapäätä ei enää kirvellyt. Voi sitä onnea! Toivottavasti sulla ei kuitenkaan ole mistään vastaavasta kyse, mutta jos kirvely jatkuu, kannattaa sitä näyttää vaikka neuvolassa.
JA VIELÄ ESIKOISESTA: Moni kirjoittikin jo siitä, miten esikoiset ovat " hieman" reagoineet vauvan tuloon. Meidän esikoinen on siis 2 v 9 kk ja hänellä alkoi kamala temppuilu- ja tuhmailukausi jo pari viikkoa ennen vauvan syntymää. Poika on aina ollut hyvin voimakastahtoinen ja kovapäinen ja uhmaa ja omaa tahtoa on ollut ilmassa jo alle vuoden ikäisestä. Välillä on ollut parempia kausia ja välillä taas huonompia. Nyt on kuukauden verran kuitenkin ollut tosi vaikeaa hänen kanssaan. Mulla ei hermot meinaa enää kestää ja pojalle tulee huudettua aamusta iltaan =( Poika koettelee meitä nyt ihan älyttömästi ja tiedän, että pitäisi vaan kestää, mutta varsinkin näin väsyneenä helpompi sanoa kuin tehdä. Poika tykkää kamalasti pikkusiskostaan ja pussailee, halailee yms. häntä tosi paljon ja haluaa aina esim. kerhon jälkeen tulla heti katsomaan siskoaan. Eli häntä kohtaan käyttäytyy tosi nätisti. Mutta meitä vanhempia kohtaan taas temppuilee, minkä kerkeää. Ei usko yhtään mitään ja tekee kiellettyjä juttuja koko ajan. Tämä alkoi siis jo ennen vauvan syntymää ja uskon, että se liittyy meillä enimmäkseen tohon ikään, mutta vauvan syntymä ei luonnollisesti helpottanut asiaa ollenkaan. Meillä kun mies on vielä kotona, niin esikoinen saa kyllä saman verran huomiota kuin ennenkin. Kauhulla odotan, millaista täällä on sitten, kun mies lähtee töihin! Vitsi, kun saisi jostain jotkut extra-hermot poikaa varten!
Mutta nyt täytyy mennä auttamaan pojalle loppu ruoka naamariin...
VIIKONLOPPUJA KAIKILLE!
T:Fassiloora ja tyttö 16 vrk