Äiti eläytyy vauvan syöttämiseen
Ootteko huomannu aukeaako suunne samaan tahtiin kun vauvan suu syöttäessä vauvaa? Mieheni kuvasi minua (tietämättäni) videolle kun syötin vauvaa ja olin aika hassun näköinen kun auoin suuta samaan tahtiin kun vauva aukaisi suunsa lusikan lähestyessä; naurettiin miehen kanssa ihan kippurassa sille miten eläydyin vauvan syömiseen! Nyt kun tiedostan asian, huomaan tekeväni sitä koko ajan ja vaikka miten yritän oma suu liikahtaa aina kun lusikka lähestyy vauvan suuta, ikään kuin se auttaisi asiaa jotenkin. Se on tosi höhlän näköistä! Miten on, eläydyttekö te muut äidit vauvan syöttämiseen? Olen myös huomannut että monet vanhemmat (etenkin äidit) liikuttavat suutaan lasten sanojen mukaan kuunnellessaan pienokaisensa puhetta, hassua sekin.
Kommentit (6)
Olen tiedostanut että itse teen juuri samoin, mutta silti en pysty sitä lopettamaan =) Miehenikin tekee niin ja lähes kaikki muutkin aikuiset jotka syöttävät. Jospa se onkin joku luonnon järjestämä juttu että lapsi oppii matkimalla avaamaan suunsa lusikalle. =) Tosin kyllä välillä nolottaa syöttää esim. yleisellä paikalla kun tietää miten huvittavalta se näyttää. No, saapahan muut piristystä päivään. =)
Olen huomannut kyllä moisen!
Silloin jos pojan suu ei meinaa aueta ruoalle, niin silloin kyllä joudun avittamaan sitä oman suun avaamisella! = )
paitsi et ei sillä omalla suun aukomisella taida vaikutusta olla siis jos vauva ei halua suutaan avata, siinä ei äidin mallikaan auta. mutta hölmön näköistä se on kun äiti suutaan aukooo mut minkäs sille voi.
... niin silloinkin sitä itseään kallistelee ohjain kädessä muka vauhdittamassa auton kulkua.
kuinka tärkeetä on että vanhempi eläytyy lapsen tunnetiloihin (jos tän nyt voi kaukaisesti siihen liittää). Että kai nää asiat tulee ihan luonnostaan; vanhempi osoittaa ruuan olevan turvallista syödä eläytymällä syömiseen. Meillä on huomannu tän saman myös toisinpäin, eli kun me vanhemmat ollaan syömässä ja siinä " mussutellaan" , toistaa tyttö samanlaisia maiskutusliikkeitä. Ja silloin ei laita nyrkkiä suuhun. Katselee vain ja maiskuttaa. :)
Kyllä sitä osaa olla pöljän näköinen aukoessaan suutaan. Olen ajatellut, että tämä kuuluu siihen ihminen-on-myös-eläin -osastoon. Kai sitä tekee sen jotenkin automaattisesti, näyttää mallia.