Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pietarille jatkoa

29.08.2008 |

Poikaa odotamme syntyväksi, ja nimeksi on kaavailtu Pietaria, jos vauva vain on sen näköinen. Toista nimeä nyt pohditaan. Esikoisella on vain kaksi nimeä, joten tuntuukin hankalalta saada kokonaisuus rimmaamaan yhtä hyvin, kun Pietari on niin pitkä nimi.



Eniten on toiseksi nimeksi mietitty Olavia. Muina vaihtoehtoina on mietitty Niilo Pietaria mutta niin että Pietari olisi kutsumanimi, tai sitten Pietari Niilo Olavia, mutta tässä on se ongelma että sitten sisaruksilla olisi eri määrä nimiä. Sekä Niilo että Olavi tulevat tavallaan suvusta. Sukunimi on kaksitavuinen.



Eli mitä ajattelette, mikä seuraavista olisi paras vaihtoehto, vai joku ihan muu:



PIETARI Olavi

Niilo PIETARI

PIETARI Niilo Olavi



Kiitos kommenteista!

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
29.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

PIETARI Olavi - Tosi hyviä nimiä erikseen, mutta eivät sovi parhaalla mahdollisella tavalla yhteen, kun loppuvat molemmat iihin. Miltä kuulostaisi Pietari Olaus?



Niilo PIETARI - Mukavan kuuloinen yhdistelmä, mutta joskus voi aiheuttaa hankaluuksia, että kutsumanimi on toisena. Pietari Niilokaan ei olisi ihan mahdoton. Niilon kaltaisia vaihtoehtoja voisi olla myös Niilas ja Niiles, jotka sopivat hyvin Pietarin perään. Sitten on tietysti Nikolai ja Nikolas, mutta varsinkin Pietari Nikolai on jo tosi mahtipontinen ja venäläinen.



PIETARI Niilo Olavi - Tässä häiritsee Niilossa ja Olavissa toistuvat samat kirjaimet ja on jotenkin persoonattoman tuntuinen yhdistelmä. Pietarin ja Olavin väliin voisi käydä paremmin jokin muu. Sen ei kannata antaa haitata, että sisaruksilla on nimiä eri määrä.

Vierailija
2/14 |
30.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suvi-Tuulikin ehdotus Pietari Olaus on kiva (mutta siitä rulee munansaannoksella Outari Pilaus!)



Pietari Niiles

Pietari Niilas

Pietari Olaver

Pietari Olavus

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
30.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista, kiva kuulla kommentteja!



Hienoja ehdotuksia! Luulen kuitenkin että ollaan (tai ainakin mies on!) nimimaultamme vähän varovaisempia kuin nämä ehdotukset. Olaus, Olaver, Olavus, Niiles ja Niilas tuntuvat ainakin ensikuulemalta vähän vierailta.



Nikolaista tykkään kovasti, mutta se on tosiaan Pietarin kanssa jo vähän liikaa. Meitä ei sinänsä häiritse, että Pietari ja Olavi loppuvat molemmat i:hin, enemmänkin se, että Olavi on lyhyempi nimi kuin Pietari. Sukunimi on aika "jämerä", joten sekä Pietari Olavissa että Pietari Niilo Olavissa tykkään siitä että kutsuma- ja sukunimen välissä olisi pehmeämpiä nimiä. Jos tuo sisarusten nimien erilainen määrä ei haittaa, Pietari Niilo Olavia voisi ehkä vielä vakavasti harkita. Samoin ehkä Niilo Pietaria.



Miltä kuulostaisi sitten joku konsonanttiloppuinen nimi Pietarin perässä, esim. Pietari Matias?

Vierailija
4/14 |
31.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omasta mielestäni Pietarille ei oikein löydy luontevaa yksittäistä toista nimeä, joten ainakin itse päättäisin Niilo Pietarin ja Pietari Niilo Olavin välillä. Omasta mielestäni eri määrä nimiä sisaruksilla on pienempi paha kuin se, että kutsumanimi olisi toisena nimenä, joten valitsisin ehdottomasti jälkimmäisen vaihtoehdon. Tämän lisäksi Pietari Niilo Olavi kuulostaa omasta mielestäni tosi kivalta, se että noissa toisissa nimissä on paljon samoja kirjaimia tekee kokonaisuudesta jotenkin harmonisen ja mukavan soljuvan.

Vierailija
5/14 |
31.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pietari Matias kuulostaa hyvältä!

Vierailija
6/14 |
01.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimet sopii hyvin yhteen ja kokonaisuus on komea ja tasapainoinen. Pietari Olavi on vähän tynkä, joten Niilo on oikein hyvä siihen väliin. Miksi sisaruksilla olisi pakko olla saman verran nimiä? Eikö tärkeämpää tässäkin asiassa ole laatu kuin määrä.. Voihan jokaisen lapsen nimi olla ihan yhtä lailla mietitty ja punnittu, oli niitä sitten yksi tai kolme.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
01.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos mielipiteistä! Ehkä olen ollut liian kaavamainen tuossa sisarusten nimien määrässä. Kieltämättä nimenä Pietari Niilo Olavi tuntuisi luontevalta kokonaisuudelta. Tällä hetkellä tuntuu aika vahvalta vaihtoehdolta. Vielä mietitään tuota Pietari Matiasta, joka myös voisi olla mahdollinen. Matias ei tule suoraan suvusta, mutta olisin itse saanut sen nimen jos olisin ollut poika, niin että tuntuisi jotenkin hauskalta laittaa se kiertämään...

Vierailija
8/14 |
01.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pietarin perään kyllä sopii paremmin konsonanttiloppuinen Matias kuin i-loppuinen Olavi, tosin omaan makuuni Olavi on muuten enemmän. Myös Pietari Niilo Matias tai Pietari Matias Olavi voisi käydä. Pietari Niilo Olavi alkaa kuulostaa kyllä koko ajan paremmalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai Pietari Niilo Oliver? No, Olavi ja Oliver ovat kieltämättä eri maata, mutta muuten kuulostaisi kivalta.

Vierailija
10/14 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliver rimmaisi Pietarin kanssa äänteellisesti hyvin, mutta ei ole ihan meidän oloinen nimi. Toki tämä on makuasia. Oliver ei myöskään sovi sukunimen alkuun. Kiitos kuitenkin ehdotuksesta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
03.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ei olekaan ihan yksinkertaista keksiä sille toista nimeä.

Tuo Pietari Niilo Olavi kuulostaa hyvältä tai Niilo Pietari.

Mitäs tykkäät seuraavista?

Aamos Pietari

Aarni Pietari

Elia Pietari

Hannes Pietari

Joose Pietari

Kaapo Pietari

Leevi Pietari

Luukas Pietari

Miika Pietari

Nikolas Pietari

Nuutti Pietari

Onni Pietari

Paulus Pietari

Pekko Pietari

Tiitus Pietari

Veikka Pietari



Vai onko ehdoton et nimenomaan ekana nimenä pitäisi olla?



Pietari Jeremia?

Pietari Sakaria?

Pietari Samuel?

Pietari Topias?

...

Vai onko liikaa raamattua kerrakseen?

Vierailija
12/14 |
04.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näissä oli monta kivaa nimeä! Nuutti Pietari ja Tiitus Pietari ovat omiakin suosikkejani, mutta mies ei ole ainakaan vielä lämmennyt ajatukselle. Pekkokin on hauska, mutta en osaa ajatella sitä Pietarin kanssa kun ovat samaa juurta. Niilo on noista kaksitavuisista meille ehkä läheisin; sitä mietittiin pitkään kutsumanimeksikin, mutta siinä alkoi häiritä nimen yleisyys, ja Pietari alkoi tuntua yhä mukavammalta kutsumanimeksi. Sitten jos vauva ei yhtään näytä Pietarilta, voisi vielä yrittää lobata Tiitusta tai Nuuttia. =)



Pietari Topias olisi myös tosi kiva nimi, harmi että mies ei hyväksy sitäkään. Jeremiat, Sakariat ja muut nelitavuiset taas ovat lähinnä Raamatusta, ja ehkä tosiaan Pietarin kanssa tulisi jo vähän liian raamatullinen yhdistelmä. Tiitus tietysti myös, mutta se ei jostain syystä silti mielestäni kuulosta niin raamatulliselta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
04.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuutti Pietari ja Tiitus Pietari ovat omiakin suosikkejani, mutta mies ei ole ainakaan vielä lämmennyt ajatukselle.Niilo on noista kaksitavuisista meille ehkä läheisin; sitä mietittiin pitkään kutsumanimeksikin, mutta siinä alkoi häiritä nimen yleisyys, ja Pietari alkoi tuntua yhä mukavammalta kutsumanimeksi. Sitten jos vauva ei yhtään näytä Pietarilta, voisi vielä yrittää lobata Tiitusta tai Nuuttia. =)



kommenttia: entä jos Niilo on liian yleinen teille niin entäs muodossa Niila.

Niila Pietari: Olisi minun mielestäni kivan kuuloinen nimi!!

Vierailija
14/14 |
06.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niila on tosi kiva nimi, siinä vaan pikkuisen häiritsee se että se on varmaan ulkomailla tosi helppo tulkita tytönnimeksi (vrt. Neela). Ehkä tätäkään ei kannattaisi liikaa ajatella. Jos suvussa olisi jotain saamelaistaustaa, Niila olisi tosi kiva nimi. Jätetään mietintään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kaksi