Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsille ikäeroa 2v10kk-mitkä menopelit?

28.02.2006 |

Kesällä syntyy pikkukakkonen ja liikkumisasiat mietityttävät. Ajattelin ensi

n itsestäänselvyytenä, että pärjäämme yksillä rattailla seisomalautoineen. Nyt kuitenkin arveluttaa miten esikko tepastelee parin kilometrin

pikkuostosreissut ja kyläilymatkat. Auto meillä on päivisinkin käytössä pitemmille matkoille, liikun itse mieluummin kävellen aina kuin mahdollista. Kertokaa viisaammat ja kokeneemmat miten olette pärjäilleet tälläisen " yhdistelmän" kanssa? Alkaisinko jo vilkuilemaan kaksoskärryjen kuoseja;)...





Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaiken lisäksi esikoinen oli super laiska kävelijä. Kuopus syntyi marraskuussa. Seisomalautaa käytettiin ja talvella lisäksi joskus pulkkaa vaunujen parina. Aika nopeasti kuitenkin lapsi halusikin kävellä ja matkojen pituudet sovitettiin tietysti jaksamisen mukaan. Tuplarattaita en edes harkinnut, vilkas esikoinen tuskin olisi antanut vauvalle nukkumisrauhaa vieressä. Eikä niitä olisi kyllä tarvittukaa, seisomalautakin oli käytössä noin 6 kk eikä silloinkaan aina.



Viikonloppuliikkumisiin oli sitten vaunut +avorattaat kun liikenteessä oli molemmat aikuiset yhtäaikaa.

Vierailija
2/3 |
28.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli keskimmäinen 2v2kk kun kolmas vauva syntyi ja meiltä juuri sitä ennen hävitettiin kaksostenrattaat. Vauva syntyi talvella niin luonnollisesti hän oli vaunuissa ja keskimmäinen istui pulkassa tai käveli. Poika on reipas kävelemään. Kesällä sitten oli seisomalauta varalta, mutta tosi harvoin sitä tarvittiin ja käytettiin. Ja kyllä seisomalauta kulkee talvellakin jos on auratut tiet, mutta pulkka on minusta aika hyvä. Minä en siis tosiaankaan ostaisi kaksostenrattaita, meillä on pärjätty vallan mainiosti ilmankin. Voihan ne hommata sitten jos ei muuten pärjää, mutta etukäteen ei kannata hommata.

Tämä on siis minun mielipide ja tämmöinen on meillä toiminu.

Meillä oli kaksostenrattaat kun meidän pikku kakkonen syntyi vuoden ikäerolla esikoiseen. Esikoinen ei edes kävelly silloin ja kävelyreissuilla nukahti niin mikään seisomalauta/sisaristuin ei tullut mieleenkään ja pulkkakin ehkä vähän kova ja kylmä niin pienelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt pojat ovat 3 v 7 kk ja 2 v, ja rattaat ovat jääneet aika vähälle käytölle vasta äskettäin (kaupunkireissulle tai pitkälle kävelyreissulle ottaisin yhäkin mukaan ko. rattaat)



Meillä kuumeillaan vauvaa, ja tuplarattaat kyllä aion säilyttää :)

Meillä tuo kuopus on semmoinen " vilpertti" , että jos tyylinsä pitää, niin niitä rattaita vielä tarvitaan, sillä kolmen suht pienen lapsen kanssa reissatessa esim. julkisilla pidän kyllä rattaita tarpeellisina.

Makuasioitahan nämä ovat, kukin tyylillään, ja lapsen/lasten tarpeet huomioon ottaen tarpeet vaihtelevat, mutta itse aion edelleen säilyttää rattaat, vauvan toivossa :)