Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

maidon tulo ja siideri

09.08.2008 |

Tuolla imetyspuolella näyttää olevan sen verran hiljaista että kysyn tältä puolelta jos vaikka saisin vastauksen. Olen nyt pari kertaa juonut alkoholittoman siiderin ja musta on tuntunut että seuraavana yönä maito ei tunnu riittävän. Ollaan kyllä muutenkin osittainimetyksellä sillä pelkkä rintamaito ei riitä. Voiko se olla mahdollista että alkoholittoman siiderin nauttiminen illalla vähentää maidontuloa yöllä? vai onko se vaan mun omaa kuvittelua?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen kyllä kuullut pikemminkin toisensuuntaisista kokemuksista, että hiilihapolliset juomat lisäävät maidoneritystä/herumista. Minulla tulee maitoa suihkuamalla, jos juon runsaasti esim. kivennäisvettä ja limua. Alkoholi muistaakseni vähentää maidontuloa, mutta alkoholittoman siiderin kanssa ei pitäisi olla sitäkään ongelmaa..

Vierailija
2/4 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok. täytyy kokeilla sitten uudestaan jos se oli vaan mun kuvittelua tai jos olin sattumalta juonut niinä päivinä muuten huonosti.

Mun äiti sai aikoinaan neuvon että yksi lusikallinen konjakkia iltasella auttaa maidontuloon. Niinpä hän imettikin tooosi pitkään. En tiedä oliko syynä lusikallinen konjakkia vai joku muu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siiderillä, alkoholiton tai alkoholillinen en ole huomannut olevan vaikutusta maidon tuloon, mutta isoäitien mainostama kotikalja todella tuntuu lisäävän maidon tuloa ja samoin satunnaisesti saunaoluena juotu ykkösolut. Muutoi kuplalliset juomat saattavat aiheuttaa herkkävatsaiselle vauvalle mahanpuruja ja niiden runsaasta juomisesta varoiteltiinkin neuvolassa.

Vierailija
4/4 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon huomannu, että olut kyllä tosiaan lisää maidon tuloa. Tosin ei vielä yhdestä pullosta, mutta kolme juotuani jouduin aamulla lypsään lähes desin enemmän..

Alkoholihan sitoo nestettä, että voi varmaan muuten vähentää maitoo.