Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pitäisikö hakeutua tutkimuksiin?

05.12.2005 |

Hei,



Voin sanoa olevani täysi aloittelija, enkä oikein tiedä mistä lähteä liikkeelle, joten kerron tilanteeni, ehkä joku osaa auttaa.



Emme ole nyt vuoteen käyttäneet mitään ehkäisyä, sitä ennen käytin e-pillereitä. Ehkäisykeinona meillä on ollut lähinnä keskeytetty yhdyntä (joka ei siis totisesti ole luotettava) ja muuta ehkäisyä ei ole ollut. Emme ole siis yrittäneet saada lasta ts. en ole odottanut tulevani raskaaksi. Tähän taas syynä on se, että jotenkin uskon vahvasti, etten tulekaan raskaaksi, ainakaan helposti. Minulla ei ole mitään erityistä perustetta tälle, paitsi muutamien sukulaisteni vaikeudet saada lapsia. Jotenkin olen vuosia ajatellut, että en voi saada lapsia. Mistään perinnöllisestä sairaudesta ei tietääkseni ole kysymys, mutta en ole koskaan tarkemmin keskustellut asiasta sukulaisteni kanssa.



Koska emme kuitenkaan varsinaisesti ole yrittäneet lasta, mutta olleet kuitenkin ilman ehkäisyä, olen nyt miettinyt, pitäisikö meidän hakeutua tutkimuksiin. Haluaisin tietää, jos lapsen saaminen on meille vaikeaa. Toisaalta ajattelen myös, etten haluaisi syödä pillereitä ja kuormittaa elimistöäni, jos raskaaksitulemisen mahdollisuus on todella pieni. Mieluummin ottaisin lapsen mihin tahansa elämäntilanteeseen kuin en lasta ollenkaan.



Nyt luettuani uudelleen tuon oman tekstini, tuntuu jotenkin väärältä kirjoittaakaan tänne, koska monet ovat täällä todella kauan lasta ja se on ollut vaikeaa. Me taas emme ole varsinaisesti edes yrittäneet. Onko väärin hakeutua tutkimuksiin tässä vaiheessa? Viemmekö jonkun toisen paikan? Tutkimuksiin hakeutuminen ja pääseminenhän edellyttäisi sitä, että " valehtelisimme" yrittäneemme lasta vuoden. On toki totta, että vuoteen emme ole käyttäneet juuri mitään ehkäisyä, mutta emmehän ole oikeasti yrittäneet.



Vaihtoehtona on se, että alan uudelleen syödä pillereitä ja palaan asiaan sitten, kun todella yritämme lasta. Kolmas vaihtoehto on se, että jatkamme tilanteessa kuten ennenkin, ilman varsinaista ehkäisyä. Olemme naimisissa, mutta elämäntilanteemme ei ole paras mahdollinen lapsia ajatellen. Mutta kuten yllä sanoin, mieluummin lapsi milloin vaan kun ei ollenkaan.



Tunteeni ovat asian suhteen ristiriitaiset, enkä tiedä mitä tehdä tai mikä on oikein. Kiitos, kun jaksoit lukea, toivottavasti jaksat myös kommentoida.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoitoihin voi hakeutua kun säännöllistä yritystä on takana vuosi eli ellette ole yrittäneet saada lasta alulle niin tuskinpa kannattaa mennä vielä. Miksi keskeytätte, ettekä yritä kunnolla..? Jos kerran lapsen haluatte niin ei kannata uudelleen pillereitä aloittaa.

Vierailija
2/8 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ette vielä ole yrittäneet, lienee turha maksaa tutkimuksistakaan. Ja sitä paitsi uskoisin, että lääkärikin pyytäisi teitä yrittämään ensin. Tutkimukset on turha tehdä etukäteen, koska kuten voit tätä palstaa lukemalla huomata, varsin iso osa lapsettomuudesta on " selittämätöntä" ts. tutkimusten perusteella kaikki on kunnossa, mutta lasta ei siitä ja sadoista yrityksistä huolimatta kuulu. Et siis voisi tutkimusten perusteellakaan olla varma raskaaksi tulon mahdollisuudesta.



Jätin itse pillerit pois 04/04, yritystä (eli yritetty laskea oikeita päiviä, tehty ovulaatiotestejä jne.) 12/04 alkaen. Tutkimuksissa meistä kummastakaan ei löydy mitään vikaa, päin vastoin, kaikki näyttää hyvältä! Mutta ei, vaikka takana Lugejakin kuuden kierron ja Clomeja kahden kierron verran.



Palaa asiaan, kun oikeasti tahdotte lapsen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyse siis lapsettomuustutkimuksiin menemisestä, ei vielä hoidoista. Ja lasta emme siis varsinaisesi halua juuri nyt, mutta myöhemmin kylläkin. Lasta kun ei kuitenkaan todennäköisesti saa silloin kun siihen on paras elämäntilanne.

Vierailija
4/8 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärsin kyllä, että tarkoitit tutkimuksia, mutta kuten sanottu, ne eivät, ikävä kyllä, millään tapaa takaa mahdollisuutta tulla / olla tulematta raskaaksi. Säästä rahasi myöhemmäksi, voihan olla, ettet tarvitse koko tutkimusta :)

Vierailija
5/8 |
06.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

^ Tuo aiempi tarkennus oli tarkoitettu CarnevalGirlin laittamaan viestiin, mutta sinun viestisi ehti siihen väliin.



Kiitos vastauksestasi. Tottahan se on, etteivät tutkimukset mitään kerro. Jotenkin vaan on myös tullut sellainen tunne, että tutkimuksiin pitäisi mennä, kun kaksi ystäväpariskuntaa on siinä tilanteessa, että ovat käyneet tutkimuksissa ja ovat nyt hoidoissa. Ehkä kuitenkin siirrämme tutkimukseen menemistä vähän myöhemmäksi.



Toisaalta pakko todeta, että myös se raja, milloin yrittää oikeasti lasta ja milloin ei, tuntuu olevan aika häilyvä. Mutta kuten totesin, mehän emme oikeasti henkisesti yrittäneet, vaikka fyysisesti kylläkin.

Vierailija
6/8 |
06.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


... ensimmäiseksi ottaisin asian puheeksi sukulaistesi kanssa - on hyvin perusteltua, että sinulla voisi olla jotain samanlaista " vikaa" ... jos on ollut esim. myoomia kohdussa, niin voi olla, että koko kohtu on jouduttu poistamaan - näistä asioitahan ei niin kovin avoimesti puhuta vieläkään!



... kuinka vanhoja olette?



... onko miehesi suku " sikiävää" ? (ei kai kovin oleellista, naisen suku sen sijaan käsittääkseni on...)



... minä en ottaisi yhtään ylimääräistä pilleriä (nyt on pakko hoitojen takia), joten ymmärrän " lääkekammosi" , nyt otan mahtavia määriä hormoneja, mutta vaikka mennen " maksimiannoksilla" , niin Ranskassa on tehty vielä " hurjempia" lääkekokeiluja, eikä niissä ole todettu haittaa naisen kropalle, vaikka näin maalllikosta siltä voisi tuntuakin...



... onko kiertosi säännöllinen - 28 vrk tunnilleen (niin kuin minulla aikoinaan, nuorena tyttönä...)???



Jos kierto on OK, niin en menisi tutkimuksiin, mutta jos sukulaisten tiedot ovat " hälyyttäviä" , niin ilman muuta menisin jonkinlaiseen tsekkaukseeen (ja nimenomaan lapsettomuuspolille!), ja sitten se " naisen vaisto" - mulla on sellainen tuntuma, että kuitenkin haluaisit lasta, mutta siinä voi olla jotain " psykologisia" esteitä - ehkä itsensä varjelemista tulevalta... ??? Tunnut olevan hiukan ristiriitaisessa tilanteessa, lapset ovat maailman rikkaus, vaikka tilanne muuten olisi kuinka hankala (mikä on se hankaluus, että lapset eivät olisi " tervetulleita" ???)



Terkkuja pohdintoihin, kun alatte yrittämään, niin teepä ovistestejä - mä tein niitä aikoinaan kokeilumielessä muutaman kappaleen, ennen kuin me alettiin yritään... niissäkin jo riittää " maallikolle" ihmettelemistä!



Ja muista, että jos jotain vikaa löytyy, niin edessä voi olla vuosikausien kivinen taival, rahaa ja hermonja ja aikaa tuhraantuu... varsinkin jos haluatte useamman lapsen, niin laskelisin kylmästi tyyliin - viimeinen lapsi alulle 34-vuotiaana, sitä ennen joka lapsen välille 2 vuotta, jos ongelmia, niin 3-5 vuotta niihin " varoaikaa" ... kun se eka on sylissä, niin varmasti haluatte vielä oikein lapsikatraan sen jälkeen!



Eemeli - paasauksen mestari, 42 v.







(mun yleinen mainospätkä: 4*ICSI takana, otetaan lahjoituksena vastaan ylijäämälääkkeitä ulkomailla tammikuun (?) puolessavälissä alkavaan hoitoon: Menopur tai Menogon ja Orgalutran sekä kuukauden lykkäämisen takia myös Gracial-e-pillereitä yksi kierros... mailaile:

eemelikaksi@hotmail.com)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olit tavoittanut kirjoituksestani juuri sen mitä ajattelinkin. Paras tapa lienee edetä, on puhua sukulaisteni kanssa. Nämä asiat ovat vaan sellaisia, joista on aika vaikeaa puhua kahvipöydässä, mutta pitänee vain keksiä jokin keino. Sitten jos siltä suunnalta kuuluu jotain hälyyttävää, menen tutkimuksiin.



Olen 24-vuotias eli nuori vielä. Kiertoni ei koskaan ole ollut tunnintarkka, vaan kierto voi vaihdella jopa vuorokaudella suuntaan tai toiseen. Pillereitä käyttäessäni kierto oli kyllä tarkempi, mutta meni todella helposti sekaisin, esim. yhden pillerin myöhästyminen parilla tunnilla saattoi sekoittaa kierron. Elämäntilanteella tarkoitan opiskelua, meillä on molemmilla vielä opinnot kesken, joten " paras" aika olisi vasta muutaman vuoden päästä.

Vierailija
8/8 |
06.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


... jeps, ymmärrän, että asioista ei ole niin helppo keskustella - toisten asioista on niin paljon helpompi puhua kuin omistaan - ja jos joku sitten haluaa omistaan jutulla, niin sehän on hienoa! Joskus voi vaan sivumennen sanoa, että on ihmetellyt, että sillä ja silläkään ei ole lapsia/ei ole enempää kuin yksi tms... nyt olet jo sen ikäinen, että niistä asioista ehkä alettaisiin erilailla " avautua" ...



... no onpa pienet heitot - sanotaan, että jos kellontarkasta kierrosta tulee heittoja enemmän kuin 3 päivää, niin sitten on jo kiire... mulla alkoi noita heittelyitä tulemaan vasta vanhempana useampi päivä, mutta on vielä aika mukavasti " raameissa" , keskiarvona 26 pv...



Ymmärrän hyvin opiskelujen ohi menemisen, mutta muista se naisen vaisto ja ota asia ainakin puheeksi - olehan käynyt vuosittaisissa gynen tarkistuksissa - häneltäkin voisit udella, että mitä on lääketieteen kannalta " hälyyttävää" sukulaisissa???



Eemeli