Ääntä kohti kääntyminen & katsekontakti
Huomenia kaikki!
Millaisia kokemuksia teillä on vauvan kääntymisestä ääntänne/isän ääntä kohti? Lueskelin tuossa juuri neuvolasta saamaani esitettä, ja aloin huolestua... Siinä nimittäin todettiin, että viimeistään 1 kk ikään mennessä vauva tunnistaa vanhempiensa äänen ja kääntyy sitä kohti. Meillä on kohta kuukauden ikäinen vauveli, joka kyllä selvästi kuulee ja esim. rauhoittuu, kun hänelle juttelee, mutta ei kyllä vielä käänny ääntä kohti. Tsekkasin yhdestä kirjasta, jossa puolestaan todettiin, että ääntä kohti kääntyminen alkaisi vasta 1-2 kk tienoilla, mutta asia jäi silti mietityttämään.
Ja samalla kysyisin myös tuosta katsekontaktista. Meillä vauva kyllä katsoo esim. vaipanvaihdon yhteydessä silloin tällöin silmiin, mutta ei esim. herätessään tms. Kuinkas tiivis katsekontakti teillä muilla on noin kk ikäisen vauvaan?
Kaikkea sitä alkaa miettimään, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia!
Kommentit (11)
Hei vielä,
joo, pitää tosiaan lisätä, että olemme lapsipolilla kasvu- ja kehitysseurannassa, koska tyttö oli syntyessään hyvin pienikokoinen (SGA), ja siksi tulee näitä asioita seurattua ja mietittyä ehkä tavallista enemmän.
Meidän pikkuneiti kohdisti katseensa meihin hyvin varhain. Jo aivan syntymästä asti hän tarkasteli kasvojamme hyvin tarkkaavaisen näköisenä. Myös ystävät ja tuttavat panivat hänestä merkille ensimmäisenä hänen valppaan katseensa ja ihmettelivät, kuinka tyttö tuntui osaavan kohdistaa katseensa niin hyvin jo ensimmäisinä päivinä, viikoista jo puhumattakaan.
Olimme ulkona syömässä, kun tyttö oli 3 viikkoa. Naapuripöydästä vilkuttelivat tytölle ja kyselivät ikää. Eivät uskoneet ihan kolmiviikkoiseksi, sillä heidän mukaan tyttö seurasi hyvin tarkkaavaisena heidän puuhiaan, vaikka jonkin verran etäämpänä istuivat. Ja siltä se toden totta näytti. Tyttö katseli älykkään näköisenä ympärilleen kuin olisi ymmärtänyt paljonkin näkemästään. Tuntui, että hän näki siis kauaskin jo hyvin.
Teidän ei silti tarvi mielestäni olla vielä ollenkaan huolissaan katsekontakstista. Lapset ovat yksilöllisiä ja kehittyvät eri tahtiin. Muistakaa, että kaikissa oppaissa sanotaan, tai tulisi ainakin sanoa, että esitetyt edistysportaat edustavat kultaista keskitietä; Lapsi voi todellisuudessa edetä joko nopeampaa tai hitaampaa kehittyen silti varsin normaalisti. Ja vaikka joku taito kehittyisikin vauvalla nopeaa, voi toinen taito myöhästyä. Usein sanovat, että esim puhe ja kävely ovat sellaisia jompikumpi- taitoja. Lapsi joko oppii kävelemään ennen kuin oppii puhumaan tai sitten oppii puhumaan ennen kuin opppii kävelemään. Nämä taidot eivät siis välttämättä kehity rinta rinnan ollenkaan. Tiedän tytön, joka oppi puhumaan ekat sanansa olessaan 9kk ja kävelemään vasta kun oli 13kk. Ja tiedän usieta vauvoja, jotka ovat alkaneet kävelemään 9kk:n iässä.
Neuvolätädin kanssahan pian treffaatte ja saatte taas tietää, miten pikkuinen edistyy. Kyllä neuvolassa pannaan heti merkille, jos jotain olisi pielessä. Älkää hermoilko ja asettako liian suuria odotuksia oppikirjamaiselle kehittymiselle. Jokainen tosiaan tablaa tavallaan. Toki on hyvä seurata mitä kehitysvaihetta noin suurinpiirtein eletään. Mutta ei kannata pienistä huolestua! Tsemppiä!
vasta lähiaikoina on poika alkanut kääntyä äänen suuntaan ja ikää jo kohta 5 kk. Muistan, kun joskus 3 kk:n iässä huutelin pojalle, eikä todellakaan kääntynyt katsomaan. Minä taas luin jostain kirjasta, että 4-5 kk:n iässä vauvan kuuntelutaito kehittyy eli hän alkaa kuuntelemaan, toki kuulee jo syntymästään. Tällöin voi olla esim. vauvan ääntelyssä taukoa, koska keskittyy kuuntelemiseen.
Katsekontakti on kehittynyt pikkuhiljaa ja ei mitään kauheasti pienempänä tuijotellut. Vauvat on niin erilaisia, siskoni vauva taas tapitti suoraan silmiin heti synnyttyään.
Toki on hyvä seurailla vauvan kehitystä, mutta tärkeintä on nauttia vauvasta ilman, että murehtisi kehitystä. Kun ne vauvat nyt vaan kehittyy niin eri tavalla. Toinen osaa toista ja toinen taas toista.
Kirjat antavat suuntaa siihen mitä mihinkin kehitysvaiheeseen kuuluu. Minulla on kirja Lapsen hoito ja kehitys (Dorothy Einon), jossa kerrotaan vauvan aistien kehityksestä niin, että esim. kuukauden vanhana lähes kaikki vauvat osaavat, useimmat vauvat osaavat tai jotkut vauvat osaavat ja sitten mitä osaavat. Eli hyvin kuvastaa sitä, että kaikki eivät osaa asioita saman ikäisinä.
Saman kirjan mukaan 2 - 3 kuukautta vanha " vauva kääntää päätään oikealle tai vasemmalle sen mukaan mistä ääni kuuluu, mutta ei välttämättä löydä puhujaa" . 3 - 4 kuukautta vanha " vauva pystyy suunnilleen paikallistamaan äänilähteen ja kääntää katseensa sinne päin tarkistaakseen asian" . 4 - 6 kuukautta vanha " vauva katsoo ylöspäin löytääkseen päänsä yläpuolelta kuuluvan äänen lähteen. Hän pystyy erottamaan lyhyet konsonantit pitkistä (ata atta). Hän erottaa sävelmät toisistaan ja TUNNISTAA IHMISTEN ÄÄNET.
Tuli vähän pitkä sepostus, mutta toivottavasti joku jaksoi lukea=)
Älä huolestu, enimmäkseen ne eivät vielä siinä iässä katso ääntä kohti, ja se että alle 1kk iässä katso vähänkin silmiin, on todella hyvä. Pikkuhilja aina enemmän, aluksi pikkusen.
:-)
kääntyä ääntä kohden... ei meillä vaan käänny. Vauvat on niin erilaisia, että ei voi verrata. keskimmäinen tyttömme kääntyi jo laitoksella liikkuvaa esinettä kohti ja seurasi sitä katsellaan, kun taas nuorimmiasemme ei vielä nyt kk ikäisenä seuraa katsellaan liikkuvaa. Joskus ottaa hetkeksi katsekontaktia, mutta ei todellakaan käänny ääntä kohti. En teidä onko sillä osuutta asiaan, mutta meillä on aina hirveä meteli. Isosiskot ovat iältään 5 ja 2 ja metelöivät pienessä asunnossa paljon ja lujaa ja ääniä kuuluu joka suunnalta
Meillä kaksostytöt ovat nyt ihan viime päivinä alkaneet kääntymään ääntä kohti ja oisko muutaman viikon katsonut silmiin kun on jutellut ja tytöillä ikää nyt 2kk 5pv! Tänään huomasin ihan ekaa kertaa kun isi meni ohi kun toinen tytöistä oli sitterissä ja samalla puhuttiin niin katse seurasi isiä;)
r-p ja tytöt
meidän poika on nyt viisikuinen ja kääntää päänsä ääntä kohti. On tehnyt sitä vajaan kuukauden. Terkkari sanoi, että ennen pidettiin normaalina, että 5-6-kuinen osaa kääntää päänsä ääntä kohti, mutta että uusimpien normien mukaan vasta 8-kuisen täytyy se osata.
Siis ei todellakaan kuukauden ikäisen tarvitse vielä osata hahmottaa, mistä suunnasta ääni tulee. Tottakai jokin reaktio ääneen pitää olla, mutta ei siis muuta. Ja meidän lapsi ei kyllä tuonikäisenä osannutkaan.
Katsekontakti, sellainen järkevä ja tarkoituksellinen, alkoi mielestäni tuossa 4-6 viikon iässä, sitten 6-viikkoisena tuli ensimmäinen hymy kun katsoi ja hymyili vauvalle. Tätä ennenkin katseli toki silmiin, mutta en tiedä, oliko miten tarkoituksellista vai vaan tuijottelua.
Sanoit, että sun vauva oli pieni syntyessään ja sai SGA-diagnoosin?
Saanko udella millä viikoilla vauva syntyi ja minkä kokoinen oli?
Missä se raja menee milloin luokitellaan SGA vauvalla?
Meidän tyttö syntyi 8.2.2006 rv 36+4. paino 2370g ja pituus 45cm. Mun mielestä hänkin on tosi pienikokoinen (varsinkin kun me vanhemmat ollaan pitkiä).
-Simbucca ja tyttö 12 vrk-
Meillä on lähes kolmen kuukauden ikäiset kaksoset ja heidän kohdallaan on kyllä tullut huomattua, että pienten kehitys on hyvin yksilöllistä. Neiti on tapittanut tarkkaan hyvin pienestä pitäen, myös kohdistanut katseensa. Poika taas katseli ympärilleen, mutta vaikka kuinka yritin saada katsekontaktia, sitä ei tullut. Ensin aloin huolestua pojasta, ehkä mäkin tarkkailen enemmän poikaa, kun hän syntyi sinisenä ja velttona -> kaiken pitäisi kuitenkin olla hänellä ihan ok. No, viikon sisällä tästä huolestumisesta poika alkoi katsella silmiin ja sen jälkeen onkin alkanut jutella jopa enemmän kuin siskonsa. Muutenkin meidän lapset ovat todella erilaisia, poika rauhallinen ja mietiskelevä ja tyttö touhuaja.
Meidän lapset syntyivät rv 36+6 mun raskausmyrkytykseni vuoksi ja mielestäni jotkut asiat ovat heillä tulleet hieman myöhemmin -kuten hymyt. Niitä saatiin odotella 7-viikkoisiksi asti, kun tavallisesti kai hymyjä alkaa tulla noin 5 viikon iässä. Eipä noita " keskiarvoja" kannata liiaksi tuijotella, vauvat kuitenkin kehittyvät omaan tahtiinsa.
Mia79 ja tuhinakaksikko viikon vajaa 3kk
Hei kaikki,
ja kiitos kovasti vastauksista, tämä kyllä helpotti!! Tottahan se on, että vauvat tosiaan kehittyy omaan tahtiinsa. Pitäisi osata olla turhaan hermoilemattaa, mutta, mutta... Näin esikoisen kanssa sitä on muutenkin vähän pihalla, ja sitten kun tulee vielä jotain erityistä, niin miettii heti pahinta.
Pitää varmaan muuten antaa neuvolaan palautetta tosta vihkosesta. Nennuli, olit siis huomannut saman kohdan sieltä. Kenties painovirhe tai sitten tosiaan jossain on supervauvoja, jotka jo 1 kk iässä osaavat kaikki mahdolliset temput ;)
Ja sinulle Simbucca: tyttö syntyi käynnistyksellä rv 39+0 ja mitat oli 2510 g ja 47 cm. Syytä pieneen kokoon ei ole löytynyt, pienikokoisuus huomattiin jo raskausaikana. Me vanhemmat ollaan varmaan aika keskikokoisia, mutta itse olen ollut syntyessäni pieni, 2800 g (yliaikaisena). Kasvu on tosin lähtenyt tytöllä tosi kivasti nousuun. Toivottavasti myös teillä! Noita viitepainoja voi katsella esim. Tekayn sivuilla www.tekay.fi.
mutta oli ihan pakko kommentoida, etten tuossa iässä ole edes kiinnittänyt huomiota moiseen... Saattaa kyllä johtua siitä ettei ole juurikaan ehtinyt =D.
T. äiti & tyttö ja poika 4kk