päiväunet ulkona vai sisällä päiväkodissa?
päiväunet ulkona vai sisällä päiväkodissa?
Miten teillä muilla päiväkotilaisilla?
Meillä poika nyt vuoden on juuri aloittanut päiväkodissa(on ollut pph:llä tammikuusta lähtien). Poika ei suostu sisällä nukkumaan kun tunnin ja on iltaisin ihan liian väsy muttei nuku öisin yhtään enempää. Poika on nukkunut viime heinäkuuta lukuunottamatta kaikki unensa vaunuissa ja myös pph nukutti vaunuihin. Vaunuissa nukkuu 2-3- tuntia.
Onko teillä unet pidentyneet ja miten nopeaan?
Vai pitäskö jatkaa vaunuissa vielä pari kuukautta? Ajattelin että loppuviikko vois olla pojan kannalta parempi että nukkuis vaunuissa ei muuten jaksa koko hoitopäivää..
Onko teillä muilla vaununukkujat oppineet nukkumaan sisällä?
Meillä parveke on kesällä niin kuuma että silloin viimeistään sänkyyn täytyy siirtyä.
Yöunet poika nukkuu hyvin ja omassa sängyssä.
Kiva jos joku osaisi auttaa!
vupii+poitsu
Kommentit (5)
omissa vaunuissaan päiväkodissakin normaalit kolmen tunnin päikkärinsä. ei kyllä tarvitse nukuttaa, on niin väsyksissä ja ehdollistunut tuohon touhuun että usein nukahtaa jo haalarin pukemiseen.
Ihmettelen kun antavat nukkua kolme tuntia, päiväuniinhan on varattu kaksi tuntia aikaa. Miten pikkuinen sitten syötetään, kun eiväthän ne keittiölläkään tee erikseen ruokia vaan kaikki syö samassa rytmissä? Siis ihan loistavaa jos lapsi saa noin yksilöllistä hoitoa.
Meillä poika meni pph:lle 10,5 kk:den ikäisenä helmikuussa. Siellä myös nukkui ulkona vaunuissa. Ei tosiaan " juuri koskaan" ollut nukkunut sisällä. Niillä kovilla paukkupakkasillakin nukkui " huijattuna" sisälle omissa vaunuissaan.
No, meillä hoitaja sairastui ja poika meni varahoitoon tarhaan (11,5kk). Apua, minä ajattelin :-))). Mutta positiivisesti yllätti meidän poika :-D.
Ensimmäisenä päivänä oli nukkunut " vain" 1,5h, mutta jatkossa sen 2h, minkä siellä tarhassa antavat nukkua. Eli meni aina ensimmäisenä nukkumaan ja herättelivät kahden tunnin kuluttua.
Nyt palasi kolmen viikon jälkeen pph:lle ja hänkin rupesi nukuttamaan sisällä. Aivan loistavasti toimii nyt myös siellä. Nukkuu sen 2 tuntia ja sitten ylös :-))).
Meillä nuo päiväunet oli ennen 3 tuntia kevyesti ulkona. Nyt kun siirryttiin sisään ja kahden tunnin päikäreihin, yöunet parantuneet. Nukkuu yötkin heräämättä.
Joten pidän teillekin peukkuja, että rupeasi luonnistumaan unet sisällä. Olin itsekkin ajatellut, että kohta ei poika mahdu vaunuihin ja kesähelteet tulee. Enään ei onneksi tarvitse sitä murehtia :-))).
Terkuin Maalisprinssin äiti
Päiväkodin kanssa sovittiin tänään, että koettavat vaunujen makuupussin kanssa laittaa unille sänkyyn. Jos se toisi vaikka turvallisuutta ja pituutta uniin. Kokeillaan nyt kuitenkin sänkyä vielä, toivottavasti ne unet siitä pitenee...
Viime yön nukkuin kyllä 12 tunnin yöunoset mutta oli iltasella tosi väsy ja laitettiin nukkumaan jo silloin kuuden jälkeen. Tavallisena tarhapäivänä jää ilta vähän liian lyhyeksi jos kuudelta jo menee koisimaan, on kuitenkin yleensä hoidossa ainakin neljään asti... No katsotaan miten tämä viikko menee ! Toivottavasti poika alkaa nukkumaan sisälläkin, täytyy varmaan kotosalla myös nukutella sisään niin ei totu taas vaunuihin.
Kiitos vielä vastauksista!
T:vupii ja maaliskuinen vaunupoika 1v
mutta ulkona nukkuu 2 tuntia. Riippuu varmaan päiväkodista, mutta pääsääntöisesti siellä täytyy kaikkien nukkua sisällä sillä useampia nukuttajia ei välttämättä ole joten ulos nukuttaminen (ja sen vahtiminen) ei kaikkialla käy päinsä. Hyvähän se jos oppisi siellä nukkumaan sisällä, niin teilläkin sitten kesällä osaisi jo nukkua sisällä. Kaikki lapset vaan ei nuku sisällä yhtä hyvin vaikka kuinka siihen yrittäisi opettaa.