Kaksoset tulossa
Sain juuri tietää, että odotan kaksosia. Pää on ihan sekaisin. Selviääkö tästä hengissä? Vertaistukea?!
Kommentit (23)
Hei Ap, kaikki menee varmasti hyvin. Meille ihmisille on sisäänohjattu se, että pärjäämme kyllä oikeasti tilanteessa kuin tilanteessa. Mutta muistathan pitää mielen rauhallisena, antaa lapsille paljon hellyyttä ja huolehtia myös itsestäsi että saat tarpeeksi ravintoa ja lepoa. Kannattaa muuten ohjastaa isosisarus tulevaan rooliinsa niin että oppii olemaan ylpeä siitä ja aina kiittää kun auttaa esimerkiksi vauvojen leikittämisessä tms :)
Meillä meni kaikki hyvin, tuplat jo yläkoulussa. Suuri kiitos äidilleni, joka eläkeläisinä kävi meillä päivittäin. Rankinta oli, että öisin valvottiin kolme-neljä vuotta, mutta ei sekään niin rankkaa ollut, koska olen yökukkuja olemassanikin.
Onnea
Onnea! On varmasti aluksi totuttelemista kahteen pikkuiseen, mutta varmasti pärjäätte. Kaksosten välinen suhde on ainutlaatuinen ja sitä on hienoa seurata! Itselläni on kaksoissisko ja ystäväperheellä kaksospojat. Kun itse tulin raskaaksi, jännitin näkyykö siellä kahta - miehenkin puolella nimittäin myös kaksosia. Yksi sieltä silti tuli. :)
Minä toivoisin saavani kaksoset! Ehkä koska olen itsekin.
Kaveri menetti kaksosista toisen 12kk ikäsenä ja nyt kolmoset syntyi hetki sitten mikä onni :)
Selviää! T.onnellinen kaksosten äiti :)
Millä viikoilla? Oliko mitään ennakkoaavistuksia? Onnea!
Selviää tietenkin! :) ensimmäinen vuosi tulee olemaan väsymystä täynnä, mutta helpottaa ajan kanssa :) meillä kaksoset käytännössä huusi koko ekan vuoden.
Sori, mutta tuo olis mun painajainen.
Selviää! Meillä kaksoset oli helpot verrattaen pikkuveljeensä. Rytmitettiin pojat samaan aikaan ruuat ym. Kyllä se siitä! Vaikka tämän viidenvuoden uhman kanssa meinaa usko loppua...
Otan osaa :( nimimerkki kaksosperheen elämää läheltä seurannut
Selviää siitä. Ekat lapseni olivat kaksoset. Heidän ollessa 4 oli meillä jo neljä lasta. Siitä ei meinannut selvitä. Ota kaikki apu vastaan mitä saat.
Onnea. Suurin osa kaksosten äideistä pärjää varsin hyvin, mutta ei kehtaa sanoa sitä ääneen, koska kaksosvauvojen kuuluu olla katastrofi. Minulle vakuuteltiin raskausaikana, että elämä loppuu siihen, koskaan enää ei ehdi mitään. Lapset nukkui ja söi ja minä ompelin, luin, katselin televisiota, kävin lenkillä ja ihmettelin, että koska se kamala vaihe alkaa.
Selviät! Aluksi vaatii vähän enemmän, kun pitää kahdelle vaihtaa vaipat, syöttää. Siinä vaiheessa kun aloittavat päiväkodin ja koulun - olet tyytyväinen kun ovat toistensa tukena.
Onnea! On se tavallaan aikamoinen onnenpotku!
Varaudu myös tuleviin komplikaatioihin, ennenaikaiseen synnytykseen, lapsien menetykseen.. kaksoisraskaus on riskiraskaus.
Kyllä selviät, mutta varaudu siihen, että vä-syt-tää.. Ota kaikki apu vastaan ja pyydä sitä rohkeasti. Paljon, paljon onnea!! Kaksoset on tuplaonni♡♡
Onnea! Onko ensimmäiset lapset? Tuttava -perheissä on kaksosia ja yhdessä kolmoset. Kyllä näyttää siltä, että jaksaminen pitkälti riippuu lasten temperamentistä. Ja vähän ehkä aikuistenkin; )
Np-ultrassa sain tietää eli melko alussa tässä vielä ollaan. Ei ollut mitään ennakkoaavistuksia... en olisi ikinä osannut edes kuvitella tällaista. Esikoinen on pian 5-vuotias, ei enää ihan pikkuvauva siis.
Olen kavereilta (niiltä joille kaksosista kerroin jo) saanut osakseni lähinnä kauhistelua ja sääliä. Toisaalta, he tietävät asiasta yhtä paljon kun minäkin, eli eivät juuri mitään :D
Isä on erittäin innoissaan ja tavallaan hänen luottavainen suhtautumisensa rauhoittaa minuakin jo vähän. Tällä hetkellä kauhistuttaa rahanmeno ja kaikki hankinnat: esikoisen tavaroista ei taida paljoa apua olla, siis lähinnä vaunut... kaikkea pitänee ostaa tuplamäärä :/
Kiitos kuitenkin kaikille onnitteluista ja tsempeistä, ja tiedän kyllä että tämä on ns. riskiraskaus... sitäkin olen jo ehtinyt murehtimaan.
-ap