Onko täällä ketään toista joka ei ole sanut nukuttua yli kahteen vuoteen kunnon yöunia?
Helpottaisi vähän jos tietäisi että on kohtalotovereita. Silmäni valuvat poskille...
Kommentit (17)
paitsi että pistän hieman paremmaksi: kolme vuotta plakkarissa! Eikä yhtään naurata..
T: Kahden lapsen äiti
surullista mutta totta....
ehkä nukku saa sitten kun lapset muutta kotoa...
Olen tällä viikolla ottanut niitä iltaisin. Nyt voin sanoa, että tiedän, miltä tuntuu nukkua kunnolla! En ole edes tajunnut, miten huonosti olen kaksi viimeistä vuotta nukkunut. Nyt olen nukkunut muutaman yön yhtäjaksoisesti ja on tehnyt muuten hyvää. Syynä huonounisuuteen on ollut raskaus, imetys ja nyt lopulta unettomuus.
Kuopus kohta 2-vuotias, käyn töissä, koko ajan väsyttää...
" kiva" kuulla että joku on hengissä vielä neljänkin huonosti nukutun vuoden jälkeen, antaa toivoa...
Meillä on kaksi lasta, ei hoitajia mahdollsita saada, mies on kiireinen mutta yrittää auttaa öisin lasten kanssa tottakai. Ongelma on siinä että mieheni on erittäin sikeäuninen (kuten miehet yleensä...) ja minä olen aika herkkäuninen. Välillä olemme tehneet niin että olen mennyt hotelliin nukkumaan, mutta yleensä en ole kuitenkaan nukkunut siellä kovinkaan hyvin kuitenkaan.
Alkaa ne bentsot pikkuhiljaa kiinnostamaan. Välillä juon alkoholia iltaisin jotta olisin sen avulla edes hetken syvässä unessa...
Joskaan bentsodiatsepiinit eivät voi olla kuin erittäin väliaikainen ratkaisu.
5
Tätä jatkunut nyt pari vuotta putkeen. Ei paljon päivisin naurata =0(
Niitä on useitakin sellaisia rentouttavia tai nukahtamista edistäviä. Itse en osaa lääkkeitä käyttää, joten luontaistuotteet tuntuvat pehmeämmältä vaihtoehdolta.
Alkoholi lihottaa ja turvottaa ja turruttaa, en suosittele.
eron jälkeen ensimmäisenä yönä tuli todella nukuttua kuin tukki, kun ei tarvinnut pelätä että mies herää lasten itkuihin öisin... huh, se on taakse jäänyttä elämää, nykyään nukutaan tosi hyvin..
Mä olen aina ollut herkkäuninen nukkuja ja sitten kun lapset tuli vielä vähemmän tulee nukuttua...mä nukun korvatulpat korvilla ja herään silti pieneenkin ääneen.
Välillä olen kyllä miettuny, että onkohan lapsuudesta jääny tosiaan elinikäset vauriot ja se heijastuu juuri nukkumiseen.
nyt on pisimmät yhtenäiset unet olleet viimiset 8 kk noin 3 tuntia.. tätä nykyä herään tunnin välein. aika kypsä olen, arvatenkin!
Eli liityn mukaan. Kaksi lasta lyhuella ikäerolla. Nyt alkaa helpottamaan, tai sitten tähän on jo tottunut :)
mä olen jo niin tottunut katkonaisiin öihin, että en edes asiaa ajattele. Ja vastaus kysymykseen miksi: monta lasta, kaikki keskivertoa huonompia nukkujia, ei juurikaan lastenvahteja, mies kyllä hoitaa, mutta mä herään silti. Jos nukun muualla, en silti pysty nukkumaan kokonaista yötä, koska en ole siihen tottunut.
n , mutta kun pelkää pimeää huhuilee äitiä hakemaan. Ja minähän menen jos toista pelottaa. Viimeyönä heräsi kuitenkin vasta aamu seitsemältä joten ne lasketaan koko öihin. Joskus joudun heräämään kolmekin kertaa ja kipeänä jos ovat niin useammin.
Minäkin luulin että kun imettäminen loppuu niin loppuvat ne yöheräilyt, mutta ihan kukkua sanon ma!
raskaus, koliikkivauva, hammasitkut, taas raskaus, imetys maitoallergia jne jne
nyt en varmaan edes osaisi nukkua kokonaista yötä?
täällä olisi sellainen äiti. tämä viikko valvottu vesirokossa.