Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen varma että kuolen sydänongelmiin

Vierailija
26.06.2015 |

Lähtökohta on se, että olen 33-vuotisen elämäni aikana kärsinyt valtavasta määrästä stressiä, ahdistusta (vuosikausia kiusattu) ja ennenkaikkea masennusta. Tuskaa helpottamaan hain nuorena hetken kestävää hyvänolontunnetta pääasiassa kovista rasvoista ja lisäaineista, joskus tupakastakin. Sittemmin olen jotenkuten toipunut henkisesti ja voinut paremmin; terapeutilla kyllä käyn vieläkin. Olen varsin pian tutkinnon opiskeltuani jättäytynyt/jätetty pois oravanpyörästä, mikä tuntuu sopivan psyykkeelleni paremmin. Tässä on harrastettu myös säännöllistä liikuntaa jo useampi vuosi. Toisaalta minun on tavallaan pakko, kun pää leviää heti ilman liikuntaa ja sydän ei tunnu jaksavan pumpata normaalisti. 

Mietin vain, kuinkahan vanha sydän minulla todellisuudessa on tuon nuoruuden ja nuoren aikuisuuden kestäneen antiterveysbuumin jäljiltä.

Miettiikö kukaan koskaan tällaisia? Mutta siis, tämän erityisempää pointtia minulla ei ole. Voitte jatkaa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mikään ole varmaa. Saatathan jäädä vaikka auton alle ennen kuin sydän ehtii kränätä. Jos nyt vähän vakavammin vastaisin, niin eiköhän kannata pyrkiä johonkin lääkärin pakeille mittauttamaan terveyttään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän viisi