Peukutusketju: Olisiko tilausta akateemisten omalle keskustelupalstalle?
Kommentit (28)
Koska esimerkiksi tämä: http://www.vauva.fi/keskustelu/4494177/ketju/yliopisto_opiskelija_mita_ajattelet_kanssaopiskelijoistasi
Jotta itseään täynnä olevat juuri valmistuneet pääsisivät keskustelemaan siitä miksi eivät saa Toimarin paikkaa vaikka osaavat kaiken :-DDD
[quote author="Vierailija" time="09.06.2015 klo 21:22"]
Jotta itseään täynnä olevat juuri valmistuneet pääsisivät keskustelemaan siitä miksi eivät saa Toimarin paikkaa vaikka osaavat kaiken :-DDD
[/quote]
Ja koska tämä.
Ei kiitos, me ei olla mikään luokkayhteiskunta.
Oisko siellä joku rajattu aihepiiri vai oisko se akateeminen vauva-aavee?
Mitä itse veikkaat, syntyiskö siellä hyvä keskustelua? Miten se mahdollisesti poikkeais tästä palstasta?
[quote author="Vierailija" time="09.06.2015 klo 21:26"]
Oisko siellä joku rajattu aihepiiri vai oisko se akateeminen vauva-aavee?
Mitä itse veikkaat, syntyiskö siellä hyvä keskustelua? Miten se mahdollisesti poikkeais tästä palstasta?
[/quote]
Yleismaallinen keskustelupalsta, vähän kuten suomi24 pienoiskoossa. Eräs aihealue voisi olla opiskelu ja perhe-elämä (niinq vauvan kanssa). Poikkeaisi tästä palstasta esimerkiksi sillä ettei yliopistoja käsitteleviä ketjuja trollattaisi niin, eikä keskustelu menisi henkilökohtaisiin solvauksiin.
Jeps.. mun sukulaisista varmaan 90 % on akateemisia.
50 % heistä on täysiä idiootteja vailla mitään käsitystä suvaitsevaisuudesta, lastenkasvatuksesta, liikennesäännöistä, empatiasta tai köyhien elinoloista. Henkisesti pahempia elämämkoululaisia kuin muutama ahkera duunariserkku.
T. 2, itsekin pian akateeminen.
No nyt tuli heti ongelma, luetaanko Ammattikorkeakoulun opiskelijat/valmistuneet tähän..arvaan, että tulisi aika saivarteleva,kenties humanistipainotteinen, diipadaapa-palsta
Onhan esimerkiksi lääkäreilläkin oma, suljettu palstansa.
[quote author="Vierailija" time="09.06.2015 klo 21:37"]
Jeps.. mun sukulaisista varmaan 90 % on akateemisia. 50 % heistä on täysiä idiootteja vailla mitään käsitystä suvaitsevaisuudesta, lastenkasvatuksesta, liikennesäännöistä, empatiasta tai köyhien elinoloista. Henkisesti pahempia elämämkoululaisia kuin muutama ahkera duunariserkku. T. 2, itsekin pian akateeminen.
Katsohan, meillä on varmaan samanlaisia tuttuja tai sukulaisia. Ovatko sinunkin sukulaisesi täysin sokeasti kannattamassa suvaitsevaisuutta suvaitsemattomia kohtaan, vouhkaavatko he rasismista ja kansainvälisestä vastuusta, syyllistävätkö he köyhien ongelmista valkoista länsimaalaista heteromiestä?
[/quote]
Kuule Ap kun ei se internet niin toimi.
Toimii se niin että kuka tahansa voi vuokrata palvelimen, domainin ja laittaa keskustelufoorumin.
Olen DI ja Mensan jäsen mutten erityisen syvällinen.. voi olla, että tuollainen palsta olisi liian hieno minulle.
[quote author="Vierailija" time="09.06.2015 klo 23:27"]
No nyt tuli heti ongelma, luetaanko Ammattikorkeakoulun opiskelijat/valmistuneet tähän..arvaan, että tulisi aika saivarteleva,kenties humanistipainotteinen, diipadaapa-palsta
[/quote]
No ei tietenkään luettaisi, jos se olisi akateemisille. Akateemisia valmistuu vain yliopistosta.
Itse olen AMK ja ystäväni akateeminen. Koska olen vapaa-ajallani ollut kiinnostunut kirjallisuudesta, politiikasta, taiteista ja kulttuurista ylipäätään on maailmankatsomukseni ja mielipiteeni huomattavan paljon syvällisempiä kuin ystävälläni, joka halusin akateemisen tutkinnon status syistä. Mutta joo, statusakateemikot (sic) voisivat todellakin persutaa oman palstansa :)
Tuskin. Kenelle ne sitten pätisivät.
Hmm.. ihan mielenkiinnosta kysyn, miks akateemisilla pitäis olla oma palsta?