Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mulle soitti tänään aivan loistava puhelinmyyjä.

Vierailija
02.06.2015 |

Puhelu meni suurinpiirtein näin:

-"No Ville tässä Seiskasta terve!

-No moi, mulla ei nyt..

-Öppöpöp..Marja, kuuntelepas, kakskytviis euroo kymmenen viikkoo..

-No kuules Ville sinä: Ei nyt kuitenkaan, kesä tulossa ja mulle tulee ne lehdet mitä luen..

-*käheää naurua*, "Mutta tää on seiska, Marja, seiska. Ja saat Lumenen tuotepaketin kaupan päälle"

-Joo, muttei Ville siltikään. Mun mies lomautettiin just ja se on siinä ja siinä, että minäkin kohta oon lehtimyyjä.

-*käheää naurua edelleen* "No joo, mut tää on kivaa hommaa ja sulla Marja on ihana puhelinääni, varmasti pärjäisit tässä"

- No niin just. No mikä se sun tarjous nyt sit oli?

- 25 euroo kymmenen viikon seiskat JA se Lumene.

- No perun sen tilauksen sitten heti sen tilaajalahjan saatuani, ja sinä et soittele mulle enää millonkaan.

- Tehdään näin, mutta eihän tuo ollu soittokielto?

- Oli

Tämä puhelu käytiin niin positiivisessa vireessä, ja se nauratti koko puhelun ajan minuakin. Tuolla seiskan Villellä (tai mikä nyt olikaan) on ammattitaito kohdillaan kyllä, naurua äänessä ja huumoria pelissä... Tai minä sitten olen vaan NIIN vietävissä mokoman elostelijan kynsissä. :)

Hävettää koko tämä aloitus, mutta tein sen vain siksi, että nyt vasta ymmärsin, mikä ero on puhelinmyyjällä ja puhelinmyyjällä. 

En siis yleensä tilaa mitään koskaan puhelimitse.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
02.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen vähän kuin Ville :D En kyllä myy seiskaa, edellinen työsuhde päättyi ja hain puhelinmyyntiin väliaikaisesti, siitä on nyt 4 vuotta :D

Vierailija
2/6 |
02.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tolla tavalla ne pelimiehet saa varatut naiset sänkyyn baarissakin. Kun on pilkettä silmäkulmassa ja sopivalla tavalla sinnikäs, niin naiselle kaikki vaan - hups - tapahtuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olit vietävissä. Minua ei puhelinmyyjät naruta. Lopetan puhelu sanomalla että ei kiinnosta, en selittele koskaan että miksi en juuri nyt voisi tilata.

Edelliselle puhelinmyyjälle annoin tilaisuuden puhua vähän pidempään, mutta se reppana ei ehtinyt viidessä minutissa kertomaan edes mitä oli myymässä, joten lopetin puhelun.

Vierailija
4/6 |
02.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle ei ole koskaan soittanut puhelinmyyjä. Jakeletteko te numeroanne kaikkialle?

Vierailija
5/6 |
02.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuossa minusta ollut mitään omituista. Hauskinta tuossa oli tuo sinun kommenttisi "minäkin kohta oon puhelinmyyjä".

Vierailija
6/6 |
02.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin joskus hetken puhelinmyyjänä. Tuo asetelma; huumoria ja asennetta molemmin puolin oli kyllä ihanne, mikä hymyilytti itseänikin vielä pitkään. Oli kivaa, kunnes sain "paremman" duunin. Mutta ap:n kertoman mukaan tuo myyjä oli kyllä alansa expertti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kuusi