Gallup! Synttärit lauantaina vai sunnuntaina?
Mua ärsyttää suunnattomasti kun sukulaislapsien synttäreitä vietetään AINA lauantaisin. Miksei niitä kutsuja voi pitää sunnuntaina?
Aika usein oltais jossain reissussa/vietettäis yhteistä aikaa perheen kesken juuri lauantaina. Sunnuntaisin yleensä ei ole mitään kummempia suunnitelmia ja reissusta ehtisi kotiinkin iltapäiväksi että ehtisi osallistua juhliin.
Sanokaa nyt te jotka aina pidätte lapsenne synttärit lauantaina, että miksi??
Kommentit (26)
Kyllä meillä pidetään just sinäpäivänä kun synttäri on.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 10:10"]
Mua ärsyttää suunnattomasti kun sukulaislapsien synttäreitä vietetään AINA lauantaisin. Miksei niitä kutsuja voi pitää sunnuntaina? Aika usein oltais jossain reissussa/vietettäis yhteistä aikaa perheen kesken juuri lauantaina. Sunnuntaisin yleensä ei ole mitään kummempia suunnitelmia ja reissusta ehtisi kotiinkin iltapäiväksi että ehtisi osallistua juhliin. Sanokaa nyt te jotka aina pidätte lapsenne synttärit lauantaina, että miksi??
[/quote]
Meillä taas kaikki synttärit ovat sunnuntaisin, mielummin olisivat lauantaisin. Sunnuntai on löhöilypäivä, saa ottaa renoosti. Mutta joutuukin lähtemään muiden nurkkiin. Jos olette reissussa viikonloppuna niin silloin, ette vain pääse juhliin. Ihan kaikkeen ei vain voi osallistua, vaikka haluaisikin. Ilmoitatte. että teillä on ohjelmaa lauantaina, mutta voitte tuoda lahjan sunnuntaina jos käy?
Me pidetään silloin kun meille sopii. Kutsutaan vain ihmisiä, jotka osaavat tarvittaessa kieltäytyä. Tänä vuonna on sattunut lasten harrastukset sunnuntaille. Viime vuonna oli kummallakin lauantaina.
Kyllä me harrastuksia voidaan jättää väliin, mutta jos on vara valita, niin otetaan valmiiksi itselle vapaa ajankohta. Jos jollekulle vieraalle ei aika sovi, niin toivotaan että pääsevät seuraavalla mukaan.
Lauantaina ehdottomasti. Sunnuntai kuluu toipuessa:)
Nykyään lapset hoitavat synttärimenonsa itse, joten päivällä ei ole niin väliä. Kun he olivat pienempiä ja aikuisen piti mennä mukaan, niin kyllä sunnuntai oli se parempi päivä. Lauantaina on paljon (yhteistä, kivaa) tekemistä, sunnuntaina taas on luppoaikaa, jolloin juhliminen ja kyläily sopii.
Meillä on pääsääntöisesti vietetty synttärit ja muut kakkukekkerit sunnuntaisin. Ihan siitä syystä, että sitten lauantaina on aikaa leipoa ja siivota. Jos juhlat olisi lauantaina, voisi perjantai-iltana työpäivän jälkeen olla emännällä "vähän" pinna kireällä kun tekemistä olisi niin paljon ja aikaa niin vähän :D. Lähtökohtaisesti perjantai on kyllä meillä se viikon siivouspäivä, ettei viikonloppuvapaat mene siivotessa ja illalla käydään saunassa, vaikeaa olisi tuohon sovittaa enää juhlavalmisteluja.
Toisaalta, ne siivous-, sauna- ja vapaapäivät ei kaikilla ole samoina päivinä kuin meillä ja osalle sunnuntai voi tottumuksesta tai uskonnollisista syistä olla se viikon ainoa "vapaapäivä", jolloin ollaan vain perheen kanssa.
Viikolla (ma-to) tai sunnuntaina paras.
Täällä on ennenkin ollut valitusta synttäreiden "väärästä" ajankohdasta. Eiköhän se ole niin, että kutsujaperhe tämän nyt päättää, mikä heille sopii.
Aina voi olla menemättä. Mikä siinä on niin vaikeaa? Jos synttärit rasittavat ja mieluummin löhöää kotona tai tekee jotain muuta, niin sitten vain ilmoittaa, ettei tule.
Ihme uikutusta!
Me ainakin tykätään sunnuntaina olla vaan kotona ja käydä ulkona. Omasta lapsuudestani asti lauantai on ollut kyläilypäivä ja sunnuntai löhöilypäivä.
Ei siinä, ihan mielelläni mennään synttäreille minä tahansa päivänä.
Onko teidän lähipiirissä sellaista, että kaikilta kutsuttavilta kysellään etukäteen, mikä päivä sopii ja mikä ei ja sitten yritetään sumpalta sellainen päivä, että kaikki pääsee? Tämä sumplailu voi sitten kestää viikkoja. Ja aikataulujen yhteensovittaminen voi olla tosi haastavaa, kun porukassa on vuorotyötä tekeviä ja aktiivisesti harrastavia ja ylipäänsä ruuhkavuosiaan eläviä ihmisiä.
Minusta kutsuja päättää itselleen sopivan ajankohdan ja sillä mennään. ne tulee, jotka pääsee ja haluaa. Tuollainen sumplailu ei jätä edes sitä mahdollisuutta, että vain kohteliaasti kieltäytyisi sen takia, että ei ole valmis priorisoimaan jonkun Jessican 5v. synttäreitä, kun on sata muutakin menoa.
Pitkämatkalaisille tuo lauantai on ollut parempi, ei haittaa, jos illalla menee vähän myöhempään. Muutenkin itse voi sitten ottaa sunnuntain rauhallisesti tai keskittyä niihin, jotka mahdollisesti jää yöksi....
Lauantai on kivempi päivä, sitten on vielä sunnuntai aikaa toipua ja valmistautua uuteen työviikkoon.
Sunnuntaina ja hyvissä ajoin päivällä. Meillä on sukulaislasten synttärit aina kauempana, ja ärsyttää suunnattomasti ajella kotiin syksyllä / talvella pimeään aikaan. Miksi niiden synttärien pitää alkaa vasta neljältä tai viideltä? Miksei ne voi alkaa kahdeltatoista tai yhdeltä, että voisi ajaa molempiin suuntiin päivänvalossa? Muut sukulaiset ja lasten isovanhemmat valittaa aina samaa asiaa, inhottava vanhojen ihmisten ajaa pimeässä ja sateessa.
Sukulaissynttärit mieluummin lauantaisin, koska tarjoan silloin pitkän kaavan illalliset vieraille, ja jos ne olisivat sunnuntaina, menisi työpäivän alla kotiutuminen pitkänmatkalaisilla aika myöhälle.
Lastenkutsut taas olen pitänyt milloin minäkin päivänä, lauantain hyvä puoli on, että ehtii rauhassa siivota jäljet ja toipua kaaoksesta sunnuntaina. Sunnuntaisin taas osanotto on juuri tuosta syystä isompi, että osa on perheensä kanssa jossain lauantaina.
Mutta ei siitä kenenkään nyt tarvitse paineita ottaa, ne tulevat, jotka pääsevät!
Jos kokee, että ei halua ajaa pimeässä (ymmärrän tämän hyvin, en itsekään pidä siitä ja vanhuksilla oikeasti hämäränäkö heikkenee jopa sellaiselle tasolle, ettei pitäisikään enää ajella pimeässä), pitää uskaltaa sanoa, että tämä aika ei sovi meille, joten emme tule.
Kun sukulaisia tulee 1-3 tunnin ajomatkojen päästä, niin katson lauantain järkevämmäksi. Osa on aina myös yön yli. Sunnuntaina menis vähän turhan pitkälle arkiviikkoon valmistautuminen
Varmaan kauheesti maalaisia liikenteessä tässä ketjussa. Meillä Helsingin keskustassa asuvina synttärit ovat aina jossain korttelin päässä.
Jos joutuu ratikkaan hypäämään pimeän aikaan, niin eipä rasita. Synttäreille mennään, koska se on kivaa ja arvostan, että lapsille juhlia järjestetään.
Jotenkin kiittämätöntä ja vastenmielistäkin, että ensimmäiseksi valitetaan jonkun järjestämistä juhlista. Aina voi olla menemättä, mitä sitä pähkäilemään! Sittenpähän ei seuraavalla kerralla ehkä kutsua tule eikä teidän marmattajien kutsuille ehkä tulla.
Mutta ymmärrän ongelman jossain Juupajoella, jossa välimatkat ovat satoja kilometrejä lähmipään naapuriin. Omia valintoja kuitenkin nämä asumisjärjestelyt, jossa joutuu pelkäämään hirviä pimeällä ajaessa.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 11:13"]
Varmaan kauheesti maalaisia liikenteessä tässä ketjussa. Meillä Helsingin keskustassa asuvina synttärit ovat aina jossain korttelin päässä.
Jos joutuu ratikkaan hypäämään pimeän aikaan, niin eipä rasita. Synttäreille mennään, koska se on kivaa ja arvostan, että lapsille juhlia järjestetään.
Jotenkin kiittämätöntä ja vastenmielistäkin, että ensimmäiseksi valitetaan jonkun järjestämistä juhlista. Aina voi olla menemättä, mitä sitä pähkäilemään! Sittenpähän ei seuraavalla kerralla ehkä kutsua tule eikä teidän marmattajien kutsuille ehkä tulla.
Mutta ymmärrän ongelman jossain Juupajoella, jossa välimatkat ovat satoja kilometrejä lähmipään naapuriin. Omia valintoja kuitenkin nämä asumisjärjestelyt, jossa joutuu pelkäämään hirviä pimeällä ajaessa.
[/quote]
Höpsis. Ihan kuule stadilaisia ollaan mekin. Mutta sukua asuu muualla Suomessa. Ja ainakin minusta on sunnuntaisin kiva olla jo alkuillasta kotona, eikä illallisen jäljiltä vasta joskus likempänä puoltayötä.
17
Sunnuntai olis mulle parempi. Lapsia ei ole.