Asumistuen vuositarkistus
Hakemus toimitettu hyvissä ajoin. Liitteissä olin jopa liian perusteellinen. Tein jopa laskutoimituksen valmiiksi Kelalle ja silti päätös on myöhässä verrattuna Kelan sivulla ilmoitettuun tavoiteaikaan. Huhtikuuksi on ilmoitettu sama summa, jonka olen saanut tähänkin mennessä, mutta päätöstä ei ole vielä tehty.
Joten, miten tulevaan päätökseen tai sen viipymiseen tulee varautua?
Yritänkö säästää asumistukeni vai otanko yhteyttä sossuun? Vai pitäisikö soittaa Kelaan ja pyytää kiirehtimään? En missään nimessä halua maksaa vuokraa myöhässä, koska se on noloa. Sossustakin hakeminen vain kiukuttaa, mutta rahaa ei ole tällä hetkellä käytössä liikaa.
Tavoiteaika oli 3 viikkoa ja nyt mennään jo 4 viikkoa. Jos olisin tiennyt tämän, olisin vienyt hakemuksen + liitteet saman tien Kelaan helmikuussa. (Asiaa ei helpottanut sähköisen lomakkeen ja liitteiden muuttuminen ennen 28.2. Sain aloittaa liitteiden hakemisen melkein alusta.)
up