Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva itkee jokaisesta kiellosta

Vierailija
09.03.2015 |

Älä revi hiuksia, ei saa lyödä äitiä, älä kiipeä (sohvan selkänojalle), jne jne... Aina seuraa kovaääninen parku. Välillä tekisi mieli olla kieltämättä, mutta tiedän että sillähän lapsi saisi kaiken läpi mitä haluaa. Vauva on nyt 11kk.

Ja siis ennenkuin joku tiukkapipo älähtää niin on meillä todella paljon positiivistakin päivässä, pääosan ajasta. Kehun myös ja vahvistan oikeaa käytöstä, mutta pakko kai kieltääkin kun tulee sellaisia tekoja.

Sanokaa, että uhmassa se vaan pahentuu tai jotain, nyt jo turhauttaa heti aamusta... :D

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli ihan samanlaista. Ainoa neuvo, jonka annan: pure hammasta, äläkä anna periksi! Tsemppiä!

Vierailija
2/2 |
09.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis reaktio kuulostaa pahalta, mutta tuon ikäiselle se on normaalia. Ja kyllä tuon ikäinen sen kieltämisen kestää.

Toisaalta vähän pidemmällä äitikokemuksella sanoisin vielä, että kieltäminen turhauttaa pidemmän päälle myös itseä.

Itse piti opetella ihan tietoisesti positiivinen puhe. Se ei tarkoita kieltämisen lopettamista, vaan sitä että kerrotaan samalla, mikä on luvallista. Lisäksi tästä on se hyvä puoli, että todellinen EI! tehoaa paremmin. Ei, älä, lopeta jäävät niihin tilanteisiin, joissa on oikeasti vaara lähellä.

Älä revi = tuo sattuu, toista ihmistä pitää silittää (näytä, miten silitetään). Eikö tunnukin mukavammalta?

Lopeta huutaminen = en kuule, mitä sanot, tule tänne kuiskaamaan.

yms. Näitähän riittää. Lisäksi olen käyttänyt jo mummoltani oppimia asioita kuten että leivältä pyydetään anteeksi, vaikka sen tiputtaisi vahingossa tai laittaisi väärinpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi seitsemän