Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen kouluttamaton kolmekymppinen joka saa kohta kolmannen lapsen

Vierailija
09.03.2015 |

Minulla ei ole mitään aikomusta yrittääkään työelämään enää. Aion elää pienellä eläkkeelläni, opiskella avoimessa yliopistossa välillä ja aion jatkaa vapaaehtoistyön parissa. Minusta ei ole työelämään muiden kiusattavaksi, olen liian rikki sellaiseen. 

Halusin aikanaan paljon, mutta en sitten ollut tarpeeksi yhtään mitään. Meillä on onneksi tasapainoinen ja kaunis koti, minulla on aikaa lapsilleni. Minä en ole koulutusvastainen ja aion valaa lapsilleni sen uskon itseen, mikä minulta jäi puuttumaan. Minä tuen ja kannustan heitä kyllä. En ole narkkari, en ole alkoholisti. Kannan tämän oman ristini kyllä, mutta toivon joskus, että maailma ei olisi niin käsittämättömän julma sellaisia kohtaan, jotka eivät ole pystyneet tekemään asioita oikeassa järjestyksessä tai menestymään. 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menestys on muutakin kuin sitä että käyt töissä. Miettisin sinuna kuitenkin sitä, saatko tarpeeksi tyydytystä tuosta elämäntyylistä minkä olet valinnut? Ja joo, joskus elämä vain tapahtuu ilman että pystyt asioihin vaikuttamaan, mutta jos haluat kuntoutua, pystyt siihen. Ihminen pystyy paljon enempään kuin mitä itse luulee. Lisäksi - vaikka kannustatkin lapsiasi kouluttautumaan - annat heille perinnöksi taipumuksen vain heittäytyä elämän vietäväksi, koska itse näytät sellaista esimerkkiä.

Vierailija
2/4 |
09.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Läsnäoleva ja tasapainoinen, onnellinen äiti on paras lahja jonka voit lapsillesi antaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostat kumminkin ihan tyytyväiseltä itseesi ja elämääsi. Hieno juttu!

Vierailija
4/4 |
09.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 09:53"]Läsnäoleva ja tasapainoinen, onnellinen äiti on paras lahja jonka voit lapsillesi antaa.
[/quote]Aloittaja kuulostaa kyllä ihan muulta....

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kaksi