Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

subjektiivinen päivähoito-oikeus pois kokonaan

Vierailija
22.01.2015 |

Olen sitä mieltä, että nyt väännettävä muutos päivähoitolakiin on täysin turha. Nyt jo subjektiivista päivähoito-oikeutta käytetään niin, että lapset, jotka hoitoa eivät tarvitse, käyvät päiväkodissa esim. juurikin kolmena päivänä viikossa. Harva varmaan käyttää oikeutta viedä lapsi hoitoon joka päivä kahdeksaksi tunniksi.

Sen sijaan tulisi kehittää lasten kerhotoimintaa! Ainakin omalla paikkakunnallani on erittäin hyvin toimivia kerhoja, joissa se toiminta-aika on laadukasta ja opettavaa tekemistä lasten kanssa. Kerhossa olo aika on tietysti lyhyt, mutta toisaalta täynnä toimintaa. Ongelma on siinä, että kerhot on keskitetty vain pariin paikkaan. Näin ollen moni vanhempi valitsee päiväkodissa jatkamisen, koska kerhoon kuljetus muodostuisi ongelmaksi. Mikäli useamman päiväkodin yhteydessä tarjottaisiin kerhotoimintaa & avointa päiväkotitoimintaa, päästäisiin varmasti pienempään määrään "turhia" päiväkotilaisia.

Voitaisiinko ennemmin subjektiivista päivähoito-oikeutta karsia vielä lisää siten, että kokopäiväisiä hoitopäiviä ei tulisi? Ei olisi turhaa ruokatarjoilua ja päiväunia, vaan tarjottaisiin aamupäivä tai iltapäivätoimintaa lähipäiväkotien tiloissa? Mitä olette mieltä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
22.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni päiväkodissa on 30 lasta, joista kuuden tiedän käyvän päiväkodissa kun äiti vauvan kanssa kotona (kolme näistä 1-2v). Alle puolen kilometrin säteellä on kaksi isompaa päiväkotia, joissa varmasti myös näitä "turhia" hoitolapsia. Jos yhdessä päiväkodissa tarjottaisiin kerhotoimintaa, jouduttaisiin tietysti palkkaamaan tätä varten työntekijöitä, mutta voi vain miettiä monelleko samalla vapautuisi kokopäiväinen paikka. Niistä kun kuitenkin on samaan aikaan pulaa ja osa kuljettaa lapsia kauaksikin hoitoon, koska tilaa ei ole

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla