Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koira meinas just tukehtua siankorvaa syödessä..

Vierailija
22.01.2015 |

Normisti ku lähen töihin tms, pois kotoa, niin olen antanut koiralle jonku herkkupalan. Nyt sit annoin muuten vaa siankorvan, ja meinas reppana tukehtua. :/ en kyllä enää anna mitää tollasta, kauhee ku säikähin. Sai kyllä kaottua sen olsennuksen kera ulos, mä vaan seison paniikissa vieressä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sitä silloin tällöin sattuu että joutuu vähän kakomaan noita ulos. Äärimmäisen harvinaista kyllä on että koira niihin tukehtuu, mahdollista toki kuten vaikka ihmisenkin mihin tahansa ruokaan tukehtuminen. Ei minusta kannata yksittäisen tuollaisen tapauksen takia jättää koiralle niitä antamatta enää koskaan. Toki jos koira on parantumaton ahmatti, joka hotkii aina ne liian isoina paloina ja sitten kakoo, niin sitten voi harkita erityyppisiä herkkuja sille. 

Meillä ei enää anneta ollenkaan niitä naudannahkarullia, koska niitä säännöllisesti jää takahampaiden väliin niitä riekaleita, ja sitten koira on ihan paniikissa saadakseen sen pois. Ei ole erityisen kiva poistaa paniikissa riuhtovan ja purevan koiran suusta pihdeillä tiukkaan hampaiden väliin juuuttunutta, ja joskus vielä kitalakeen koskevaa ja siten oksetusrefleksiä aiheuttavaa riekaletta. 

Vierailija
2/6 |
22.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikinä ei saa jättää koiraa valvomatta syömään MITÄÄN luita tms. Jos tarvitsee niin joku kongi tms missä ei ole tukehtumis vaaraa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koirani ( kääpiövillakoira) ei yleensä ahmi herkkuja, mutta nyt otti kunnon palan suuhun, ja sit jäikin kurkkuun. Ehkä noita korvia voin vielä sit kuiteki antaa, tosin vaan sillo ku oon ite kotona. Muulloin annan sit jotai tikkuja tms. Mutta kyllä mä niin säikähin.. :|
Ap

Vierailija
4/6 |
22.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.01.2015 klo 09:25"]Ikinä ei saa jättää koiraa valvomatta syömään MITÄÄN luita tms. Jos tarvitsee niin joku kongi tms missä ei ole tukehtumis vaaraa.
[/quote]

Juu en enää yksin jäädessä anna tollasia herkkuja. Muuteki oon aina luut ottanu pois lattioilta kun oon lähteny ite johonki, kun niistä jää aina sellanen pieni sitkeä pala, jonka tuo koira ottaa kokonaan suuhunsa, ja on kerran jääny takahampaisiin kiinni, että mun piti repiä se sieltä ulos. Oon vaa aatellu et siankorva on joteki "rapeaa", ei sellasta sitkosta.
Ap

Vierailija
5/6 |
22.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.01.2015 klo 09:25"]

Ikinä ei saa jättää koiraa valvomatta syömään MITÄÄN luita tms. Jos tarvitsee niin joku kongi tms missä ei ole tukehtumis vaaraa.

[/quote]

Samaa mieltä. En ymmärrä sitä että jotkut jättää ties mitä luita koiralle päivän ajaksi kaluttavaksi. Muutenkin sen koiran on parempi rauhoittua nukkumaan ja lepäilemään kun omistaja on pois kotoa kuin touhuta jotain.

t. 2

Vierailija
6/6 |
22.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän parikin ikävää tapausta... kasvattajalla yks koira oli tosiaan tukehtunut siankorvaan, ja oma koira oli viittä vaille vainaa kun meinasi tukehtua saparonysään. Onneksi oli lääkäri lähellä mutta aika kauhee kokemus. Ja siankorvahan on rapeaa, mutta kun sitä tarpeeksi kauan koira lussuttaa niin muuttuu sellaseksi liisteriksi että tarttuu varmasti kurkkuun jos yrittää nielaista liian isoa palaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän seitsemän