Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

noniin siiderivalaat, nyt gambiaan ebolan metsästykseen

Vierailija
29.11.2014 |

sieltä voisi saada helposti lomakullia :) 

 

Tappava ebolavirus pysyy elossa ihmisen siemennesteessä jopa 82 päivää, varoitti Maailman terveysjärjestö WHO perjantaina.

WHO kehottaakin ebolatartunnasta toipuvia miehiä käyttämään kondomia kolme kuukautta oireiden puhkeamisen jälkeen.

- Koska on mahdollisuus, että virus tarttuu seksiteitse, täytyy potilaiden huolehtia tarkoin henkilökohtaisesta hygieniasta masturboinnin jälkeen, pidättäytyä seksistä (mukaan lukien suuseksi) kolmen kuukauden ajan oireiden ilmaantumisesta tai jos tämä ei ole mahdollista, käyttää kondomia, ohjeisti WHO.

WHO:n mukaan neljä tutkimusta, joissa oli mukana yhteensä 43 ebolapotilasta, osoitti että kolmella parantuneista miehistä oli yhä tarttuvaa ebolavirusta siemennesteessä 40, 61 ja 82 päivää ensioireiden ilmaantumisen jälkeen. Asiasta kertoi uutistoimisto AFP.

WHO:n mukaan seksiteitse tarttuneita ebolatapauksia ei ole tiedossa. Siksi ei myöskään vielä tiedetä, onko spermassa tavattu ebolavirus myös todellisuudessa tarttuvaa.

Ebolaan on kuollut ainakin 5700 ihmistä pääosin Länsi-Afrikan valtioissa.

 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuolemanporteilta pelastuneena ensimmäisenä mielessä onkin seksi.

Vierailija
2/2 |
29.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmasti afrikkalaisilla miehillä jos on pitkä selibaatti takana 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yksi