Vauva joka ei viihdy sylissä
Vauvani on 3 kk vanha eikä ole koskaan viihtynyt paljoa sylissä. Lähinnä imetyksen ajan ja illalla väsyneenä.
Viettääkin aikaa sitterissä ja leikkimatolla. Sitterissä istuu noin puoli tuntia aamulla ja katsoo lastenohjelmaa, kun syön aamiaisen. Lisäksi 20 minuuttia kun käyn suihkussa ja meikkaan. Illalla istuu sitterissä 30-45 minuuttia kun teen ruokaa ja syön miehen kanssa. Muutoin viihtyy matolla, kun teen kotitöitä tai leikin hänen kanssaan. Matollahan tuo motoriikka kehittyy. Nukkuu toki yöllä ja päivällä päiväunet ja käydään ulkonakin.
Onko liikaa sitterissä? Onko siitä haittaa? Babybjörnin sitteri on.
Kommentit (4)
Jännä et 3kk kattoo lastenohjelmia...
[quote author="Vierailija" time="28.11.2014 klo 11:41"]
Jännä et 3kk kattoo lastenohjelmia...
[/quote]
Juu, katsoo erittäin mielellään vaikka koko päivän ja hinkuu innoissaan. Mutta olen rajoittanut tuohon aamuun. Ollut tuollainen alusta asti. :)
Ap
Meillä kans katto tyttö pienenä sitterissä ohjelmia, ei ollu pakko olla lastenohjelmia, mutta niissä kivat musiikit ja värit. Kyllä monet pienet nauttii väreistä ja äänistä. "kattoo" lastenohjelmia siis :D
Ei kuulosta pahalta ajalta jos kerran viihtyy siinä. Ja arvelen, että kun vähän kasvaa ja alkaa liikkua ei viihdy siinä enää yhtään.. Ja pieni väsyy kyllä siinä lattiallakin jos on liian paljon. Kuulostaa siltä että monipuolisesti on sitterissä, lattialla ja sylissä. Vauvan tyytyväisyys on ihan hyvä mittari ja järkevästi itsekin mietit asiaa.