Jos voitan lotossa, työt jäävät samantien
Kyllä tänä aamuna jostain syystä oli vaikea herätä. Väkisinkin juolahti mieleen, että jos olisi tarpeeksi rahaa, en todellakaan nousisi joka aamu pimeään aamuun mennäkseni kuuntelemaan häröileviä teinejä kouluun. Kyllä, olen opettaja.
Kommentit (13)
Kyllä j opai miljoonaa voi sijoitaa niin, että sillä elää lopun elämäänsä.
itse en lopettaisi töitä, tosin ulla on jo sellainen tyo, joarakasta ja johon ei tarvitse aamulla lähteä, jos ei huvita. Ihmettelenkkin, miksi opettajat aina valittavattyöstään. Eikö olidi kannattnut opiskella sen verran enemmän, että olisi saanut mieleisensä työn? Toisaalta mitään yhtä ngatiivisesti lisäkouluttautumiseen suhtautvaa ryhmää kun opettajathan ei Suomesta löydy.
En lopettaisi töitäni, mutta muuttaisin niitä hieman mielekkäämpään suuntaan enemmän. En voisi edes ajatella elämää 40 vuotiaana ilman töitä, se olisi ihan painajainen. Kahdeksan vuotta olin kotona lasten kanssa ja silloin kotona oli puuhaa, mutta nyt kun lapset ovat koulussa, olisi kotona hyvin tylsää. Olen yrittäjä ja pidän työstäni.
Mä perudtaisin oman hyväntekeväisyysjärjestön ja työllistäisin siihen itseni!
Sanoisin että jättäisin nykyisen työni ja alkaisin yksityisyrittäjäksi täysin toiselle alalle. Lisäksi panostaisin nuorten urheiluharrastuksen valmentajapätevyyksien hankkimiseen (eivät välttämättömiä, mutta hyvä olla) huomattavasti enemmän.
Lopettaisin työt, mutta hilluisin yliopistolla niin kauan kuin mahdollista opiskelemassa kaikkea mielenkiintoista.
Perustaisin turvakodin nuorille.
t: hoitsu
Mä en voi ymmärtää, miten te opettajat jaksatte? Kunnioitan.
[quote author="Vierailija" time="17.11.2014 klo 20:57"]Mä en voi ymmärtää, miten te opettajat jaksatte? Kunnioitan.
[/quote]
Ensi kesänä on 11 viikkoa. Se on suuri tekijä.
Minä en lottovoiton sattuessa lopettaisi työtä kokonaan, sillä tykkään tosi paljon työstäni. Kuitenkin siirtyisin varmaan tekemään kolmipäiväistä työviikkoa, jotta olisi enemmän vapaa-aikaa.
Mä taas lopettaisin normaalin palkkatyön sen lottovoiton sattuessa, mutta perustaisin oman firman.
Minäkin jatkaisin, mutta puolipäiväisenä.
-hoitaja
Ne, jotka irtisanoutuvat lottovoiton takia, ovat tyhmiä. Tai no, riippuu tietenkin summasta. Jos on pari miljoonaa, nopeasti sen saa kulutettua ja sitten ei ole työtä eikä rahaa. Jos voitto on 62 miljoonaa, voi työt lopettaa mutta lottovoittajille nimenomaan suositellaan työn jatkamista ainakin josain määrin, jotta elämäsä pysyy joku rytmi.
Minäkin lopettaisin työt. Enkä tosiaan saisi paria miljoonaa tosta vaan kulumaan.