Mitä ja kuinka usein varastat työpaikaltasi?
Kommentit (32)
kk- hanskoja (ns. kirurgin hanskoja) pöllin silloin tällöin ja hammastikkuja ja kyniä en ole ostanut vuosiin itse.
En pölli yhtään mitään. Palkka on sen verran suuri, että saan ihan itse ostettua vessapaperit ja kynät. :)
Joskus kumihanskoja jotain viemäriputsausten tekemistä varten ja kertaalleen otin pari suu-nenäsuojaa lasten leikkejä varten. Mitään säännönmukaista tai arvokkaamman tavaran pöllimistä omatuntoni ei sallisi. Esim. vessapapereita tai kopiopaperipinkkoja en kehtaisi varastaa.
Työaikaa varastan joka päivä omiin puuhiini. Jonkun verran katoaa myös toimistotarvikkeita kuten teippiä. Palkkani on naurettavan pieni.
Auton. No ei se varastamista ole, mutta käytän työpaikan autoa/bensiiniä omiin ajoihini todella paljon.
Ei ole mitään varastettavaa :) Ennemminkin tuon itse kotoa varusteita. Eikä haittaa yhtään!
Nolotti aina kun esim. isäni, joka on nyt jo eläkkeellä esimiestehtävistään, kantoi kansioita, käsipaperia, muovimukitorneja jne. jne. firmalta kotiin. Ja ihan varmasti ei ollut rahasta kiinni. Itse en todellakaan kehtaisi.
[quote author="Vierailija" time="28.09.2014 klo 13:33"]
En pölli yhtään mitään. Palkka on sen verran suuri, että saan ihan itse ostettua vessapaperit ja kynät. :)
[/quote]
Tuliko hyvä mieli? Pelkkä eka lause olisi varmaan riittänyt.
Joskus saatan töissä napata päänsärkyyn tai närästykseen pillerin.
En mitään. Kamerat kuvaavat koko ajan ja lisäksi on poistumistarkastukset - paha siinä on mennä mitään pöllimään.
Lähinnä varastamista on varmaan se että joskus printtailen yksityisjuttujani firman printterillä (en omista itse printteriä).
En keksi mitä muuten varastaisin, ei mun työpaikallani ole mitään mitä luontevasti tulisi varastettua. En pidä kuulakärkikynien viemistä kotiin varastamisena, koska samalla tavalla vien myös kotoa kuulakärkikyniä töihin. En kiinnitä huomiota siihen mikä logo missäkin kynässä on, käytän kaikkia tasapuolisesti sen mukaan missä niitä tarvitsen.
Takataskuihin varastaa melkein joka viikko kynän :) survaisen kynän aina farkkujen takataskuun, ja sinnehän se jää ennen kuin kotona vaatteita vaihtaessa se kolisee lattialle. Noin kerran kuussa vien satsin takaisin, kun enhän minä niillä kotona hirveästi tee. Kirjoitan mieluummin lyijytäytekynällä, kuulakärjillä tulee allekirjoitettua vain tärkeät paperit.
Vahingossa on joskus pyykin mukana kulkeutunut taskussa jotain kuminauhoja/klemmareita varmaan kymmeniä kertoja kuluneen kymmenen vuoden aikana.
Syön joka päivä ruokaa joka muuten menisi biojätteeseen.Otan myös joskus voileivän tai pullan.Kumihanskoja ja siivousliinoja satunnaisesti.samaa tekee kaikki muutkin.
Noh, työn kautta oon saanut kaksi serverikonetta ja yhden ihan hyvän matkaläppärin, hintaa näille on tullut yhteensä 5€. :D Pöllinyt oon lähinnä näppiksiä ja hiiriä, jäänyt yli kun on uuusittu koneita.
Nenäliinoja (laitan omaan taskuun. Välillä pyyhin asiakkaan nenän, välillä oman. En tosin samalla, hehe.) Saatan myös tulostaa omia juttuja työpaikan tulostimella, mutta aika harvoin eli n. 5krt/vuodessa.
Kotoa vien töihin askartelumateriaaleja, tarroja, kirjoja ym. Joten ehkä menee 50/50.
Olen yksityisyrittäjä, joten kaikki on omaa.
Nuorena varastin ruokaa. Olin Ruotsissa siivoojana päiväkodissa ja palkkapäivä oli vasta seuraavan kuukauden viimeisenä päivänä, joten puolitoista kuukautta piti pärjätä säästöillä ennen sitä. Olin 17-vuotias ja nälkäinen, ja kun näin miten siellä haaskattiin ruokaa, en tuntenut syyllisyyttä vohkiessani pari kertaa jonkin hedelmän itselleni ja työparilleni, joka oli samassa tilanteessa. Kaksi tai kolme kertaa tein näin ja kaveri oli vähän silmät pyöreinä, mutta kyllä hänellekin ne hedelmät maistuivat. Sen koommin en ole työpaikoiltani mitään vienyt, ei ole ollut tarvetta.
Meitä kytätään niin, ettei mitään saa varastetuksi. Kerran vuodessa työntekijöille jaetaan nimellä varustettu kynä.
[quote author="Vierailija" time="28.09.2014 klo 15:40"]En mitään. Kamerat kuvaavat koko ajan ja lisäksi on poistumistarkastukset - paha siinä on mennä mitään pöllimään.
[/quote]
Sama, lisäksi käyn töissä, jotta ei tarvi varastaa.
Kyniä olen vienyt usein, mutta toisaalta niitä on myös tyrkytetty mun matkaan, eli ei liene kovin vakavaa varastamista.