Satu Silvolla porttikielto Satulinnaan - sopimuksen kirjoittamisen tärkeys
"Näyttelijä harmittelee Seura-lehdessä, ettei sopinut töistä kirjallisesti ex-kihlattunsa kanssa.
Suositun Vain elämää -tv-ohjelman miljöö Satulinna puutarhoineen on upeassa kunnossa, osaksi näyttelijä Satu Silvon ansiosta, mutta torstaina ilmestyvän Seura-lehden mukaan hänellä ei ole paikkaan asiaa.
Silvon ex-kihlattu, Satulinnaan miljoonia euroja sijoittanut entinen kiekkotähti, varakas lakimies Juha Rantasila sulki näyttelijältä paikan ovet parin erotessa 2009.
- Parisuhteen päättyessä ei ole tarjolla lämmintä kättä, vain kylmää kyytiä, toteaa Satu Silvo kohtelustaan Seurassa.
Hänen tavaroitaan, kuten antiikkihuonekaluja, valokuvia ja kirjoja on yhä Satulinnassa.
- Koska pelkkä keskusteleminenkin on ollut eron jälkeen mahdotonta, en ole yrittänytkään olla missään tekemisissä paikan kanssa, tilittää Silvo lehdessä.
Isoja uhrauksia
Silvo uhrasi Satulinnan eteen aikaa ja rahaa. Hänen vuositulonsa vähenivät puoleen, kun hän ei yrityksen pyörittämiseltä ehtinyt tehdä töitä näyttelijänä.
Silvo laskee menettäneensä 2004-2006 arviolta 50 000 euroa vuodessa.
Kuluvana syksynä Silvo oli ensi kerran vuosikausiin tekemisissä Rantasilan kanssa. Satulinnan taustayhtiöiden yhtiökokouksessa kävi ilmi, että Rantasila haluaa ostaa Silvon osakkeet ja oli määritellyt niiden arvoksi 400 euroa.
Enempää uhrauksista ei ole tulossa. Pettynyt Silvo tulkitsee tilanteen niin, ettei hänen työllään ollut mitään arvoa.
Palkatonta työtä
Satu Silvo kumppaneineen löysi vuonna 2001 Hirvensalmelta yksityisen hoitokodin, jota alettiin kaupanteon jälkeen rakentaa Satulinnaksi.Juha Rantasila tuli kuvioon mukaan, kun seurustelu Silvon kanssa alkoi vuonna 2003. Rantasila innostui Satulinnasta niin, että osti muut osakkaat ulos.
Toiminnan käytännön pyörittäminen jäi Silvolle. Hän oli myös mukana rakennushankkeissa ja palveli samalla asiakkaita tarjoamalla erilaisia rentoutuspaketteja.
Näyttelijä tunnustaa Seurassa, ettei kehdannut pyytää rahaa toimintaan Rantasilalta. Hän katsoo lehdessä olleensa vain palkaton työntekijä ja harmittelee sitä, ettei tehnyt kirjallista sopimusta työstään."
Kommentit (36)
Taas hyvä esimerkki siitä, että vaikka olisi kuinka rakastunut, niin bisnekset pitää hoitaa niin kuin vieraammankin kanssa tai käy näin.
Palstan loiset itkevät uutista lukiessaan.
mitä vittua kitisee????
"Satulinnaan miljoonia euroja sijoittanut entinen kiekkotähti, varakas lakimies Juha Rantasila sulki näyttelijältä paikan ovet parin erotessa 2009."
joku sijoittanut siihen MILJOONIA ja ei saisi päättää mitä omaisuudellaan/sijoituksellaan tekee
zzz... mitä se Satu odottaa???? punaista mattoa ja shampanjaa???
Satu Silvo on ihana ihminen. Olen saanut häneen tutustua kun hän on äitini ystävä. :)
5: Jospa vaikka odottaa, että saisi asiallista kohtelua?
Satu Silvo on kyllä kullanmuru. Selvisi Jurkastakin. Rakastan Silvopleetä!
Terkuin vantaalainen kotimuru
"Silvo uhrasi Satulinnan eteen aikaa ja rahaa. Hänen vuositulonsa vähenivät puoleen, kun hän ei yrityksen pyörittämiseltä ehtinyt tehdä töitä näyttelijänä. Silvo laskee menettäneensä 2004-2006 arviolta 50 000 euroa vuodessa. "
Eli Silvon panos oli 150 000 vastaan ukon "miljoonia".
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 01:13"]
5: Jospa vaikka odottaa, että saisi asiallista kohtelua?
[/quote]
Asiallista kohtelua Juhaa kohtaan on puida tätä asiaa lehdessä haastattelupalkkiota vastaan? Varmasti Satu kertoi kaikki tapahtumat objektiivisesti yhtään kotiin päin vetämättä, kuten naisilla on tapana.
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 01:17"]
"Silvo uhrasi Satulinnan eteen aikaa ja rahaa. Hänen vuositulonsa vähenivät puoleen, kun hän ei yrityksen pyörittämiseltä ehtinyt tehdä töitä näyttelijänä. Silvo laskee menettäneensä 2004-2006 arviolta 50 000 euroa vuodessa. "
Eli Silvon panos oli 150 000 vastaan ukon "miljoonia".
[/quote]
Väärin. Vaikka Satu olisi omien sanojensa mukaan näyttelijänä onnistunutkin tuon arvioimansa summan verran tienaamaan, se ei tarkoita sitä, että hänen työpanoksensa Satulinnassa olisi ollut sen arvoista. Pitäisi ensin tietää mitä se Satu on siellä tehnyt ja kuinka paljon. Vai onko kyseessä ollut vain jotain akkojen päämäärätöntä puuhastelua.
Loiset alapeukuttaa =) Eniten harmittaa kun Satu ei saanut kupattua mieheltä osaansa miljoonista? Mammojen kollektiivinen paha mieli lois-yrityksen epäonnistumisesta?
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 01:25"]
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 01:17"]
"Silvo uhrasi Satulinnan eteen aikaa ja rahaa. Hänen vuositulonsa vähenivät puoleen, kun hän ei yrityksen pyörittämiseltä ehtinyt tehdä töitä näyttelijänä. Silvo laskee menettäneensä 2004-2006 arviolta 50 000 euroa vuodessa. "
Eli Silvon panos oli 150 000 vastaan ukon "miljoonia".
[/quote]
Väärin. Vaikka Satu olisi omien sanojensa mukaan näyttelijänä onnistunutkin tuon arvioimansa summan verran tienaamaan, se ei tarkoita sitä, että hänen työpanoksensa Satulinnassa olisi ollut sen arvoista. Pitäisi ensin tietää mitä se Satu on siellä tehnyt ja kuinka paljon. Vai onko kyseessä ollut vain jotain akkojen päämäärätöntä puuhastelua.
[/quote]Jep eli 150t + työpanos.
Valitettavasti puolisot saavat tehdä palkatonta työtä puolison yrityksessä, joten näppejään tuossa jää nuolemaan eikä verottajakaan puutu. Kuka muuten tiesi, että täysi-ikäisten lasten kohdalla se on laitonta?
Satu taisi tehdä tappiota ja siksi ei yrittäjänä voinut saada palkkaa. Ei ammattitaitoa.
Ei kai satu nyt mennyt myymään noita osakkeita 400€lla?
Kyllä asian voi riitauttaa, jos pystyy todistamaan, että on omalla työpanoksellaan kartuttanut toisen omaisuutta. Tosin jos vastassa on lakimies, se on varmaan koko ajan pitänyt huolta siitä, ettei mitään dokumentteja jää todisteeksi.
Eiköhän saanut aikoinaan nauttia tuloksesta.
Tuollainen tuppaa olemaan erotilanteessa naisen osa, jos on tavalla tai toisella mennyt miehen "armoille" sopimatta huolellisesti miten erotilanteessa naisen ilmainen työ esim. yhteisen yrityksen tai perheen (kotiäitiys) eteen kompensoidaan. Naisten työ on useinkin ilmaista ja näkymätöntä, mutta kuitenkin täysin välttämätöntä.
Itsellekin kävi tyhmästi aikoinaan. Mies halusi että jään kotiäidiksi ja minä jäin. Nautinkin siitä, ja mies sai vapauden rakentaa kansainvälistä uraa ilman perhe-elämän rajoitteita. Ei tarvinnut tapella kuka vie lapsia päivähoitoon tai tekee kotitöitä, ne kaikki oli sovitusti yksin minun hommia, olihan mies se joka toi rahat talouteen ja minun työni oli koti. Kaikki toimikin, kunnes mies rakastui työkaveriinsa jonka kanssa kävi usein työmatkoilla, ja jätti minut.
Meillä oli avioehto, tehty kun kummallakaan ei ollut mitään omaisuutta ja ajateltiin että toki molemmat omat rahansa tienaa, ei kkummankaan kuulu/tarvitse toiselta mitään saada, ei nykyaikana kun nainenkin voi itsensä elättää. Tuossa erotilanteessa sitten kävi kuitenkin paskaisesti. Minulle jäi 2 lapsen yksinhuoltajuus ja fakta että olin koulut kesken jättänyt lähes kolmikymppinen nainen ilman työkokemusta. Vähän vaikeaa työnsaanti näillä oletuksilla. Miehellä taas oli komea ura ja suuret tulot, ylellinen elämä. Ja mies joskus on nälvinyt minua siitä että olinkin pelkkä "loinen" ja siksi näin kuuluukin mennä, vaikka itse halusi minut kotiin ja koteiluni ja myöhemmin yksinhuoltajuuteni on mahdollistanut hänen vapaan elämänsä ja tienaamisensa. Grr.
Kävimme aikoinaan harrastusporukan kanssa tuolla Satulinnassa päivän retkellä. Meillä oli Satun luento hyvinvoinnista, lounas ja tutustumiskierros Satun johdolla. Mainittakoon erikseen, että olimme Satun kotipaikkakunnalta ja moni tunsi hänen vanhempansa.
Satu luennoi ulkoaopittua mantraa: jos syöt väärin, istut koko ajan paskapyramidin päällä, joka on suolessa, kun ummetus vaivaa. Tämä lause toistettiin noin 10 kertaa, ja sana " paskapyramidi" vielä useammin. Hänellä oli pöydällä myytävänä kuitulisiä, joita meidän olisi pitänyt kalliilla hinnalla ostaa, saadaksemme tuon pyramidin liikkeelle. Puhuessaan hän katseli koko ajan poissaolevan näköisenä ulos ikkunasta. Tuntui, että hänelle oli aivan sama, oliko kuulijoita vai ei. Samat lauseet toistuivat aivan samoin sanajärjestyksin moneen kertaan.
Tutustumiskierrokselle hän ei ehtinytkään vaan saimme kuljeskella keskenämme remontin keskellä. Kukaan ei kertonut talosta mitään, jossain oli jotain monistettuja Anelosia, joissa luki jotain vuosilukuja.
Tuskin tarvitsee mainita, että ruoka oli heikkoa. Valmiita pakasteesta sulatettuja kasvismurekkeita, japakastevihanneksia, mautonta ja nahistunutta salaattia, ulkolaista kurkkua vaikka oli kesä.
Ihmettelin jo silloin, kuinka kauan Rantasilan rahat riittää. Silvoa ei tuntunut bisnes kiinnostavan tippaakaan, niin huonosti hän tehtävänsä hoiti. Ja häntä nimenomaan lähdimme sinne katsomaan, kuten varmaan suurin osa siellä käyneistä.
Rantasilaa on turha arvostella, hän oli aikamme suuria urheilutähtiä ja osaa bisneksen. Ilman häntä Silvo olisi ollut konkurssissa kuukauden sisällä. Nyt meni vähän kauemmin. Mutta hyvin osaa Silvo itseään nostaa toisen kustannuksella.
Todennäköisesti hänen tähän projektiin tuoma lisäarvo on ollut hyvin pientä, jos se olisi jotain konkreettista niin varmasti voitaisiin käräjöidä.