Oletko kärsinyt unettomuudesta joskus?
Oletko kärsinyt unettomuudesta joskus? Kuinka olet selvinnyt siintä?
Kommentit (4)
Nukahtamislääkettä tarpeen vaatiessa. Koko ikäni ollut huono (ja valonarka) nukkuja.
Unirytmi reistailee sillon tällön. Melatoniini on auttanut.
Murrosiästä asti. Tarvitsisin sellaisen tasaiset 12 tuntia valoa ja 12 tuntia pimeää -tyyppiset päivät jatkuvasti, jotta unirytmi pysyisi kasassa ja saisin unta. Keväisin ja syksyisin on aina hyvän unen jaksot, mutta varsinkin talvella nukkuminen menee vaikeaksi, kun koko ajan on pimeää, eikä tule sellaista selkeää auringonlaskua.
Unilääkkeet ym. on kokeiltu, eikä niistä ole pitempiaikaiseksi avuksi. Melatoniini ei minulla tehonnut, sitä kyllä kokeilen sitkeästi aina uudelleen ja uudelleen. Samojen rutiinien toistaminen ennen nukkumaan menoa auttaa jossain määrin, kesällä paremmin kuin talvella.
jatkuvasti ,noin viisitoista vuotta,lapsuudesta asti siis. Selviän päivä kerrallaan.Nukun todella vähän, korkeintaan pari tuntia yössä. Olen hengissä,se riittää.