Korvaako kauppa?
Nuori mies osti mäyräkoiran kaupasta ja juuri kun oli poistumassa ovista ulos, niin mäyräkoira tippui lattialle ja kaikki pullot hajosivat. Mies kysyi myyjältä, että kai hän saa uuden, kun kerta syynä oli se, että mäyräkoiran kahva katkesi. Myyjä totesi, että ei ole kaupan vastuulla korvata.
Toimittinko oikein?
Kommentit (9)
Kyllä mulla ainakin korvattiin. Kaupan sisällä tapahtuva hajoaminen käsittääkseni pitäis korvata.
Eipä kauppa olisi mitään menettänyt, jos olisi uuden antanut tilalle. Olisi ainakin saanut positiivista huomiota osakseen.
Mikäli johtuu tosiaan rivan katkeamisesta, eikä esim omasta toilailusta - meidän myymälässä ainakin korvattaisi
[quote author="Vierailija" time="21.10.2014 klo 22:25"]Kyllä mulla ainakin korvattiin. Kaupan sisällä tapahtuva hajoaminen käsittääkseni pitäis korvata.
[/quote]
Hahahahaaa jo on käsitys...
Myyjä vielä perusteli, että kun mies oli kantanut vain kantokahvasta, niin mäyräkoiraa ei korvata.
-AP
[quote author="Vierailija" time="21.10.2014 klo 22:42"]
Eli mikä on oikea vastaus?
[/quote]
Kanada.
Toimittiin. Oli jo maksanut tuotteen eikä ollut kaupan vika. Olisi katsonut tarkemmin missä kunnossa se kahva oli.