Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Taikahuiluun!

Vierailija
20.07.2014 |

Onko kukaan ollut Savonlinnan oopperajuhlilla ja erityisesti Taikahuilun esityksessä? Millaista se on noin niinkuin kokonaisuutena? Miten siellä siis 'käyttäydytään' , miten pukeudutaan päivänäytökseen? Kiitos!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oo ollut Savonliinassa, mutta yleensähän oopperaan pukeudutaan vähän parempiin päivävaatteisiin (te se tylli, jossa olisit työpaikan edustustilaisuudessa tai mummon 100vuotisjuhlissa, ei sitä, jolla lähtisit illalla baariin tai gaalaillalliselle) ja uskoisin tämän olevan ohjenuora myös Savonlinnassa. Ts. Joku kiva kesämekko ja vaalea puku tai pellavahousut ja ryhdikäs t-paita on oikein hyvä. Jos näytös on linnassa sisällä, siellä todennäköissesti on viileämpää kuin ulkona.

 

taikahuilu on edelleen mun suosikkiooppera. Siksikin, että siinä ei tapeta niin paljon väkeä kuin yleensä. Oghan se monella tapaa helppo, mutta silti siitä aina jotain uutta irtoaa!

Vierailija
2/7 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä kanssa yks Taikahuilufani ♥️

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pukeudu mukaviin säänmukaisiin, riittävän lämpimiin vaatteisiin. Jos sää sallii, voi olla hienompaakin yllä mutta mikään vaatimus se ei ole.

Taikahuilu on hieno, hyvää opperakäyntiä!

Vierailija
4/7 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pukeutuminen vaihtelee, jotkut pukeutuvat hienosti, toiset ovat ihan tavallisissa vaatteissa. Valinta on vapaa, kukaan ei katso toista pitkään. Itse on mene ikinä korkeissa koroissa, siellä on keskiaikaiset erittäin muhkuraiset lattiat, joilla en kyllä pysyisi pystyssä piikkareissa. :) Menet vain muiden perässä ja mukana, niin löydät tarjoilupisteet, vessat jne.

Varaa tarpeeksi aikaa, linnaan meno on yllättävän hidasta, on sokkeloinen paikka ja kapeat käytävät. Katso etukäteen myös paikkasi sijainti (missä katsomonosassa, mistä sinne mennään jne). Toki siellä on paikannäyttäjiä, jotka auttavat. Ajoissa kun menee, ehtii myös katsella vähän ympärilleen.

Näillä helteillä linnassa sisällä on kuuma, ei tarvitse pelätä että palelisi. Kun samaan suhteellisen pieneen tilaan ahtautuu 2 000 ihmistä, se lämmittää ilmaa entisestään.

Linnan Taikahuilu on ihana produktio, siis nauti!

 

Vierailija
5/7 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäydytään kuin esimerkiksi teatterissa, ei mitään erikoisuuksia. Itse pukeudun aina mahdollisimman mukavasti ja rennosti. Milloin olet menossa?

Vierailija
6/7 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkennusta nyt sen verran, että se mukavasti ja rennosti tarkottaa smart casualia, ei mitään collegehousuja ja virttynyttä t-paitaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos tuhannesti kivoista kommenteista! Olen ihan fiiliksillä!! Mozartin musiikki on niin puhuttelevaa.

Ap