Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voi vauvaparkoja

Vierailija
26.07.2014 |

Näillä keleillä monet äidit ja isät ulkoiluttavat lapsiaan pukeutuneina hihattomiin toppeihin ja shortseihin. Vaunuissa nukkuvat vauvat ja taaperot on kuitenkin aika usein puettu sukkahousuihin ym. lämmittäviin vermeisiin. Kuin mansikkahillona mustikkapiirakan päällä ovat sitten nämä esim. pyykkipojilla vaunun kuomuun kiinni viritellyt peitot ja kylpypyyhkeet. Niiden alla pikku kullanmurut haukkovat happea parhaan kykynsä mukaan. Jotta aikuinen hieman ymmärtäisi miltä vaavelista tuntuu, voi kokeilla seuraavaa: 1. pue yllesi jotakin pitkähihaista ja -lahkeellista 2. ota villahuopa ja mene parvekkeelle, autoon tai nurmikolle makaamaan 3. levitä huopa kasvoillesi ja lepäile rauhallisesti  

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mun vauva on vaan vaippasiltaan ja korkeintaan harso on aurinkosuojana, yleensä silti iho on todella lämmin. Pidän myös märkää harsoa mukana millä voin viilentää jos on pitempi aika kyseessä.

Vierailija
2/6 |
26.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa en mä vaan ole tollasta nähny..

Meiän taapero on aika pitkälti ollu jossain kesämekossa tai vaippasiltaan..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän vauva istuu iloisena rattaissa t-paidassa ja sortseissa. Paisteessa oloa toki vältellään ja yritetää liikkua varjon puolella. Tämäkin tyyli kauhistuttaa jotakuta varmasti. Kaikkia ei vaan millään voi miellyttää :D

Vierailija
4/6 |
26.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, kun lapsihan pitää ehdottomasti suojata auringolta 3-vuotiaaksi asti - vaatteilla. Näinhän nykyään ohjeistetaan. 

No joo, kyllä minunki vauva kulkee vaippasillaan vaunuissa, kuomun edessä on harso, jotta ei tartte aurinkolaseja laittaa, mutta muuta peitettä kovan kopan päällä ei ole, tietysti hyttysverkko, mutta se kyllä ei estä ilmaa kulkemasta. Autossa on pakko olla joku ohut paita tai mekko, koska turvakaukalo hiostaa kahta pahemmin ja turvavyöt hankaavat ellei välissä ole kangasta. 

Vierailija
5/6 |
26.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin se märkä harso on se oikea tapa viilentää, toimii niin vauvoilla kuin aikuisillakin...

Vierailija
6/6 |
26.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolassa painotettiin vauvan pukemista helteilläkin. Ensikertaa äitinä tietenkin tottelin. Vaatteet lähti kun vauva sai raivarit .