verenmyrkytys lapsella
Poikani 1v 2 kk joutui jättämään tänään sairaalaan osastolle,verenmyrkytys epäilyn vuoksi, joka myöhemmin paljastui oikeaksi. kellään kokemuksia miten pian tuosta tokenee. Lääkärin kanssa juttelen aamulla ja tiedän enemmän, mutta te joilla vastaavaa sattunut kertokaa ihmeessä.
Kommentit (8)
Meidän pojalla on ollut verenmyrkytys pari kertaa pitkittyneen flunssan jälkitautina, toipui äkkiä kun oli pari yötä sairaalassa ja sai antibioottia suoneen ja 10 päivän kuurin kotiin.
Ei voi sanoa mitään. Riippuu syystä, miksi on ja milloin hoito aloitettu. Verenmyrkytys on hengenvaarallinen tila.
Onko aiheuttaja selvillä? Mikä se on? Tehoaako antibiootti?
Verenmyrkytykset paranevat useimmiten ihan hyvin, kun oikeaa antibioottia annetaan riittävän pitkän aikaa. Hyvä puoli verenmyrkytyksessä on se, että kun verestä kasvaa bakteeri, sen tarkka nimi saadaan tietoon ja voidaan testata, mitkä antibiootit tehoavat siihen. Ei tarvitse arvailla. Tiedätkö jo, mikä bakteeri on kyseessä?
appiukko kuoli siihen sairaalahoidosta huolimatta.
Meidän pojalla siis aiheuttaja oli pneumokokki.nro 2
Ap tässä, lääkäri selitti näin,että pojalla on kurkkuun tullut myös peitettä ja rakkuloita ja mahdollisesti rakkulaan tullut nirhauma/haava ja sitten käsistä kulkeutunut pöpö joka mennyt nirhaumasta verenkiertoon :( poika oli tänään todella väsynyt ja itkuinen selvästi kipeä :( eikä mikään ihmekään kun paha tauti jyllää. Nestettä myös menee suoneen kokoajan ja oli kovin kuivunut koska ei suostunut juomaan kun kurkku kipeä.