Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko joku hankkinut lisää lapsia, vaikka edellinen olisi ollut haastava lapsi?

Vierailija
20.06.2014 |

Siis tarkoitan, että jos vauva aika on ollut tosi rankkaa, niin oletko silti jaksanut melko pian toisen lapsen? Millaisella ikäerolla ja miten asiat sujuivat kun uusi vauva syntyi?

 

Meillä on se tilanne, että meillä on isompia lapsia (koululaisia) kolme ja 1.5-vuotias "iltatähti". Koska isoista lapsista on niin paljon seuraa toisilleen niin suunnitelmissa oli tehdä vielä yksi lapsi. Kuopuksella on kuitenkin maitoallergiaa ja ties mitä ruoka-aineallergioita ja vauvavuosi oli aika rankka. Jotenkin silti ajattelin, että pakkohan sen on tästä helpottua kun lapsi kasvaa ja nyt olen sitten raskaana. Mies on ihan innoissaan, mutta minua on alkanut vähän hirvittää. Entä jos kuopus ei vieläkään nuku, kun uusi vauva on syntynyt? 

 

No myöhäistä katua, mutta olisi kiva kuulla muiden kokemuksia. Ikäeroa tulee nyt n. 2 vuotta. Toivon tosiaan että 2-vuotiaana kuopus olisi jo hieman helpompi. Tuntuu nyt 1.5-vuotiaana ihan vauvalta vielä. Ei syö itse, ei voi syödä samaa ruokaa kuin muut, ei käy potalla, ei nuku hyvin, nukahtaminen kestää kauan ja nukahtaa vasta tosi myöhään klo 22 jälkeen. Huoh!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli ekan lapsen kanssa tosi haastavaa, alkaen ihan jo synnytyksestä jossa lähes kaikki meni pieleen. No, selvisin kuitenkin ja lapsikin selvisi, mutta osittain rankasta synnytyksestä ja osittain muista ikävistä sattumuksista johtuen hän sairasteli ekan vuoden tosi paljon ja jouduimme käymään usein sairaalassa jne. 

Meille oli kuitenkin itsestään selvää että haluamme monta lasta ja kun vähitellen selvisi, ettei esikoiselle jää mitään pysyvämpiä sairauksia tai vammoja, päätimme pysyä suunnitelmassa ja aloimme yrittää toista lasta, ja tulinkin aika nopeasti raskaaksi. Nyt meillä on kolme lasta, esikoinen on täyttää 9, keskimmäinen on 7 ja kuopus on 5.

 

Rankkaahan tämä aika on ollut, mutta nyt on jo helpottanut kun lapset kasvaneet vähän isommiksi. Elämästä ei koskaan tiedä, mutta valintojensa kanssa on vain elettävä :) En oikein muuta neuvoa osaa antaa. Me oltiin etukäteen mietitty, että jos vain mahdollista,  yritetään tehdä kaikki lapset samaan syssyyn ja oltiin siis tietyllä tavalla valmistauduttu siihen, että muutama vuosi eletään aivan täysin lasten ehdoilla. Rankkaa se oli silti, mutta kyllä siitä voi selvitä, jos vain tavoite on yhteinen :)

Vierailija
2/3 |
20.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No me kanssa sitä mietittiin, että vauva-aika on niin lyhyt ja kyllä se siitä helpottuu kun lapset vähän kasvavat. Ja olisi kyllä tosi huono tuuri jos tulevallakin vauvalla on allergioita. Isommillakaan lapsilla ei ole mitään, joten vähän yllärinä tuli tämän kuopuksen kanssa. Onneksi isovanhemmat auttavat aina tarvittaessa, joten ihan yksin ei tarvi pärjätä. Niin ja tietenkin mieskin. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen on temperamentiltaan hyvin haastava ja seuraava uskallettiin tehdä vasta 3 v ikäerolla. Alku oli ihan kamala, kun esikoisella uhma päällä ja mustasukkaisuus iski päälle. Eli lyhyempi tai pidempi ikäero olisi sikäli ollut parempi.

Kuopus on kyllä oppinut taitoja ja itsenäisyyttä tosi paljon nopeammin, kun on tuo isompi josta katsoo haukkana mallia. Eli sikäli on ollut helpompaa. Eivät leiki yhdessä juurikaan, mutta viihtyvät kyllä paremmin omissa leikeissään, kun toinen on vieressä.