Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Prisman lihatiskiläisten koulutus?

Vierailija
07.03.2014 |

Tietääkö kukaan pitääkö olla jokin koulutus jos esim. Prismassa niillä, jotka työskentelevät siinä tiskillä, jossa myydään kalaa, lihaa, salaattia jne? Ne myyjät kun näyttävät olevan ihan erikseen, eli eivät ole muualla (esim. kassalla) töissä ollenkaan. 

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kukaan tiedä? Olisi kiva kuulla jos soku olisi ollut töissä ko. paikassa. Tai joku tuttu tms.

 

ap

Vierailija
2/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mulla ollut kuin lukio ja hygieniapassi..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oho. Miten osasit vastata asiakkaiden kysymyksiin esim. eri kalalaaduista? Vai tuliko se siinä työn ohessa opittua? Voisitko kertoa millaista työ oli? Ja oliko kyseessä Prisma vai joku muu vastaava? Kiitos :)

 

ap

Vierailija
4/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No en oikein osannutkaan :D siis oikeasti ei naurattanut, jouduin kylmiltään koulun ohessa sijaiseksi ja olin Surkea. Osittain sit toki työn ohessa oppi. Kyseesä iso s-Market. Kauhulla muistelen sitä aikaa. T. Nyk th

Vierailija
5/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

On erikseen käyttötavaran puoli ja ruokapuoli. Käyttötavaran ihmiset ovat myös kassalla, me ruokapuolen ei:)

Itse en ainakaan mitään koulutusta saanut, ruokapuolella olin. Meillä oli tietyt ihmiset ketkä oli tiskillä ja he vastasivat siitä ja tietyt ihmiset hyllyttämässä yms:)

Vierailija
6/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siinä varsinaisesti tarvitse olla kuin hygieniapassi, mutta käytännössä sinne valikoituu ruoka-alan koulutuksen saaneita, kokkeja, leipureita jne on itsellä työkavereita. Hakijoita kuitenkin on ihan runsaasti, niin sinne "ei tarvitse" ottaa ketään joka ei ruokaa osaa tehdä tai kaloja käsitellä. Näin siinä Prismassa jossa työskentelen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lukiosta suoraan minäkin. Ei ollut hygieniapassia tai mitään, sen sain sitten työn ohella tehtyä. Olin aina iltavuorossa, joka oli p*skin nakki ikinä. 

 

Kirjotin pitkän viestin työn sisällöstä mutta eipä tää sivu tietenkään taas toimi niin sinne meni sekin. Pitäisi vain muistaa tuo ctrl + c ennen lähettämistä...

Vierailija
8/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.03.2014 klo 22:08"]On erikseen käyttötavaran puoli ja ruokapuoli. Käyttötavaran ihmiset ovat myös kassalla, me ruokapuolen ei:)

Itse en ainakaan mitään koulutusta saanut, ruokapuolella olin. Meillä oli tietyt ihmiset ketkä oli tiskillä ja he vastasivat siitä ja tietyt ihmiset hyllyttämässä yms:)

[/quote]

Meidän prismassa on TÄYSIN erikseen pelkkiä kassaneitejä. Sitten on käyttis ja ruoka ja niiden henkilökunta ei koskaan ole kassalla ellei ole joku niin paha ruuhka, niin sitten saatetaan erikseen pyytää purkua apua. Näiden lisäksi sitten vielä infon tyypit, hekin menevät ennemmin kassalle kuin käyttis tai ruokapuolen tyypit. Kassoilla onkin lähinnä niitä liukuhihnatyöhön kykeneviä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ammattikoulussa on tarjolla liha-alan koulutusohjelma.

Vierailija
10/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole mitään tiettyä koulutusta, mutta varmaan joku alaa läheltä liippaava kokemus ja koulutus ovat eduksi, tietty hygieniapassi. Itse olisin aikoinaan saanut ekan työn tiskiltä, mutta löysin muuta työtä, tuolloin ei ollut mitään kokemusta edes työstä, kaupallisen alan opintoja vain. Sittemmin olen työskennellyt ruokapuolen myyjänä ja myöskin sillä tiskillä satunnaisesti. Nuo käytännöt vaihtelee vähän kaupoittain.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin pääkaupunkiseudun prismoissa kalatorit on apetitin omistuksessa (eli jos olet töissä kalatorissa työnantajasi on Apetit) saattaa olla muutama tauottaja kaupanpuolelta. Ja saavat asianmukaisen koulutuksen!

Vierailija
12/18 |
07.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.03.2014 klo 22:56"]

Lukiosta suoraan minäkin. Ei ollut hygieniapassia tai mitään, sen sain sitten työn ohella tehtyä. Olin aina iltavuorossa, joka oli p*skin nakki ikinä. 

 

Kirjotin pitkän viestin työn sisällöstä mutta eipä tää sivu tietenkään taas toimi niin sinne meni sekin. Pitäisi vain muistaa tuo ctrl + c ennen lähettämistä...

[/quote]Ok, kirjottelin uudestaan avautumisen kun mua rupesi näin vuosia jälkeenpäin v*tuttaa taas kun mietin tuota työtä.

 

-----

 

Olin siis suuressa K-Supermarketissa pääkaupunkiseudulla. En menisi missään nimessä takaisin. Minä olin vain tiskillä, en koskaan kassalla tai hyllyjä täyttämässä tässä työsuhteessa, myöhemmin toisaalla kylläkin. Valitsisin kassatyön palvelutiskityön sijaan anyday.

 

Minulle tosiaan nakitettiin aina se iltavuoro, koska se oli kaikista ikävin. Vajaan vuoden työsuhteessa olin ehkä noin 5 vuoroa aamua, loput iltaa. Kyllähän minä pyysin aamujakin, mutta työvuorolistat teki se joka oli aina aamussa, joten… Tiskin pystyttäminen oli tuplasti helpompaa ja nopeampaa kun tiskin purkaminen.

 

Olin yksin illoissa kolmen perehdytyspäivän jälkeen. En saanut tämän lisäksi mitään perehdytystä, mitä nyt esim. rapuaikaan minulle kerrottiin miten sen lihan saa sieltä esiin. Ainoat tauot sain kun tauottaja viitsi ja jaksoi tulla paikalle. Asiakkaita oli koko ajan ja iltavuorossa tuli kaikki elämäänsä vittuuntuneet, oravanpyörässä juoksevat bisnesharakat, joiden sisäfileen olisi pitänyt olla minulle tärkein asia elämässä NYT HETI. Myös ne jahkailijat ärsytti. ”HMMM, mitäköhän tässä nyt sitten tänään söisi…”

 

Asiakkaita palvellessa olisi pitänyt pitää valmisruokatiskiä ja kanoja tarpeeksi täytettynä, tehdä jauhelihat (jotka muuten tehtiin ulkonäöllisistä syistä myyntikelvottomista naudanlihan paloista, jotka oli kyllä vielä ihan hyvää tavaraa) ja pitää tiskiä siistinä muutenkin. Jos lihat loppui tiskiltä ja takahuoneesta, olisi pitänyt päästä kylmävarastoon hakemaan lisää, jossa ne ei tietenkään ollut missään järjestyksessä ja sieltä kaivaminen vei aikaa. Meillä oli sellasia majoneesi- ja smetanapohjaisia lohimössöjä, jotka oli tosi suosittuja ja niitäkin olisi saanut olla tekemässä koko ajan. Jossain välissä pitää pistää huomiselle lohi graavaantumaan. Ihmiset vaativat ilmaiseksi kalojen fileointia (jota en muuten osaa vieläkään kunnolla), ”vähän ekstraa” ja mitä lie maistiaisia milloin mistäkin. Niin ja tietenkin minähän olin heille kävelevä reseptikirja.

 

Kun vihdoin pääsi purkamaan tiskiä, otettiin sieltä ensimmäisenä kalat ja lihat pois. Valmisruuat ja kanat jätettiin viimeiseksi kun aina sieltä joku tulee minuuttia vaille yhdeksän hakemaan jotain syötävää illaksi ja ihmettelee että miksi tiskissä ei ole enää lihoja. Onneksi sentään se oli työnantajalle ok aloittaa tiskin purku 15 vaille 9. Iltahommiin kuului jauhelihamyllyn pesu, leikkuulautojen, veitsien ja kalapiikkien tiskaus, muiden astioiden kuskaus tiskipisteeseen ja tietenkin niiden jäiden ottaminen pois kalojen alta ja viimeisenä roskien vieminen kamalan hajuiseen jätehuoneeseen, joka oli sisätiloissa eikä siellä ollut tuuletusta.

 

Onneksi sentään oli erillinen tiskaaja, joka oli kyllä omanlaisensa ihminen. Ulkomaalainen, jostain lähi-idästä, joka oli todellakin ”creep”. Hänellä oli aina oli kumpparit jalassa, ilman paitaa, kumiessu ja tiskihanskat päällä ja shortsit jalassa. Nolotti kun tuli hikisenä siihen illalla pyörimään vähän ennen kun kauppa meni kiinni hakeakseen tiskejä. Tokihan ymmärrän että tiskaaminen on märkää ja kuumaa työtä, mutta pitäisi tajuta ettei sen näköisenä tulla asiakkaiden eteen. Sain kuunnella siitä muutamaan otteeseen valituksia ja kyllähän ne asiakkaiden katseet kertoi paljon. Vuoro oli merkitty loppumaan klo 21, olettaen että se 15 minuuttia riittää kaikkeen tähän vielä kun kauppa on auki. Usein pääsin lähtemään sieltä vasta 21:30, eli puolisen tuntia korvaamatonta ylityötä joka ikinen vuoro.

 

 

Mieluummin vaikka puhelinmyyntiä kuin tuonne takaisin. Voi olla että esim. Prismassa olisi eri systeemit kun iltavuoroissa on enemmän kuin yksi ihminen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
08.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kivaa työtä jos tykkää ihmisistä ja ruuanlaitosta.

Vierailija
14/18 |
08.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksanut lukea kuin aloituksen, mutta minä olen ollut töissä Cittarissa liha-, kala- & kotikeittiötiskeillä suoraan lukiosta. Monia muitakin suoraan lukiosta tulleita siellä oli. Asiat oppi työn ohessa, perehdytetty ei oikeastaan ollenkaan. Kalaa en syö, joten siitä en tiennyt mitään. Hygieniapassia ei ole eikä työnantaja siitä ikinä maininnut edes puolikkaalla lauseella. Tämä pk-seudulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
08.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse oon ollut viimesen vuoden pääkaupunkiseudunprismoissa ns mustapaitasena kalatorimyyjänä (apetitin tiskit erottaa mustapaitaisuudesta). Lukiokoulutus oli minulla ja kertaakaan en ole ehtinyt koulutuksissa käymään kun aina on mennyt multa ne ohi jonkun vuoron takia. Itseoppinut olen siis, mutta kaikki onnistuu mitä meidän tiskillä on valmiudet tehdä. Paistinjauheliha on meillä ainakin ensiluokkaista kulmapaistia btw.

Työ oli pitkälti ihan jees, asiakkaat on vaihtelevia (näenhän ihmisiä lähes kaikilta aloilta ja eri elämäntilanteista). Paljon oli ikäviäkin, mutta monet on todella mukavia ja uskollisia asiakkaita. Koen tekeväni laadukasta ja tarkkaa jälkeä sekä osaan kohdella asiakasta hyvin, ja silloin tällöin voi sattua saamaan kivaa palautetta työstään :)

Työssä oppii todella helposti asiat (kalalajit, tuotetietous, lihan osat, valmistusohjeet, suositukset) kunhan on vain aktiivinen kuuntelija ja motivoitunut muistamaan asiat :)

Hygieniapassin suoritin noin puoli vuotta sitten ja kyllä se kaikille jossain välissä vaaditaan, koska Evira on tarkka siitä että tarkastajan tullessa kaikilla on se.

Olen tehnyt laidasta laitaan vuoroja, mutta en koe että meidän tiskeillämme noin rankkoja iltavuoroja olisi kuin edellä mainittiin. Ruuan valmistusta ei ollut niinkään, enemmänkin kanan grillausta ja tiskin täyttöä vaan :)

Vierailija
16/18 |
08.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse oon ollut viimesen vuoden pääkaupunkiseudunprismoissa ns mustapaitasena kalatorimyyjänä (apetitin tiskit erottaa mustapaitaisuudesta). Lukiokoulutus oli minulla ja kertaakaan en ole ehtinyt koulutuksissa käymään kun aina on mennyt multa ne ohi jonkun vuoron takia. Itseoppinut olen siis, mutta kaikki onnistuu mitä meidän tiskillä on valmiudet tehdä. Paistinjauheliha on meillä ainakin ensiluokkaista kulmapaistia btw.

Työ oli pitkälti ihan jees, asiakkaat on vaihtelevia (näenhän ihmisiä lähes kaikilta aloilta ja eri elämäntilanteista). Paljon oli ikäviäkin, mutta monet on todella mukavia ja uskollisia asiakkaita. Koen tekeväni laadukasta ja tarkkaa jälkeä sekä osaan kohdella asiakasta hyvin, ja silloin tällöin voi sattua saamaan kivaa palautetta työstään :)

Työssä oppii todella helposti asiat (kalalajit, tuotetietous, lihan osat, valmistusohjeet, suositukset) kunhan on vain aktiivinen kuuntelija ja motivoitunut muistamaan asiat :)

Hygieniapassin suoritin noin puoli vuotta sitten ja kyllä se kaikille jossain välissä vaaditaan, koska Evira on tarkka siitä että tarkastajan tullessa kaikilla on se.

Olen tehnyt laidasta laitaan vuoroja, mutta en koe että meidän tiskeillämme noin rankkoja iltavuoroja olisi kuin edellä mainittiin. Ruuan valmistusta ei ollut niinkään, enemmänkin kanan grillausta ja tiskin täyttöä vaan :)

Vierailija
17/18 |
08.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahoittelut että viestissäni on nyt vähän imperfektit ja nykyhetki sekasin mutta olen pian jäämässä pois tuolta työpaikasta niin muodot vaihteli nyt vähän :D En jaksanut mobiililaitteella alkaa korjaamaan enää koko tekstiä :D t. 16

Vierailija
18/18 |
08.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.03.2014 klo 21:41"]Tietääkö kukaan pitääkö olla jokin koulutus jos esim. Prismassa niillä, jotka työskentelevät siinä tiskillä, jossa myydään kalaa, lihaa, salaattia jne? Ne myyjät kun näyttävät olevan ihan erikseen, eli eivät ole muualla (esim. kassalla) töissä ollenkaan. 

[/quote]hygieniapassi ainakin pitäis olla ja kauppa saattaa kouluttaa itse kursseilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän yksi