Minkä ikäisen lapsen antaisit lakata kyntensä?
Niin, siinäpä kysymys.
Olisiko lapsen sukupuolella vaikutusta asiaan?
Entä tilaisuudella mihin lakataan?
Koska antaisit lakata kynnet joka päivä kouluun?
Kommentit (5)
lakkaan 2v pojan kynnet aina kun omani. Tykkää siitä ja pyytää aina itse että voitaisko lakata kynnet. Lakat kuluu sen menossa kyllä pois n.2 päivässä
N. neljävuotiaan olen antanut lakata (tai siis lakannut itse lapsen kynnet). Antaisin varmaankin kouluikäisen lakata joka päivä jos haluaisi.
Sukupuolierot... Tytölle olen sallinut lakan helpommin kuin pojalle, mutta poika tosin ei ole lakkaa enää kouluikäisenä toivonutkaan ja pienenäkin vain yksittäisiä kertoja. Tytölle lakat ovat olleet aina ok (pienelle vain hennot värit), pojalla taas mieluiten näkisin kouluikäisenä vaikka mustaa, mutta varmaan sallisin muutkin lakat.
Juhlissa jälleen tytölle lakat ovat aina meillä sallittuja, pojallekin kyllä, mutta hieman ajattelisin mitä sukulaiset ajattelisivat vaikka hautajaisissa pojan pinkeistä kynsistä. Tai no, hautajaisiin en tytöllekään sallisi mitään kirkkaita värejä.
[quote author="Vierailija" time="22.02.2014 klo 23:02"]
Niin, siinäpä kysymys.
Olisiko lapsen sukupuolella vaikutusta asiaan?
Entä tilaisuudella mihin lakataan?
Koska antaisit lakata kynnet joka päivä kouluun?
[/quote]
Muistaakseni olin jotain 5v.kun sain ekan kerran kokeilla äitin kynsilakkaa. Olin vähän jöröjukka,en antanut mm.leikata kynsiä,ja äiti huijasi ettei voi laittaa lakkaa jos ei leikkaa ensin. Tajusin vasta aikuisena,että äidillä itsellään oli aina pitkät lakatut kynnet :D
Mielestäni kynsilakka ei ole mitenkään vaarallista,voisin antaa pienenkin lapsen lakata,jos haluaa.Sukupuolella tai tilaisuudella ei ole väliä.
meillä on varmaan n 2v poikien ja tyttöjen kynsiä lakattu.
Meillä varmaan jo 4-5v. on saanut laittaa kynsilakkaa juhliin ja yleensä ovat olleet kynsissä niin kaun, kunnes ovat kuluneet pois.Olkoon sitten arki tai juhla;)