Mitä hyvää avokadosta?
Joo tiedetään että google on olemassa. Ja sit asiaan. Ostin yhden mielestäni sopivan pehmeän yksilön työkaverini innoittamana, oli laittanut pitsaan ja kehui muutenkin ko möykkyä.
Itse en ole koskaan käyttänyt enkä nyt heti muista edes syöneeni, ehkä jossain ollut mukana. Kun tämä nyt tuntuu olevan jotenkin muodissa ajattelin teiltä kysyä onko jotain erityisen hyväksi koettua pöperöä avokadosta.
Kommentit (17)
Itse olen kokeillut näin. Pilkon kypsän avokadon pikku paloiksi.Päälle sitten oman maun mukaan suolaa. Lopuksi vielä kerros raejuustoa avokadon päälle. Ihan kiva pikkusyötävä. Tosin voi olla, että suola pilaa mahdolliset terveysvaikutukset. Ilman suolaa mielestäni tosi mauton hedelmä.
Olipa innostunut vastaanotto. No pitsapohjan tein ja taidan johonkin kulmaan kokeilla. Avokadopastaa voisi joskus kokeilla (googletin), nyt ei ole kaikkia aineita.
Salaatissa avokado maistuu tosi hyvältä! Kanaa, jotain salaatinlehtiä, tomaattia, kurkkua, avokadoa, paprikaa, vaikka pinjansiemeniä ja fetaa.. mmm :)
Mä teen avokadotahnaa leivän päälle. Avokado muussataan ja sekoitetaan soijajogurttiin. Mukaan myös sitruunamehua, suolaa, pippuria ja chiliä. Suola ja sitruuna on aika tärkeitä avokadon kanssa touhuiltaessa.
Minäkin syön sellaisenaan suolalla ja mustapippurilla maustettuna.
Musta avokado on hyvää tomaatin kanssa. Muussaan reisleivän päälle ja päälle juustoa ja tomaattia :)
Sitten kun teillä on jäljellä ne käytetyt, kaavitut avokadonpuolikaskuoret niin tässä oiva vinkki jonka sain Jenkeistä: laittakaa ne puolikkaat kantapäihinne ja jalat pieniin muovipusseihin, pitäkää ainakin puoli tuntia. Kantapäät imevät öljyt niistä ja tulevat mielettömän pehmeiksi (lievä vihreys lähtee pyyhkimällä tai kevyesti pesemällä).
Ruisleipä, avokado siivuja, sipulia ja ihan sitä paljon parjattua aromisuolaa.
Voisin elää tuolla.
Salaattii sitten tietysti ja ihan sama mitä kaikkea muuta siinä on.
Guacamolea! Muutama kynsi pannulla keskilämmöllä paahdettua valkosipulia n. 15 min (tulee karamellimäinen maku), revittyä korianteria (en pidä korianterista muussa kuin tässä ruuassa), limemehua, vähän suolaa ja avokadoa. Muusataan tahnaksi. Paras guacamole jota olen koskaan syönyt kotona tai matkoilla. Ohje on Martha Stewardin ohjelmasta, joku meksikolaiseen keittiöön erikoistunut huippukokki ja -ravintoloitsija oli antamassa vinkkejä aitoihin meksikolaisiin makuihin, kuten kurkkumargarita-drinksuun :)
Avokadopaskaa, eikun -pastaa.
(Sori en voinut millään vastustaa kiusausta tähän ehdotukseen ;D )
Fetajuustoa, basilikaa, avokadoa, rosépippuria, salaattia, hieman öljyä ja sitruunamehua... Ihanaa! Paahdettuja manteleita voi vielä lisätä.
Guacamole, siinähän se tuli. Poitsukin tykkää tortilloista täytyy yrittää tyrkyttää (kastikkeet vähän heikosti menee).
itse teen varsinkin kesän grilli juhliin salaattia mihin tulee avokaadoa, jättikatkarapuja, keittettyjä munia ja punasipulia ja suolaa ja pippuria. aivan törkeen hyvää
Pitsa on tehty ja maisteltu kuten avokadokin sellaisenaan. Täytyy sanoa että ihmettelen tätä hehkutusta, voisi verrata torino makaroneihin. Ei mitään makua ja limasta löllöö. No ehkä täytyy vielä harjoitella. Periksi ei anneta.
ap
Sen sisällön voi muussata sellaiseksi tahnaksi, jonka voi maustaa esim. suolalla, pippurilla, basilikalla, tillillä, valkosipulilla... Tai sitä voi laittaa oikeastaan minkä vaan ruoan joukkoon.
Mä en ole ikinä tykännyt, just eilen tein viimeksi tuota tahnaa ja laitoin ihan vähän leivän päälle, mutta jäi leipä syömättä... Maistuu ihan kuvottavalle.