Hartiat kipeäksi uimisesta - tekniikkavinkkejä?
En osaa uida kuin ns. sammakkoa eli kauhon vettä edestä sivuille ja potkin jaloilla sammakkotyyliin. Hartiat tuppaa kipeytymään, onko mitään vinkkejä parempaan uintityyliin?
Olen aika huono uimari, 1000 m uimiseen menee n. 50 min. Sukeltaa en osaa enkä ylipäätään tykkää olla veden alla. Uidessa myös menee helposti vettä nenään/suuhun isomman aallon tms. takia ja sitten olen tukehtua keskellä rataa..
Kommentit (8)
[quote author="Vierailija" time="19.02.2014 klo 23:45"]
Pidätkö sinä päätäsi pystyssä pinnan päällä?
[/quote]Pidän, ja tiedän että sen takia hartiat jännittyvät. Kiinnostaisi tietää, millä tyylillä muut tavalliset hitaat kuntouimarit uivat; eivät kauho näyttävästi tai laita päätä pinnan alle, etenevät kuitenkin paljon nopeammin kuin minä?
En juuri nyt haluaisi maksaa aikuisten tekniikkakurssista, mutta ehkä sellaiselle osallistuminen on edessä, jos joka uintikerran jälkeen hartiat on kivijäykät seuraavana päivänä. :( Muuten pidän uinnista valtavasti ja koen sen tekevän vartalolle hyvää.
Mene uintitekniikkakurssille! Kävin aikuisten uimakoulun ja opin siellä laittamaan kasvot kunnolla veteen ja käyttämään koko kehoa. Ohjaaja osaa neuvoa paremmin altaassa ja altaan reunalla kuin joku netissä.
[quote author="Vierailija" time="19.02.2014 klo 23:56"]
Mene uintitekniikkakurssille! Kävin aikuisten uimakoulun ja opin siellä laittamaan kasvot kunnolla veteen ja käyttämään koko kehoa. Ohjaaja osaa neuvoa paremmin altaassa ja altaan reunalla kuin joku netissä.
[/quote]Näin se varmasti on. Täytyy katsella paikallisia tekniikkakursseja. :)
-ap
Uintitekniikka on hankala laji. Sitä ei voi oppia pelkkien sanallisten tai kirjoitettujen ohjeiden perusteella. Niin kuin aiempikin kirjoittaja, suosittelen minäkin uintitekniikkakurssia.
Hanki pullari ja mahalauta ja uimalasit ja opettele uimaan.
Rintauinnin perustekniikka pitäisi olla hallussa. Tärkeimmät asiat siinä on pään laittaminen veden alle liun aikana ja muutenkin oikea rytmi. Näin uimisesta tulee kevyempää eikä paikat tule kipeäksi. Jos omatoiminen opettelu ei auta, niin sitten minäkin suosittelen helpoimpana tapna tuota tekniikkakurssia. Uimalasit kannattaa hankkia.
Tässä vielä yksi linkki: http://www3.kokkola.fi/liikunta/liikuntapaikat/index.asp?id=3&id2=34&sivu=uimahalli_tekniikka.html
Pidätkö sinä päätäsi pystyssä pinnan päällä?