Kuinka vanhat "peruselokuvat" ovat mielestäsi jo liian vanhoja katsottaviksi
Klassikkoja tietysti katsotaan onpa ne vaikka mustavalkoisia. Mutta perus aivot narikkaan viihde?
Kommentit (16)
Seitsemän samuraita. Ei niin hidastempoista ja tylsää leffaa osaa nykyihminen keskittyä katsomaan!
Ei se ikä sinänsä, mutta joistain olen kasvanut ulos. Lapsena ja nuorena tykkäsin Chaplinista, Jerry Lewiksestä, Pekkä Puupäästä ja Uunoista. Nyt en enää jotenkin jaksa katsoa niitä. Olen nyt nelikymppinen ja ihan pari vuotta sitten vasta huomasin, ettei uunoilu enää juurikaan huvita mua vaan ärsyttää. Samoin Levottomat-tyyppisiä nuorten aikuisten elämää ja sekoilua kuvaavia juttuja katsoi nuorempana mutta nyt ne vaan tuntuvat kauhean lapsellisilta, se maailma mitä ne kuvaavat. Tilalle on tullut ns. taide-elokuvia, joita nuorempana pidin tylsänä, nyt katson jopa film noiria ja mitä enemmän psykologista huttua jutussa on, sitä parempi.
Muilla vastaavia kokemuksia?
90-luvun elokuvat. Ei ole nettiä eikä puhelimia. Ei edes merkkivaatteita. Ei niihin tämän päivän ihminen enää pysty samaistumaan.
Elokuvissa ei ole merkkivaatteita, joten en pysty katsomaan niitä?
Anteeksi, että nauroin...
Miksi elokuvaan edes pitäisi pystyä samaistumaan?
Vanhat elokuvat eivät vanhene. Uudet tusinatuotannolla tehdyt elokuvat vanhenevat nopeasti. Nykyelokuvat ovat kertakäyttökamaa.
Asun ulkomailla, maassa jonka TV-tarjonta on...no, puolueen linjan mukaista ;) Sateliittikanaviltakaan ei mitään kauhean suurta herkkua tule, samat leffat pyörii koko ajan. Nettiyhteys on sen verran huono, että netin kautta on tylsää katsoa mitään, kun se nykii tai katkeilee.
Sitten taas DVD-elokuvat ovat melkeinpä ilmaisia ja niitä on kertynyt monta hyllyllistä. Eilen ostin Rainmanin, Uneton Seatlessa ja Kun Harry tapasi Sallyn. Ihan mahtavaa viihdettä lauantai-illaksi.
Olemme ostaneet myös vanhoja sarjoja, joita katsotaan lasten kanssa: Kaikki Teho-osaston tuotantokaudet, Everwood, OC...
Vaikka uutuudet tulevat täällä kauppoihin DVD:nä ennen kuin ne tulevat Suomessa elokuvateattereihin, niitä tulee harvemmin ostettua. No, Hungergamesia jopa odotettiin ja joitain uusien sarjojen tuotantokausia odotellaan , esim. Kosto 4 ja Under the Dome 2.
Ap:n kysymys on ihan hassu.
[quote author="Vierailija" time="02.03.2014 klo 09:56"]Vanhat elokuvat eivät vanhene. Uudet tusinatuotannolla tehdyt elokuvat vanhenevat nopeasti. Nykyelokuvat ovat kertakäyttökamaa.
[/quote]
Aika iso yleistys
Mä en kestä 90-luvulla tehtyjä leffoja.
[quote author="Vierailija" time="02.03.2014 klo 10:10"]
[quote author="Vierailija" time="02.03.2014 klo 09:56"]Vanhat elokuvat eivät vanhene. Uudet tusinatuotannolla tehdyt elokuvat vanhenevat nopeasti. Nykyelokuvat ovat kertakäyttökamaa.
[/quote]
Aika iso yleistys
[/quote]
Ei edes ole. Nykyisissä elokuvissa on kaikissa samat kaavat. Romanttisissa elokuvissa on se vannoutunut sinkku joka yhtäkkiä tapaa "sen oikean" ja parin vastoinkäymisen jälkeen se sinkku saa "sen oikean".
Action on pelkkää aivotonta räiskintää.
Rikoselokuvat on ennalta-arvattavia.
Kauhuelokuvia ei enää edes yritetä keksiä, vaan tehdään uusintaversioita vanhoista, hyvistä, elokuvista, tai varastetaan idea japanilaisesta kauhuleffasta ja siitä tehdää tusinaleffa.
Suomalaiset, uudet elokuvat, taas ovat sitä tönkköä kaurismäkeä, tai panemista ja huutamista. Ja näyttelijät ei vaihdu. Ikinä.
En ole nähnyt 90-luvun jälkeen yhtään sellaista elokuvaa, jonka voisi katsoa uudestaan ja uudestaan, kyllästymättä. Ah. Perun sanani. Osa lasten animaatioista on hyviä, ihan vain siksi, että animaatioiden tekijät tietävät etteivät lapset noin vain niele kaikkea.
Juna saapuu asemalle alkaa olla ehkä pikkasen liian vanha.
elokuvat joiden juoni perustuu semmoiseen asiaan joka nykyään ratkeaisi soittamalla kännykällä 10 sekunnissa :)
En koskaan sulje pois elokuvia niiden iän vuoksi. Miksi ihmeessä tekisin niin?
[quote author="Vierailija" time="01.03.2014 klo 15:52"]
En koskaan sulje pois elokuvia niiden iän vuoksi. Miksi ihmeessä tekisin niin?
[/quote]Näin juuri. Ap:n kysymys on siinä maailmassa, jossa minä elän, huvittava.
Todella outo kysymys. Tosin suurin osa lempielokuvistani on tehty 50-70 -lukujen aikana.
Up