Mistä voi johtua jatkuva väsymys??? Voisin nukkua koko päivän, jos saisin...
Oiskohan täällä tietoa, että mistä voi johtua, kun minua väsyttää koko ajan, vaikka olen nukkunut yön hyvin, niin voisin nukkua vaikka koko päivän, jos se olisi mahdollista. Töissä pitää kuitenkin käydä, joten se ei ole mahdollista.
Itse tiedän, että liian korkea tai liian alhainen hemoglobiini aiheuttaa väsymystä, mutta aiheuttaako jokin muukin? Lääkäriin olen kyllä menossa, mutta aika on vasta parin viikon päästä.
Kommentit (49)
voi johtua hyvin monesta eri syystä, uniapnea, veren sokeritaso, vitamiinipuutos, sydämmen vajaatoiminta, masennus, hormoonit, lääkkeen sivuvaikutus, uupuminen ....
Uniapnea oli mulla syy. Ei mies bongannut mitään hengityskatkoksia eikä älytöntä kuorsaamista, mutta niin vaan vehkeet rekisteröi hengityskatkoksia hirveen määrän, joiden vuoksi heräilin jatkuvasti öisin huomaamattani.
Ruokavalio tosiaan, siis nesteytys ja mitä syö ja miten paljon.
Varsinkin tälläin helteillä ja jos laihduttaa (syö niukemmin tai kuluttaa paljon) niin pitäisi sitten myös syödä riittävästi ja panostaa ruokansa laatuun.
Huonot elintavat ovat varmasti syy suurimmalla osalla. Nuku kahdeksan tuntia päivässä, urheile kuutena päivänä tunti intensiivisesti, mikä ettei kaksikin vaikka viikonloppuisin. Syö kuusi kertaa päivässä, huolehdi nesteytyksestä ja nuku kahdeksan tuntia päivässä. Olet kuin uusi ihminen kahden kuukauden päästä.
ihan vaan raskaus.. mä ainaki olin ekat 4kk tosi väsynyt, nukuin kokoajan..
ihan vaan raskaus.. mä ainaki olin ekat 4kk tosi väsynyt, nukuin kokoajan..
Ap tarkentaa.
Olen noin 2v sitten tehnyt ruokarempan, kävin ravitsemusterapeutilla ja siirryin terveelliseen ruokavalioon ja liikuntaa harrastan päivittäin. Joka toinen päivä pyöräilen 20km ja joka toinen kävelen/hölkkään 8-10km. Välillä pidän kyllä päivän tai pari taukoa liikunnasta, mutta harvemmin sen pidempään.
Masennuslääkitys minulla on, mutta en jokseenkaan usko, että masennus olisi uusinut, koska ei minulla ole sellainen olo kun oli noin 4v sitten, kun minulla diagnosoitiin masennus.
Raskaana en ole (kohtu poistettu), joten se on poissuljettu vaihtoehto väsymyksen syyhyn.
Kilpirauhasarvoista minulla ei ole tietoa, mutta varmaankin multa otetaan tuokin testi, jahka pääsen lääkäriin.
Olen 13v tyttö ja nukun yöllä ihan normaalisti mutta sitten kun pääsen koulusta niin heti väsyttää, väsyttää kokoajan enkä pysy enääb hereillä, edea koulussa. Mistä tämä voisi johtua ? En ole masentunut, eikä minulla ole muutakaan masennukseen liittyvistä oireista. Äitini mielestä olen vain väsynyt, eikä ole mitään vakavaa
[quote author="Vierailija" time="27.01.2015 klo 22:47"]Olen 13v tyttö ja nukun yöllä ihan normaalisti mutta sitten kun pääsen koulusta niin heti väsyttää, väsyttää kokoajan enkä pysy enääb hereillä, edea koulussa. Mistä tämä voisi johtua ? En ole masentunut, eikä minulla ole muutakaan masennukseen liittyvistä oireista. Äitini mielestä olen vain väsynyt, eikä ole mitään vakavaa
[/quote]
Matala hemoglobiini?
Otitko sikainfluenssarokotteen? Narkolepsia? Kilpirauhasongelmat?
Minulla johtui homeongelmasta kodissani.
Mun väsymys alkoi siinä myöhäislapsuudessa ja on jatkunur tähän päivään asti ilman mitään löydettyä syytä, anemiaa lukuun ottamatta, mutta sekin on ollut jo pitkään kunnossa. Kilpirauhaset yms. On katsottu useampaan otteeseen., ei mitään vikaa. En koe myöskään olevani masentunut, väsynyt vain.
Tämä on arvailua, mutta mun äidillä oli hiivasyndrooma. Normaali koululääketiede ei tätä sairautta(?) Suomessa edes totea. Eli etsittävä tietoa itse. Se 9n aika rankka rumba, mikä käytä läpi, mutta mun äiti sai tästä avun. Tosin tuohon kuuluu niitä perinteisiä hiivan aiheuttamia oireita. Ei ainoastaan järkyttävä väsymys. Ruoka on nykyisin todella käsiteltyä - saako siitä riittävästi vitamiineja? Kilpirauhastutkimuksia ei monikaan lääkäri edes osaa tehdä riittävän laajasti. Tulisi päästä lääkäriin, jonka erityisosaamis aluetta on kilpirauhasen toimintahäiriöt. Jos vertaa jenkkeihin, niin siellä saa aivan erilaisilla arvoilla lääkityksen, kuin Suomessa. Mutta kun en itse lääkäri ole, niin hankala sanoa. Toivottavasti olet avun saanut, koska viestiketjukin jo vanha. :)
Kaikki väsyneet, googlatkaa krooninen väsymysoireyhtymä (CFS). Omaan väsymykseen oireet tuntuvat täsmäävän.
Sama täällä.. Tulin töistä kotiin ja nukuin 3 tuntia ja siltikin väsyttää joka päivä hirveesti
kilpirauhasen vajaatoiminta esimerkiksi aiheuttaa väsymystä.
Mulla ihan sama homma, mutta missään ei ole vikaa. Pakko vaan koittaa pitää silmät auki työpäivän. En voi myöskään nukkua päikkärit kun tulen kotiin koska sitten en pääse sänkystä ylös enää ollenkaan ja nukun hyvin johonkin klo 1-2 jonka jälkeen en nuku ollenkaan. En vaan siis voi ottaa mitään 30min päikkäreitä.
Elämä on helvetin kivaa kun koko ajan olet silmät ristissä ja odottaa iltaa, että pääsee nukkumaan. Nukunkin yleensä arkena klo 21-6.20, viikonloppuisin sitten valvon ehkä tunnin myöhempään ja herään tunnin myöhempään. Koitan pitää kutakuinkin samaa rytmiä olipa loma tai arki.