Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

millaisella budjetilla olette lähteneet rakentamaan taloa?

07.03.2007 |

Ollaan suunnittelemassa talon rakennusta ensi vuonna. Ajateltiin ottaa talopaketti ja rakentaa se itse. Nyt haluaisin vain tietää mitä mikun maksaa että osaa suunnitella kaiken valmiiksi... Perustukset ja muut rakennus vaiheet. Mitä talopakettia suosittelisitte? haluttaisiin tilava talo jossa 3-4 makuuhuonetta,khh ja muut mukavuudet. Ei ole vielä löytynyt sopivaa tonttia joten ei voi vielä kunnolla suunnitellla.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutaman viikon kuluttua olisi tarkoitus aloittaa. Talopaketti (Jukka-talon Sointu 138-2) tulee toukokuun lopussa. Kaivinkone käy tekemässä kaivamiset ja muurari takan ja piipun. Muutoin on tarkoitus tehdä kaikki itse (paitsi sähkökytkennät yms. joihin pitää olla ammattilainen). Vastaava mestarimme arvioi, että n. 120t euroa tulee maksamaan. Näissä hinnoissa on jo mukana tontin ja liittymien lisäksi piharakennus (PR 43-2, samasta firmasta), niin ja tietty itse talo.



Muutama vuosi sitten tehtiin jo yksi talo, hieman pienempi tosin. Hintaa sille kertyi kaikkineen n. 100 t euroa.

Vierailija
2/14 |
10.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkälti alle 1000¿/neliö sis. autotallin ja tontinkin. Teettekö taikatemppuja? Olen hiukan kateellinen :-) Jos ottaa jättijukan, paketti on n. 80000¿. Siihen päälle tontti, putki- ja sähkötyöt, kaikki lupamaksut, pohjat, lämmitysjärjestelmä. Meillä meni pohjatöihinkin 25000¿, tontti 20000¿, luvat ja liittymät 8000¿, sähkötyöt 8000¿, putkityöt 8000¿ +++++. Eli tontin pitää olla tosi halpa ja pitää omata suhteet maaurakoitsijoihin, sähkäreihin ja putkimiehiin ja kenties maksaa pimeesti, jotta tuohon olisi mitään mahiksia. 130000¿ on normaali ihmisen ihan turha haaveillakaan talosta nykypäivänä. Varotan vaan, ettei tule kellekään epärealistisia kuvitelmia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
10.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on okt-projekti alkamaisillaan. Meille tulee Kannustalolta paketti, jonka hinta n. 67000e. Tontti 16000, sähköliittymä reilu 3000e, vesi ja- viemäriliittymä n. 6500e. Kokoa talolla on 133,5m2 ja talon yhteyteen tulee lisäksi autotalli, varasto ja tekninen tila eli kerrosala n. 186m2. Budjetti on TIUKKA ja tarkoitus on päästä alle 200 000e (sis. tontin ja liittymät). Oman työn osuus on suuri, pakolliset " sähkö- ja lvi sekä uunin muuraus" tulee ulkopuolisilta ja lisäksi on muutama tonni budjetoitu ulkopuoliseen timpuriin.



Nuo netissä olevat laskurit antaa meille kustannusarvioksi n. 250000e, mutta niin kalliiksi ei SAA mennä. Me ei tosin olla laskettu tuohon mukaan piha ym. hommia. Ne tehdään sitten kun on rahaa. Kuten sanoin, budjetti on tiukka, ja siinä on koitettava pysyä, mikäli meinataan tavoitteeseen päästä.



Suosittelen budjetin laatimista etukäteen. Jos ei ole minkäänlaista hajua mitä mikin maksaa ja ostaa vaan sitämukaa kun tavaraa tarvitsee, voi tulla lopussa ikäviä yllätyksiä kun katsoo mikä luku jää viivan alle.

Vierailija
4/14 |
10.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelkän eteläsuomalaisen tontin hinnalla saa kodin valmiiksi asti!! Meillä kivitalo tehtiin pääosin itse todella edullisesti mutta hyvin ja hintaa tuli 1700¿ per asuin-neliö. Plus tietty tontti päälle. Alle 1500¿ en lähtisi mitään taloa budjetoimaan, ylläreitä voi tulla aina.

Vierailija
5/14 |
10.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neliöitä 137, Puutalo (paketti aika tarkalleen 50 000), vuokratontti. Rahaa mennyt noin 170 000 (vastaavamestari laski noin 155 000, talomyyjä noin 170 000), budjetissa siis pysyttiin. Itse tehty muut paitsi sähköt ja LVI ja takan muuraus. Materiaalit vähän yli keskitason. Ei siis autotalli (tai pohja tehtiin tuohon budjettiin samalla kuin talon pohja, siis valut yms.), pihat vielä kuulu tuohon. Silti isoon kaupunkiin ihan ok hinta mielestämme.

Vierailija
6/14 |
10.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan paljon hintavertailuja ja paljon omaa työtä. Emme ottaneet pakettia Jätti-Jukkana. Paketista saimme myös jonkin verran alennusta, koska edellinen talommekin oli samasta firmasta. Paketin myös pystytämme itse. Tontti maksoi 8000 euroa eikä maansiirto yms työt toivottavasti tule kovin suuriksi sillä tontti on sellaista sopivaa hiekkamaata. Meille ei palkata kirvesmiehiä eikä putkimiehiä, ne tehdään itse. Sähkäri tekee ne jutut, mihin vaaditaan lupa. Keittiön ja khh:n kalusteet on jo tilattu (hintaa yht. n. 6000e), samoin ne kodinkoneet, jotka tarvitsemme (n. 3000e). Kalusteet asennetaan itse, laatoitukset tehdään itse jne. Eli oman työn osuus on meillä todella iso.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
12.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

talon 90% itse samoin kuin Aarrearkku eli meillä oli kaivuri apuna alussa, elementtien pystytys tuli talotehtaalta ja LVIS + takka oli ulkopuolisen tekemät. Kaikki muu tehtiin itse ja silti rahaa meni jo 9 vuotta sitten 170k¿. Silloinen tontti maksoi euroissa 20k¿.



Ja nytkin tämän ison kivitalon kanssa vain maatyöt , rungon pystytys, LVIS osin ja takka sekä seinätasoitukset tuli ulkopuoliselta - kaikki muu tehtiin itse taas kerran. Eli oman työn osuus oli n. 50%, mies oli 5kk poissa töistä taloa pykäämässä. Siinä tietty säästi hurjasti timpurin palkkaan verrattuna mutta silti meillä meni pelkkään taloon se 1700¿/m2



Eli todella halvalla pääsette jos tuo budjetti pitää!

Vierailija
8/14 |
12.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ei tehty itse muuta kuin vähän tontilta kaadettiin puita. Perustukset avaimet käteen, talo rakennettiin paikalla avaimet käteen (170m2), pihalle vielä mullatkin levitti kone. Vuonna 2006 30 min Hgistä talo kaikkine liittymineen ilman tonttia 240 000e. Perustus vielä aika vaativa, piti paaluttaa.



Että jos on joku muukin joka ei osaa/ehdi tehdä itse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
13.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka iso kivitalo teillä on? Meilläkin on aikas iso 228m2 mut ei kyllä noi paljo neliö maksa ku teillä ja itse ei tehdä muuta kuin siivotaan. Missä te asutte? Me asutaan riihimäellä. T: Henna

Vierailija
10/14 |
14.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirkkonummen taajamaan, talolla kokoa 235/282 m2 eli aika saman kokoinen kuin teillä. Hintaa nosti tuhottomasti jyrkkä kalliotontti, seinämä nousee ihan talon takana pystyjyrkkänä. Pelkät maatyöt oli 35k¿ ja vielä myllätään kesällä parin tonnin edestä lisää.



Runkomateriaalit ja pystytys maksoi yhteensä n. 150k¿ ja loput on menneet sisätöihin ja LVIS sekä lupiin, liittymiin ja arkkarille. Mun mielestä me selvittiin vielä kohtuuhinnalla kun vertaa moniin muihin vastaaviin taloihin lähistöllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
14.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli neliöhinnaksi meille tuli noin 1450¿ Lammin kivitalo tehtiin. Melko paljon oli ulkopuolista väkeä, rungon pystytys, sisäseinien tasoitukset, muurari, laatoittaja, sähkäri ja putkimies. Itsellekin kyllä jäi ihan kiitettävästi tekemistä siitä huolimatta. Tuo hinta sisältää liittymät mutta ei tonttia!

Vierailija
12/14 |
07.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole omakohtaista kokemusta, joten olen ihan väärä henkilö tähän vastaamaan. Ainut mitä uskallan sanoa, niin muistelen, että osuuspankin sivuilla on hyvä laskuri, jossa voi laskea eri vaihtoehtoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
07.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

millä voi kustannuksia lähteä arvioimaan.



Hankala esittää mitään arvioita, kun tontti-, liittymä- ym. kustannukset vaihtelevat suurestikin alueittain ja perustus- ym. kustannukset taas riippuvat siitä, millainen tontti on kyseessä.



Mutta gooletappa tuo " talopeli" . ;o)

Vierailija
14/14 |
08.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa katsoa Kastellin sivut läpi, jos meinaatte itse tehdä paljon. Tuon kokoinen talo mitä kuvailet on asuinpinta-alaltaan noin 140-150 m2 ja hintaa tulee karkeasti noin 250 te. Jos teette TOSI paljon itse niin pääsee halvemmalla, mutta tuon voisi sanoa olevan hyvä lähtökohta budjetoinnille.



Tämä nyt siis ihan karkea arvio, paremman arvion saa kustannuslaskureilla. Katso vaikka Kastellin sivuilta joku kiva pohja mistä pidät ja syötät ne huonetilatiedot Talopeliin tai Koti-Optimiin (saa ladattu Rakentaja-fi-sivujen kautta, maksaa noin 35 e mutta kannattaa hankkia alun budjetointiin ehdottomasti!).



Myös taloedustajilta saa pakettien hintatietoja, jotka sitten pitää kertoa kolmella, neljällä tai muulla kertoimella riippuen talotyypistä saadaksesi arvion kokonaiskuluista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kahdeksan