Kerro viisurin leikkauksesta?
Onko iso juttu, kauanko menee toipuessa? Voiko mennä töihin samana päivänä?
Kommentit (15)
Ei se satu kun ne puudutuksessa leikataan.
Töihin et voi mennä. Ne vuotaa muutaman tunnin verta, suu on puuduksissa ja täynnä pumpulituppoja ja joudut räkimään sitä verta pois. Sit loppuu puudutus ja sattuu ja et voi syödä kunnolla. Tulee turvotusta ja jopa mustelmia.
Toipuminen on ärsyttävintä, mutta kyllä se siitä. Viikon päästä olet jo ok.
Niin siis tarkoitin et töihin et voi mennä samana päivänä. Viikon verran menee toipua, mutta töihin voit mennä hyvin. Paitsi siis samana päivänä :).
Helppo juttu. Päivän saikkua ja särkylääkettä. Sen jälkeen nopeasti lähti paranemaan.
Mulla oli itse operaatio iisi puudutuksen takia. Puudutuksen lakattua alkoi kipuilu ja naama turposi. Turvotus teki kipeetä.
Kolme päivää olin saikulla.
Helppo operaatio: paljon puudutusta, suukirurgi teki jotain 5 min., ja siinä se. Suuta piti painaa kiinni koko päivä, tuppo siellä leikkaushaavan päällä, ja tuppoa piti vaihdella välillä puhtaaseen. Ei kipua missään vaiheessa, haavakin paranee hetkessä koska se on suussa. En mennyt leikkauspäivinä enää kouluun, mutta seuraavana päivänä on toimintakyky kunnossa.
Kaveri sanoi, että poisto sattui enemmän kuin synnytys. Erilaisia kokemuksia siis.
Burana 800mg kolmesti päivässä kaks viikkoa leikkauksen jälkeen... Että kipu oli kyllä from hell.
Viisi puudutuspiikkiä. etukäteen kipulääke ja tulehduslääke. Leukakirurgi poisti hammasta palastellen noin tunnin ajan. Koska oli lähellä hermoa. Saikkua kaksi päivää ja panacodia sekä antibiootit mukaan. Leuka turposi tennispallon kokoiseksi ja viikon verran mustelmalla.
Mulla meni leikkaus ihan persiilleen. mutta tää siis mun Otettiin sit kaikki 4 viisuria pois kerralla... eka leikattiin ja 3 muuta lähti vetämällä. viisuri kasvoi ihan poikittain ikenessä ja se pilkottiin useaan osaan ennen kuin se saatiin pois.... kesti about tunnin se operaatio! muistan vielä kun lääkäri sanoi että no, niin eka hammas on nyt pois. Olin jo aivan paniikissa ja lopussa ( katselin kelloa seinällä ) ja mumisin tupot suussa, että en taida kyllä jaksaa niitä muita. no, ne lähtikin helposti vetämällä. Leikkaushaava tulehtui ja märki, särky oli jotain infernaalista. Vedin maksimimäärät nappeja eikä nekään auttaneet.... pari päivää kestin kipuja sitten hammaslääkäriin, repi tikit auki siitä märkivästä haavasta ( puudutus ei olisi kuulemma auttanut ) ja huusin kivusta. Vieläkin kamala kraateri suussa... Joo, ja tuon kokemuksen jälkeen olin 9v pois hammaslääkäristä... :) tai oikestaan :(
Poisto odottamassa, alahampaat lähtee kaiketi vetämällä ja ylähampaat kirurgisesti, mitä sitten tarkoittaakaan..
Ilmeisesti noista kirurgisetsi poistetuista saa vähintään muutaman päivän sairaslomaa, ettei haava tulehdu ja itse joudu pinnistelemään liikaa.
En tiedä miten suhtautua, koska en oikein siedä aiheutettua kipua.
Eikös "kirurgisesti" tarkoita vain sitä, että ientä joudutaan pikkuisen leikkaamaan? Ainakin mulla lääkäri sanoi, että ylähammas lähtee vetämällä, mutta alahammas pitää leikata. Erona oli käytännössä vain se, että alas laitettiin pari sulavaa tikkiä ikenen viiltoon. Molemmat hampaat lähti ihan konaisena, ei tarvinnut pilkkoa. Tikit vähän alkuun kiristelivät, mutta irtosivat reilun viikon päästä ja taisin syödä ne. Ylös ei siis laitettu yhtään tikkiä.
Itsellä alaviisurit jouduttiin leikkaamaan ennen puhkeamista ja kummallakin kerralla oli yksi päivä sairaslomaa. Mitään kovin kiinteää ei voinut syödä kuin vasta parin päivän päästä. Puhumista ja fyysistä rasitusta kannattaa välttää ekana päivänä, muuten seuraavana päivänä suu voi olla kipeämpi. Kannattaa varata jotain kylmää, jolla voi hoitaa kipua ja turvotusta. Jäätelö on myös helppo syödä ja lievittää oireita sisältä päin.
Kipulääke kannattaa ottaa ajoissa ennen kuin puudutus lakkaa, itse ensimmäisellä kerralla odotin liian pitkään ja vaikutuksen odottaminen oli todella tuskallista. Perus burana kuitenkin itselläni toimi hyvin.
Sana "viisuri" hämäsi minua hieman. Hetken jo luulin, että joku leikkauttaa viisarinsa... siis mies!
nukutuksessa poistettiin 4 hammasta, joista kaksi oli ikenen sisällä ja kuulemma tulehtuneet. Poistettiin perjantaina ja tiistaina menin takaisin duuniin. Sattui saataanasti usemman päivän ja suuta en saanut kunnolla auki kun oli niin turvoksissa. Söin tomaattikeittoa, yugurttia ja pehmeitä keksejä about viikon. Onneksi ei tarvitse enää ikinä toista kertaa läpikäydä samaa kokemusta.
Itsellä hyvät kokemukset. aika tosin jo 20 vuotta. Kävin kunnallisella hammaslääkäillä tarkastuksessa ja lääkäri sanoi että käyt röntgenissä (siihen aikaan vai kunnan kekustaajamassa) ja poistetaan kaksi visuria. No ehkä kuukauden päästä menin poistattamaan viisaudenhampaita. Istun tuolissa suu auki, hammaslääkärin katsoo kuvia (3 hammasta näkyi ja yksi oli vielä ikenen alla) ja toteaa että ei oteta vain kahta vaan otetaan kolme hammasta tai ei kun otetaan kaikki neljä kerralla. Onneksi en pelkää hammaslääkäriä. :D
En enää tarkalleen muista kauanko meni, mutta olisiko puolituntia ollut ja olin jo pihalla. Yhteen taisi tulla tikit. Hankalinta oli syljen kanssa kun ei pystynyt huulet puudutteessa sylkemään. Piti väin pitää päätä pystyssä ja odottaa syljen valuvan kurkkuun.
2 päivää sain saikkua, eikä turvotusta ollut lainkaan saati mustelmia tai kipuja. Siihen aikaan antoivat kipulääkkeen ennen leikkausta hammashoitolassa. Tikitkin käytiin erikseen poistattamassa hammashoitolassa.
Visureiden poiston jälkeen itsellä tuli vuosia tyyny märäksi yöllä syljestä.
Töihin ei pääse yleensä samana päivänä, mulle varattiin leikkausaika, mutta ne pari sitten lopulta vaan nykäistiin pitkän ajan venkuttelun tuotoksena.
Vuotoa ja kipua oli jälkikäteen jonkinverran, mutta seuraavana päivänä pääsi töihinkin taas.