Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Uusavuton vs. vanha-avuton
26.07.2013 |
Tuossa alemmassa ketjussa ap kutsui itseään uusavuttomaksi koska ei osaa perata kalaa, laittaa maton loimia jne... minusta nuo taidot ovat enemmänkin vanha- avuttomuutta, eli ei osaa aikaisempien sukupolvien taitoja joita arvostaa, mutta jotka eivät ole elintärkeitä nykyelämässä.
Minusta Uusavuttomuutta olisi (niiden perinteisten ettei osaa perussiivota tai laittaa perusruokaa tai kahvia) esimerkiksi ettei osaisi järjestää nettiyhteyttä uuteen kotiin tai käyttää printteriä.
Perusavuttomuuden piiriin lukisin kyvyttömyyden hoitaa elämän perusasioita, kuten laskujen maksamista tai pesukoneen käyttöä.
Muita uus-uusavuttomia määritelmiä? :)
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
No minä ainakin osaan nuo kaikki. Olen myös teknologia-asioissa aika pro, vaikka osaan vanha-asiatkin.