pihasuunnittelusta: omenapuiden paikka tontilla?
Tontti on lievästi etelään tai lounaaseen viettävä rinne, jossa tontin avoin sivu on sinne etelälounaaseen päin. Idässä/kaakossa on naapurin syreeniaita ja jotain rajalle kasvaneita puita, koillisessa/pohjoisessa on talo ja lännessä/luoteessa on autotallivarasto. Naapureita on joka puolella ja tie kulkee tontin ohi sieltä autotallin takaa. Etelänpuokleinen maapuritontti on toisetaisesksi rakentamatta, mutta tuskin hirveän montaa vuotta. Talon olohuoneen ikkunat ja terassi ovat sille etelälounaaseen avautuvalle pihalle ja kun talo on tontin korkeimmassa kohdassa, ne ovat vähän kuin tarjottimella ja tällä hetkellä etelässä olevien naapurien pihalta näkee sinne vähän liiankin hyvin.
Pitäisitkö tässä yhtälössä omena- ja luumupuut
a) Tontin etelä/lounaislaitaan. Näin ne rajaisivat ja suojaisivat omaa pihaa ja terassin eteen jäisi hyvän kokoinen nurmikenttä. Toisaalta ne olisivat silloin sen verran taloa ja terassia alempana, että ne ehkä eivät kuitenkaan peittäisi näköyhteytttä etelästä sinne kovin tehokkaasti. Ne eivät myöskään varjostaisi yhtään. Potentiaalinen huono puoli myös se, että kun se naapuritontti joskus rakennetaan, ei ole mitään tietoa siihen, mihin naapuri kohtaa tonttia haluaa rakentaa eli haluaako naapuri mahdollisesti nostaa tonttiaan juuri siitä meidän omenapuiden vierestä. Omenapuut eivät tykkää olla kuopassa eikä niiden juurelle saa ajaa lisää maata, ne kuolevat siihen helposti.
b) Terassin eteen, jolloin nurmikenttä jäisi vasta omenapuiden ulkopuolelle niiden ja tontin rajan väliin. Tietty sinne rajalle pitäisi sitten istuttaa jotain muuta pensasta. Näin ne suojaisivat terassia katseilta ja varjostaisivatkin. mutta se nurmikenttä olisi kyllä sitten vähän hassussa paikassa.
c) kolmas vaihtoehto puiden sijoitukselle olisi tontin luoteisnurkassa autotallin, tien ja talonpäädyn muodostamassa kolmiossa, johon kyllä myös osuu koko päivän aurinko. Mutta siinä on se tie. Ja sitten olohuoneen edessä olisi vain pienempiä pensaita...
Mihin minä ne sijoittaisin? Entäs muutaman puskan marjoja?
Kommentit (9)
Rinnehän on loistava omenapuille ja muillekin hedelmäpuille, jotka rakastaa lämmintä ja vihaa seisovaa vettä. Miksi ne pitää olla just rajassa kiinni tai terassissa kiinni? Hoitamisen kannalta pitää ympärille jättää n. 4 metriä tilaa, etkä varmasti halua puiden lehtiä tukkimaan rännejäsi. Jos haluat ne terassin lähelle niin järjestys on ensin terassilta alaspäin ensin jotain varjoa sietävää n. 2 metristä pensasta tai perennaa (kuusiaita tai tuija?), sitten 4 metrin päähän omenapuut ja sitten 4 metrin päähän marjapuskat.
Omppupuiden juurelle voit hyvin laittaa vaikka isolehtisiä vuorenkilpiä tai rotkolemmikkiä, niin vältyt kitkemisen riemulta (minä sovellan tätä mökillä).
[quote author="Vierailija" time="13.05.2013 klo 11:26"]
En tiedä, mutta tuollainen asuinalue kuulostaa kauhealta :( (ja ei, en asu korvessa mutta rajansa kaikella)
[/quote]
Missä asuinalueella ei ole naapureita?
[quote author="Vierailija" time="13.05.2013 klo 12:04"]
[quote author="Vierailija" time="13.05.2013 klo 11:26"]
En tiedä, mutta tuollainen asuinalue kuulostaa kauhealta :( (ja ei, en asu korvessa mutta rajansa kaikella)
[/quote]
On eri asia että on naapureita kuin se, että on naapureita joka puolella ja lisää tulossa ja itse niin esillä, että kaikki näkyy. Hyi!
Missä asuinalueella ei ole naapureita?
[/quote]
Minä en paljoa miettisi miten joku tyhjillään oleva tontti rakennetaan aikanaan. Mutta kunta voi määrätä talon rakennettavaksi jotenkin, sen tiedon saatte kyllä.. Enempää en miettisi asiaa.
Minäkin pidän omenapuita kauniina niin ettei ne ole ryhminä vaan kasvaa siellä täällä yksittäin, tässä voi sitten rakennella vähän näkösuojaa pihaan niillä.. Samoin miettiä niitä pensaita ja niiden ei tarvitse olla lähekkäin vaan kun kasvatat tavallaan lähelle vaan ei viereen niin oksista muodostuu naapurin ikkunaan näköeste vaikkapa hiekkalaatikkoon ja taas hiukan kun liikkuu niin pensas taas tuo lisää suojaa. En tiedä saatko nyt kuvan jota haen mutta tarkoitan että voit rakennella pihaan näkösuojia vaikka käyttämällä isoa kiveä jonka taakse pääsee lapset leikkimään näkösuojaan naapureilta tai rakennat muutaman "seinän" kukkakehikoista, kun ne asettelee oikein niin ne ei ole toisissaan kiinni vaan ne toimii yksikköinä mutta silti oikein asennettuna ne toimii isonakin esteenä.
Ymmärrätkö?
Samoin voit kasvattaa vaikkapa humalaa tms. myös näkösuojaksi tai iso tuija. Tai erilaisia kaaria? Mieti sitä omaa pihaa! Halutaanko pihassa pelata pallopelejä, tarvitaanko pelivälineitä kuten koripalloteline? Tarvitaanko kasvihuone, haluatko huvimajat tai grillikodan? Riippuuko pyykkejä pihalla? Onko terassi jo rakennettu talon seinustaan vai olisiko hyvä jos sen paikka olisi kauempana talosta?
Minusta oleellisinta on miettiä ensimäisenä se miten olette ulkona, ei mitä siellä "pitää olla kun muillakin on" vaan se mitä te tarvitsette. Ja sitten mietitte miten pihassa kuljetaan ja sitten että miten saatte yksityisiä paikkoja.
Jos pihaan halutaan pelialue niin se on silloin avara ja siihen näkyy mutta voit rakentaa vaikka varastohuoneen pihan johonkin kolkkaan jonka seinä tuo yhteen suuntaan yksityisyyttä ja rakentele kukkaseinustalla lisäsuojaa toiseen suuntaan ja kolmanteen suuntaan omenapuu tai muuta. Mutta jätä sitten se pelialue reilusti vapaaksi ja rakentele yksi alue kerrallaan ajatuksella. Ja käytä luovuutta. Marjoja ja kasviksia voi kasvattaa muutenkin kuin perinteisesti ja vaikkapa käyttää hyväkseen lähistöllä olevaa ruusupuskaa tai kiertää kasvamaan vaikkapa leikkimökin tai ison kiven ääreen? (PS. hanki iso kivi, ole luova kuin ajattelet ettei sellaista ole).
Sinun pitää nyt ihan ensimmäisenä miettiä haluatko sellaisen englantilaistyylisen pihan jossa kasvit on kauniita ja osa hyötykasveista kasvaa kukkien seassa kuin kasvaa erillisinä "kasvatuslaareissa" jolloin ne kasvaa selvästi erillään muista ja koko piha rakentuu selvästi erillisinä osina. Siis tahdotko että sinulla on porkkanamaa vai pihaan tullessa on heti omenapuu jonka molemmilla puolilla kasvaa jo pensasta ja niiden takana hajuhernettä ja siitä sitten porkkanaa yms.
Itse liikun pitkin pihaa, kuljetan mukanani penkkejä ja etsin niille oman paikan ja rakennan ympärille rivin vadelmapensasta. Ja kun ei hötkyile vaan vähän maistelee ja katselee kauempaa ideaa niin huomaa että metri eri suuntaan niin tuo sama penkki vadelmapuskineen peittää naapurin ikkunan! Ja kun vähän lisää jäsentelee ja kuljettaa pihassa pöytäryhmää niin huomaa että avaamalla ison varjon saa suojan myös toiselle talolle. Tekemällä roskiskatoksen ja kasvattamalla omenapuun 20 metrin päähän ja laittamalla nurmikon reunaan kasvamaan muutaman Rhodon ja suuren Tuijan saadaan katkaistua näköyhteys kadulta?
Minusta parhaamman tuloksen saat kun mietit mitä pihaan tarvitaan, jos lähellä on koulunpiha jossa voi pelata futista niin parin vuoden päästä sä tahdot että isoiksi kasvaneet poikasi pelaa siellä eikä pihassasi.. Ja satsaatte vaikka niin että laitatte trampoliinin pihaan (ei vie niin paljon tilaakaan kuin pelikenttä).
Kävele ja istu eripaikoissa pihaa. Missä on kiva juoda aamukahvi tai saunakalja? Ja ihan tylsiä asioita kuten mitä kohtaa kolaatte talvella ja minne mahtuu lumikasat. Minusta nämä tälläiset käytännön asiatkin on ihania. Mutta ne pienetkin kuten missä kasvaa keväällä parhaiten tulppaanit (ja näkeekö niitä kukaan minne ne laitat kasvamaan)? Eli toimivuutta.
PS. Yksi ihana paikka istua pihassa on kaukana laidalla, voit sieltä rauhassa katsella taloa ja lapsia. Näkösuojassa vaikka edessäsi ei varsinaisesti ole mitään sillä hyvin suunniteltu kasvinpaikka siellä toisella puolen pihaa piilottaa sinut kadun suunnasta, eli sen kasvin ei tarvitse kasvaa vieressäsi vaan se tulee jo siellä kadun lähellä näkijöiden eteen. ;)
Viestisi on aika pitkä, en jaksanut ihan kokonaan lukea, mutta itse laittasin ne pihan lämpimimpään kohtaan. Itsekin olen pihaa rakentamassa ja mulla on ajatuksena laittaa niille iso istutusalue koholle maasta, tuen kivimuurilla. Silloin ne saavat vielä enemmän lämpöä. Tärkeää on ettei omenapuiden juurella kasva ruohoa, koska se häiritsee puun juuristoa. Niitähän voi olla vähän siellä täällä, laita vaikka pari kehystämään terassin edustaa ja pari lisää sinne tontin toiseen päähän. Älä laita niin lähelle rajaa, että naapurin mahdollinen maantäyttö niitä häiritsisi. Minusta omenapuut ovat kauneimpia istutettuna luonnollisesti ja epäsäännöllisesti vähän sinne tänne, ei ryhmään tai riviin. Silloin niiden oksistokin saa parhaiten valoa. kun valitset hillittykasvuisia, ne vievät vähän tilaa eivätkä varjosta.
joo, ap:n tontti ei ole niin pohjoisessa, että tuota lämpimyyttä tarvitsisi ajatella. Kaikki tontin paikat ovat lämpimiä ja suojaisia.
laita linkkinä joku piirros tms ei tuosta muuten saa selkoa
Kyllä ne ilmansuunnat merkitsee etelässäkin jotain. Aurinkoiselle rinteelle kevät tulee selvästi aiemmin ja etelänpuoleiset kukat aukeavat nopeammin. Mutta kun sulla on kerran etelänsuuntainen tontti, on ihan samantekevää miten teet. Itse ehkä laittaisin siihen terassin lähelle, puut ovat kauniita katsoa ikkunasta kun kukkivat ja kesällä antavat pientä varjoa ja syyskesällä taas hedelmät näyttää kauniilta kun istut siinä terassilla. Laita ne marjapuskat vaikka sitten sinne naapurin puoleen, ne on helpompi siirtääkin jos naapuri haluaa tehdä valtavia maantäyttöjä tai laittaa siihen 2 metriä korkean harkkomuurin.
En tiedä, mutta tuollainen asuinalue kuulostaa kauhealta :( (ja ei, en asu korvessa mutta rajansa kaikella)