Kättärillä lähiaikoina synnyttäneet
onko siellä vielä perhehuoneita ja minkälaiset mahdollisuudet sellaiseen on päästä? Entä kuinka monen hengen huoneita ne normihuoneet on?
Kommentit (11)
Synnytin kättärillä huhtikuussa. Meillä oli perhehuone käytössä 4 päivää, ja tuona neljän päivän aikana ainakin kaks huoneista tais olla kokoajan tyhjillään.. Eli ruuhkaa ei tosiaankaan ollut.
No Kättärin ruuhka tais alkaakin vasta maanantaina 6.5., kun Naistenklinikka meni remonttiin. Itse synnytin vapun tietämissä NKL:lla.
niin, tarkoitinkin tätä ihan lähihetkeä, kun nkl on poissa remontin takia. ap
nostetaas, jos nyt olisi kävijöitä paikalla.
Perhehuoneiden poistosta oli puhetta huhtikuun lopulla, kun omani synnytin. Silloin jo niiden määrä oli mielestäni vähäinen ja vain ensisynnyttäjät pääsivät niihin, tosin osastoilla oli ruuhkaa muutenkin ja esim. synnytyssalit olivat täynnä, jouduin odottelemaan sellaista itsekin. Kuulin salissa, että synnyttäjiä oli käännytetty Jorviin ym. myöhemmin.
oho, miten kaikki äidit saatiin sitten osastolle mahtumaan? Tai entä jos synnytyssalille on tarvetta, eikä yhtään ole vapaana?
Sitten tulee sulku. Jos kaikki eivät mahdu, sitten täytyy mennä toiseen sairaalaan. Perhehuoneita on kuulemma ollut todella huonosti :(
Mä synnytin kuukausi sitten Kättärille. Normihuoneessa oli kolme henkilöä. En aistinut mitään ruuhkaa.
Kesäkuun lopussa Kättärillä ei ollut erityistä ruuhkaa. Saimme ekan yön jälkeen perhehuoneen, vaikkemme olleet sitä toivoneet etukäteen. Kolme sänkyä normihuoneissa. Ekana yönä siellä oli vain minä ja lapseni.
Ilmeisesti tekevät tarpeen mukaan perhehuoneista 2h huoneita, itse olin pari viikkoa sitten 2h huoneessa, jossa oli kuitenkin "perhehuoneen kansio". Osastolla pyöri kuitenkin ympäri vuorokauden myös 4-5 isää, joten perhehuoneita ensisynnyttäjille on ilmeisesti kaikesta huolimatta jonkun verran...
En tiiä asiasta mutta kiinnostaisi itseäkin kun sinne ollaan jossain vaiheessa menossa :) Kertokaa!!!