Hyväksytkö lasten eutanasian?
Kommentit (8)
kenen tahansa jonka elämä ei ole elämisen arvoista.
kun lapsesta kyse. Muuten kyllä olen eutanasian kannalla, olen vierestä seurannut syöpään kuolleen mummoni ja isäni viimeisiä hetkiä ja ne olleet kyllä niin kamalaa katsottavaa, että eutanasian puolesta äänestäisin jos sellainen mahdollisuus tulisi.
Luultavasti sen kyllä lapsen kohdallakin sallisin jos niin kamalaan tilanteeseen lapsi joutuis, eikä todellakaan olisi minkään näköistä mahdollisuutta selvitä esim syövästä ja hänellä sanoinkuvaamattomat kivut ja tuskat.
Aikuisille voisin sen sijaan hyväksyä sen että tietyissä tilanteissa saisi tehokkaat lääkkeet joilla tehdä itsemurha jos niin haluaa. Minusta kuitenkin niin, että ihminen itse tekee sen teon eikä niin että ulkopuoliset tekee kuten eutanasiassa.
Kysehän on armomurhasta eli tilanteesta, jossa a) sitä osaa sen kohde pyytää, ilman sitä tahdonilmausta eli vain muiden tahdostahan sitä ei tehdä missään maassa. Ja b) kohde on parantumattomasti, toivottomasti sairas ja kivut ovat sellaisia, ettei niihin lääkitys pure.
Lapsen pitäisi siis olla jo iso, että kohta a täyttyisi.
kuolemasta ja vain huutaa suoraa huutoa tms., niin kannata sitä että lääkitään niin että taju on loppuajan kankaalla.
Esko Seppänen kirjoitti joskus tästä, että potilaan itse määräämää ja hyväksymää eutanasiaa ei hyväksytä, mutta vastaavasti hyväksytään se tilanne, jossa potilas ilman tolkuissaan tehtyä suostumusta nukutetaan tai annetaan niin iso annos lääkettä että on tajuton. Että todellisuudessa eutanasian mahdollistaminen selkeyttäisi asioita.
Lapsi tarvitsee läheisensä vierelleen ja tueksi viimeisillä hetkillä. Silloin kun läheiset on turvana ja tukena, en usko, että yksikään lapsi haluaa kuolla. Olen nähnyt pakolaisleirillä pahasti kärsiviä ja hyvin vammautuneita lapsia, eikä yksikään toivo kuolemaa, vaan kaipaa rakkautta ja läheisyyttä.
Aikuisten näkemään kärsimykseen kivunlievityksellä saa paljon aikaan. Suurin kärsimys kuitenkin on se läheisten puute ja kenen tahansa aikuisen läheisyys riittää. Se kliininen hetki, kun kerrotaan jotain sairaudesta saattaa jo yksistään olla sellaiselle lapselle se syy elää seuraavaan samanlaiseen hetkeen.
Vai mitä yrität sanoa?