Onko Viking Linella oikeus tarkistaa asiakkaan matkatavarat?
Kommentit (7)
Niin eivät he voi yhtä viinipulloa ottaa pois. Sen kuljettaminen lienee sallittua.
En ymmärrä koko juttua.
Satamassa voidaan tehdä ihan samanlainen turvatarkastus kuin lentokoneeseen mennessä.
Satamassa voidaan tehdä ihan samanlainen turvatarkastus kuin lentokoneeseen mennessä.
asiaa säätelee kansainväliset ilmailusäädökset, ei minkään lentoyhtiön omat määräykset.
Eu maasta toiseen on vapaa liikuvuus
Ja lentoyhtiö ei tarkista mitään, vain kenttä.
Olen ollut monta kertaa lukiolaisten valvojana ja välillä on kassit ratsattu ja viinat otettu pois ihan täysi-ikäisiltä matkustajilta. Mutta jos olet reittimatkalla, niin ei tehdä. Risteilyillä vain. Lukekaa ne säännöt.
tämä oikeushan perustuu varmaankin siihen, että viking linellä on oikeus estää matkustajan laivaan astuminen, mikäli hän ei noudata matkustamiseen liittyviä sääntöjä. Eihän konduktöörilläkään periaatteessa ole oikeutta nähdä sinun henkilökohtaista opiskelijakorttiasi, mutta jos haluat käyttää opiskelija-alennuksen, sinun on sellainen pyydettäessä näytettävä.
Eli mikäli haluat laivaan, sinun täytyy myös hyväksyä laivayhtiön säännöt. Jos taas koet, että matkatavaroiden penkominen loukkaa yksityisyyttäsi, kenelläkään ei ole oikeutta mennä niitä penkomaan, mutta toisaalta laivayhtiö ei ole tällöin velvollinen myöskään ottamaan sinua laivaan.
jos minun matkatavaroitani aletaan penkomaan, saattaapi olla että jätän Viikkarilla matkustamisen väliin.
Eikä tämä nyt siksi, että haluaisin kuskata viinaa laivalle. En vain halua yksityisyyttäni loukattavan.