"Ruokaan xx euroa viikossa" - voisitteko antaa keskimääräisen kulutuksen?
Aina kun noita ruokalaskuketjuja lukee, moni luettelee siellä halvimman viikkonsa ruokalaskun. Eihän se ketään kiinnosta, vaan keskimääräinen kulutus.
Saahan sen ruokalaskun vaikka nollaan viikoksi, kun käy juuri sitä ennen ostamassa viikon tarpeet ruokaa. Se ei kuitenkaan tarkoita, että aina voisi elää ilmaiseksi.
Joku kirjoitti just yhdessä ketjussa, että "ei vessapaperia tarvi ostaa joka viikko" ja että siksi sitä ei tarvitse ottaa huomioon viikon ruoka- ja hygieniakuluja arvioitaessa. Just.
Kommentit (27)
ja ruokakauppaan menee 110-135e/vko ja tuossa summassa mukana paperit, pesuaineet, hammastahnat, sappuat, kelmut, leivinpaperit, tiskirätit jne. Kosmetiikka ostetaan muualta.
Syömme monipuolisesti ja aika kalliistikin. Eli aamupala leipää, mehua, hedelmiä, välipala jogurttia tai mehukeittoja, iltaruoka savuolipastaa, raclettea, lohta, poronkäristystä, tmv salaatteinneen ja pari kertaa vkossa herkutellaan sipseillä, limulla, karkilla, kekseillä ja jätskillä. Valmisruokia ei ostella, lohkoperunat ja paneroidut seitipalat on ainoita teollisia valmisteita joita meillä käytetään. Ostamme myös jonkun verran luomua ja reilua kauppaa.
ja ihan pelkkään ruokaan, alkoholi ja wc-paperit tmv. vielä tähän päälle n. 25€/viikko. 2012 meni keskimäärin näin.
että 5 e/hlö/pv olisi se ideaali. Alussa tuohon summaan pystyi ostamaan vaikka mitä, mutta lasten kasvaessa ja hintojen kallistuessa tuosta on tullut haastavampaa. Onnistuu tuo vieläkin, nyt vain kaupassa pitää olla tarkkana ja tehdä itse vaalea leipä (sämpylät, perunarieskat, karjanapiirakat ym.).
Tuohon hintaan kuuluu siis kaikki ruokakaupasta ostettavat tuotteet eli wc-ja leivinpaperit, pesuaineet, siivoustarvikkeet ym.
Oikeastiko aloittaja ajattelit että esimerkiksi se vessapaperi sitä laskua hirveästi muuttaa? Vessapaperia saa kai alle 30 senttiä per rulla, joten ei siitä viikossa tule kuin euro jos sitäkään. Sama shampoot/saippuat on alle euron per viikko, eli jos se sitten se laskun loppusumma onkin oikeasti keskimääräisesti vaikka 3€ suurempi kuin mitä tänne on arvioinut, ei sillä juuri merkitystä ole.
Kahden hengen talouden ruokamenot viime vuoden aikana keskimäärin 1150 e/kk. Toinen osapuoli syö päivittäin ulkona yhden aterian ja yhden välipalan, toinen syö eväitä. Mukana wc-paperi ja valtaosa muusta non-foodista. Ei alkoholijuomia.
Ruokakauppaan menee keskimäärin 150 e viikossa.
Emme säästä ruoasta. Tiedämme, että voisimme säästää paljonkin, mutta olemme herkkusuita ja ruoka on elämämme ilo.
Myös miehen työ ja vakiintuneet tavat vaikuttavat: hänen ei ole helppoa ottaa eväitä töihin, eivätkä kiireessä lähimmät kuppilat ole niitä halvimpia.
Ennen juniorin muuttoa pois kotoa ruokakulut olivat suunnilleen samat tai vähän pienemmät, mikä mielestäni kertoo ruoan kallistumisesta.
Keskimäärin 695e kuukaudessa vuonna 2012. Perheessä kaksi aikuista ja kolme lasta + 2 hoitolasta. Lounaan syö kotona 1 aikuinen + 1 lapsi. Hoitolapset syö aamupalan, lounaan ja välipalan.
Tuossa on mukana wc-paperit, saippuat yms + 2 kissan ruoka ja hiekka.
130-150e/kk ruokakauppaan, lisäksi miehen työpaikkaruokailu ja noin kerran kuussa tilaamme pizza tai käymme kebabilla ja satunnaisesti ravintolassa.
Kaksi aikuista ja kaksi pientä lasta. Syömme enimmäkseen terveellisesti, osa luomua. Välillä olutta tai viiniä, yleensä kerran viikossa jotain parempaa lihaa tai teemme sushia kotona.
130-150e/kk ruokakauppaan, lisäksi miehen työpaikkaruokailu ja noin kerran kuussa tilaamme pizza tai käymme kebabilla ja satunnaisesti ravintolassa.
Kaksi aikuista ja kaksi pientä lasta. Syömme enimmäkseen terveellisesti, osa luomua. Välillä olutta tai viiniä, yleensä kerran viikossa jotain parempaa lihaa tai teemme sushia kotona.
mitä ostatte tuolla 35 eurolla per viikko. Kuulostaa kovin vähän neljälle hengelle.
Ruokaan (+ ruokakaupasta ostettaviin hygienia ym. -tarvikkeisiin) menee keskimäärin 200 eur / vko. Kaikki perheenjäsenet syövät arkisin lounaan työpaikalla/koulussa, eikä sen hintaa ole laskettu tuohon mukaan. Kotona tehdään kuitenkin päivällinen joka päivä.
Olemme hyvätuloisia ja ostamme meille mieluista ruokaa pitkälti hintoja ajatettelematta, joten tuosta olisi helppo tarvittaessa säästää.
Keskimäärin 695e kuukaudessa vuonna 2012. Perheessä kaksi aikuista ja kolme lasta + 2 hoitolasta. Lounaan syö kotona 1 aikuinen + 1 lapsi. Hoitolapset syö aamupalan, lounaan ja välipalan.
Tuossa on mukana wc-paperit, saippuat yms + 2 kissan ruoka ja hiekka.
kuukaudessa menee keskimäärin 45,50e wwc-paperiin, talouspaperiin, shampooseen, käsisaippuaan, suihkusaippuaan, pölynimurinpusseihin, paristoihin, leivinpaperiin, kelmuun, folioon, pyykinpesuaineeseen, tahranpoistoon, teippiin, lahjapaperiin, roska- ja pakastuspusseihin jne.
Kissoihin menee keskimäärin 64,5e kuukaudessa. Tuossa on mukana vain kissojen ruoka, hiekka ja lelut. Eläinlääkärit erikseen, mutta viime vuonna ei käytetty kertaakaan.
Vuonna 2012 ruokaan meni kuukaudessa rahaa noin 110e/kk, tuohon päälle kissan ruoat ja hiekat, yht. ~40e/kk.
Vessapaperit ym. aina tarjouksessa jostain, ei tarvinnut montaa kertaa viime vuonna ostaa 48 rullan paperisäkkiä, tälläkin taisi olla hintaa n.20e.
700-800 e/kk ruokakauppaan, mistä ostetaan myös pesuaineet, wc-paperit ja kori kaljaa kuussa.
Voisi mennä paljon enemmänkin ja varmaan vähemmälläkin pärjäisi, mutta tämä on meidän "keskitie".
joista vanhin 11 v. Kuukaudessa menee ruokaan suunnilleen noin 600 euroa. Noin 150 e per viikko, vaikka itse leivon paljon leivästä lähtien ja noin 90 % ruoista teen alusta saakka itse, koska olen kotiäiti. Syömme tavallista kotiruokaa, viikonloppuisin "parempaa". Karkkeja vain lauantaisin. Ja lihaa saamme ilmaiseksi metsästäjä-appiukolta sekä kaikki mehut anopilta. Ruoka on kallista!
2 aikuista ja 3 lasta
70-90e/vko.
Riippuen siit äostanko esim.wc-paperia, kissanhiekkaa tms. sillä viikolla.
Pari kertaa viikossa syömme ulkona ja kaupasta ostamme luomua silloin kun ei ole ihan sikahintaista. Ruokaan menee luokkaa 1200E per kuukausi eli noin 1200/4=300 euroa viikossa.
Bensaan menee parisataa viikossa. Elämä kallis. Pahus kun menevät vielä maidonkin hintaa nostamaan.. Meillä ei palkat oikein seuraa elinkustannuksia ;)
jossa isoja paljon syöviä murkkuja. Kuussa menee vähintään 1200 euroa, ja yleensä se riittääkin jos on laitettava riittämään. Enemminkin saisi helposti menemään. Summa sisältää kaikki paperit, siivousaineet, pesuaineet ja yhden kissan ruoat ja hiekat.
Keskimäärin 695e kuukaudessa vuonna 2012. Perheessä kaksi aikuista ja kolme lasta + 2 hoitolasta. Lounaan syö kotona 1 aikuinen + 1 lapsi. Hoitolapset syö aamupalan, lounaan ja välipalan.
Tuossa on mukana wc-paperit, saippuat yms + 2 kissan ruoka ja hiekka.
kuukaudessa menee keskimäärin 45,50e wwc-paperiin, talouspaperiin, shampooseen, käsisaippuaan, suihkusaippuaan, pölynimurinpusseihin, paristoihin, leivinpaperiin, kelmuun, folioon, pyykinpesuaineeseen, tahranpoistoon, teippiin, lahjapaperiin, roska- ja pakastuspusseihin jne.Kissoihin menee keskimäärin 64,5e kuukaudessa. Tuossa on mukana vain kissojen ruoka, hiekka ja lelut. Eläinlääkärit erikseen, mutta viime vuonna ei käytetty kertaakaan.
Vähensin tuosta 695e hoitolasten kulukorvausen ruokaosuuden. Eli kolmilapsisella perheellämme menee ruokaan 560e kuukaudessa keskimäärin. Hoitolasten osuus olisi siten keskimäärin 135e kuukaudessa.
...keskimäärin 130€ viikossa, kaikki mitä Citymarketista saa ostettua.
Vaihtelu on varmaan 80-150€.
Ei tuijoteta hintalappuja. Ei osteta eineksiä eikä ns. naposteluherkkuja. Olutta sisältyy arviolta tarjoussalkku per kk. Ei vessa- eikä talouspaperia, leivinpaperit yms kyllä.
Meillä tulee vessapaprut kotiin toimitettuna parin vuoden välein, äkkiä laskettuna se on meillä alle euro viikossa.