"Ruokaan xx euroa viikossa" - voisitteko antaa keskimääräisen kulutuksen?
Aina kun noita ruokalaskuketjuja lukee, moni luettelee siellä halvimman viikkonsa ruokalaskun. Eihän se ketään kiinnosta, vaan keskimääräinen kulutus.
Saahan sen ruokalaskun vaikka nollaan viikoksi, kun käy juuri sitä ennen ostamassa viikon tarpeet ruokaa. Se ei kuitenkaan tarkoita, että aina voisi elää ilmaiseksi.
Joku kirjoitti just yhdessä ketjussa, että "ei vessapaperia tarvi ostaa joka viikko" ja että siksi sitä ei tarvitse ottaa huomioon viikon ruoka- ja hygieniakuluja arvioitaessa. Just.
Kommentit (27)
Prismaan n. 800-1000 e/kk. Siinä on mukana ihan kaikki, pesuaineet, sampoot, meikit ja satunnaisia vaate- tai kenkäostoksia lähinnä lapsille. Ollaan nelihenkinen perhe, toinen lapsista koulussa ja toinen eskarissa.
Tuohon summaan kuuluu molempien aikuisten lounaat myös, teemme aina eväät töihin mukaan. Samoin koululainen syö välipalan kotona, ei siis missään ip kerhossa.
Summasta en kovin paljon pysty tinkimään, ilman että laatu laskee. Ostan esimerkiksi aina paistijauhelihaa, lisäksi paljon hedelmiä ja salaattia. Emme tupakoi, eikä kumpikaan käytä alkoholia.
kolme aikuista, yksi teini, yksi lapsi.
siis keskimäärin. eilen meni 220 e, edellisviikolla 170 e.
Oikeastiko aloittaja ajattelit että esimerkiksi se vessapaperi sitä laskua hirveästi muuttaa? Vessapaperia saa kai alle 30 senttiä per rulla, joten ei siitä viikossa tule kuin euro jos sitäkään. Sama shampoot/saippuat on alle euron per viikko, eli jos se sitten se laskun loppusumma onkin oikeasti keskimääräisesti vaikka 3€ suurempi kuin mitä tänne on arvioinut, ei sillä juuri merkitystä ole.
samat ihmiset yleensä arvioivat, että kauppalaskua ei merkittävästi muuta myöskään hammastahnat, hammasharjat, pesuaineet, talouspaperi tai siivousvälineet. Myöskään mausteita, riisiä, jauhoja, pastaa tai puurohiutaleita ei tarvitse laskea, niitähän on valmiina kaapissa. Kuten myös kasviöljyä, margariinia ja kahvia. Ja vähän muutakin.
Lopputuloksena jää helposti kauppalaskusta laskematta keskimäärin pari kymppiä viikossa. Eli melkein satasen kuussa.
Tähän muuten perustuu ihmisten vaikeus hahmottaa rahankäyttöään: Jätetään laskematta "pienet ja satunnaiset menot", jotka kuitenkin muodostavat suuren osan kaikista kuluista.
viikonlopun ostoksiin meni just 70 euroa, siinä mukana kyllä pakasteeseen menneet pari ylimääräistä jauhelipakettia ja talouspaperisatsi noin kuukaudeksi.
Lisäksi käyn viikolla pari kertaa pienemmillä ostoksilla, jolloin menee 15-30 euroa.
Ylittyy aina 400 euroa kuussa, joskus reilumminkin esim juuri joulun aikaan.
Tässä siis ruoat, pesuaineet ja vessapaperit. Shampoot ostan muualta.
että pakastan kesällä koko talven marjat ja teen itse puolukkamehut vispipuuroihin. Osan poimin , mutta viime kesänä ostin mustikoita satasella.
Jälkiruoat teen noista, samoin leivonnaiset. En koskaa osta pullaa tms., ne nostaisi summaa.
Laskujen jälkeen käteen jää kuussa n. 400 euroa. Koko rahaa en tunge ruokakauppaan, joten ruokakauppaan menee max 300e/kk eli n. 75 e/vko.
Tämä tosin ihan maksimi, keskiverto on n. 50 e/vko.
Perheessä 1 aik + 1 lapsi.