Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

"työehtosopimukset, joissa määrätään taulukkopalkat ja yleiskorotukset ovat mennyttä aikaa"

Vierailija
27.11.2012 |

http://www.talouselama.fi/uutiset/vartiainen+valayttaa+minimipalkkojen+…



"Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen ylijohtaja Juhana Vartiaisen mielestä työehtosopimukset, joissa määrätään taulukkopalkat ja yleiskorotukset ovat mennyttä aikaa.



Suomen Yrittäjien mukaan hän pohtii, voisiko vähimmäispalkoista tinkiä vaikeasti työllistettävien ryhmien työllistämiseksi."



"Minimipalkkoja voisi Vartiaisen mukaan leikata myös maahanmuuttajien vuoksi. Suomi tarvitsee ikärakenteen muutoksen takia enemmän siirtolaisuutta. Maahanmuuttajien on kuitenkin usein vaikea saada työehtosopimusten ehdoilla töitä heikomman kielitaidon ja koulutuksen takia."







Eli mamut orjatyöhön. Ai kun kiva. Kukapa sitten palkkaisikaan kunnon palkkaa vaativaa suomalaista. Kivaa tämä kokoomuslainen yhteiskunta.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eroa liitosta.fi

Vierailija
2/2 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja nyt heiltä viedään oikeus TES-palkkoihin.



Ollaanko tässä tekemässä jotain uutta Etelä-Afrikkaa vai?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä yhdeksän